Jump to content

Mesh vs stejné SSID

Recommended Posts

Ahoj, jaký je rozdíl, když použiju mesh od nějakou výrobce oproti pojemenování dvou wifi sití pod stejným názvem? Takhle můžu využít i levnější routery a nemusí být ani stejné značky. Jediná výhoda v meshi je, že se asi každé zařízení nemusí nastvavovat zvlášť. Plánuju pokrytí baráku lepší signálem a buď koupím za 10K dva routery s mesh podporu a nebo využiju již stávající router a hodím k němu další router jako ap a jen pojmenuju a zahesluju stejně wifi.

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ahoj, budu se snažit to vysvětlit co nejvíce srozumitelně, ale s největší pravděpodobonostní někde zajdu až moc do detailu.

Pokud uvažuješ možnost, že budeš druhým routerem zvyšovat pokrytí tak, že ho bezdrátově připojíš k sítí, kterou vysílá první router, hned ti řeknu, že to je nesmysl. Tedy, není to nesmysl, ono to relativně funkční bude, nicméně si zaděláváš na víc starostí, než užitku. K tomu bych se přiklonil pouze jako poslední možnost. 

Pokud máš na baráku více ethernetových zásuvek, je už situace lepší. Dejme tomu, že bys na jednom patře měl router, na druhém AP (respektive router v režimu AP - poznámka: né všechny routery to umí, bacha na to). Je nutné fyzického propojení, protože samotné APčko provoz nesměruje, pouze rozšiřuje existující fyzické propojení na Wi-Fi a předává komunikaci z Wi-Fi zpět přes fyzické propojení. Existují tedy i bezdrátové varianty, nicméně ty moc nedoporučuji. Fyzické propojení je spolehlivější, má nižší latenci a lepší stabilitu.

Mesh router(y) jsou velmi zajímavou alternativou. Pro představu mějme následující zapojení - jeden páteřní node (router) a ostatní rozmístěné dle potřeby. Ten, který bude připojený k "hlavnímu" přívodu (poskytovateli) se bude chovat jako klasický router. Ten druhý pak bude sloužit jako takové chytřejší APčko. Výhoda mesh routerů je v tom, že jsou nejčastěji nabízeny v bezdratové variantě, čili pokud nemáš možnost propojení AP a routeru pomocí kabelu, je tohle určitě mnohem lepší volba, než nějaké obyčejné repeatery. I přes to, že jsou bezdrátové, tak zachovávají velice slušnou stabilitu, spolehlivost a hlavně se přes ně velice dobře realizuje QoS. Plus se nemusí nijak separé nastavovat, kromě páteřního nodu (routeru). Ovšem teď do hry vstupuje nezanedbatelně vyšší cena.

Osobně bych šel po konfiguraci router + kabelově propojené APčka. Je to o dost levnější a řekl bych, že asi nejspolehlivější varianta. Pokud ale nemáš možnost fyzického propojení, dost bych uvažoval o meshové variantě. 

Snad jsem obsáhl vše důležité. Kdybys měl nějaké doplňující otázky, není problém se dál bavit. 

• Like 2
Odkaz na příspěvek

Ahoj, přesně jak píše Harry. Pokud můžeš, použij jeden základní router (asi může být i stávající) a k tomu třeba ty 2 AP. To vyjde cenově dobře. Nebál bych se říct do 3 tisíc. A pokrytí budeš mít všude. 

• Like 1
Odkaz na příspěvek

Takže mám prostě přidat další dva routery, přepnout je do AP módu a nastavit WiFi pod stejným názvem a heslem? Ethernetové zásuvky v baráku nemáme, ale můžu použít powerline. Sám už to používám přes rok a za tu dobu s tím nebyl nejmenší problém. Dneska bych to za stejnou cenu kupil s 2x rychlejším přenosem a 2x s nižší spotřebou. Pro APčko by to mělo stačit.

Jelikož budeme mít nový internet z 20 Mb/s na 100 Mb/s pomocí bondingu, tak bych potřeboval za terminátor nějaký kvalitní router. Bojím se že ISP nabídne nějaký krám jen aby to fungovalo. Potřeboval bych nějaký kvalitní router

1. S kvalitním QoS, aby někdo nezačal stahovat a ostatní maj po internetu
  2. Abych mohl sledovat, využití šitě každého zařízení.
  3. Wifi 6
  4. IPv6
  5. Aby se s 5 zařízení nezaseklo

Díval jsem se na nějaký TP-Linky, ale tam je prej nějaké předplatné, což už nezní moc dobře, abych musel ještě za nějaké funkce platit. Nejvíc se mi asi zalíbil Asus. Má přehledné a jednoduché nastavení + s MerlinOS jdou využít další funkce. Koukal jsem na tyto:

https://www.czc.cz/asus-rt-ax58u-v2/335824/produkt

https://www.czc.cz/asus-rt-ax53u/323748/produkt

Funkce se mi zdají být stejné, ale cena je úplně někde jinde, tak fakt nevím podle čeho vybírat.

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
  • Vytvořit nové...