Jump to content

Intel Raptor Lake, demo 24 jádra!


Recommended Posts

Intel potvrdil, že letos bude [b]Raptor Lake[/b]. A potvrdil i core count. Procesor, který bude mít v mainstream platformě nejvíce jader v historii. A to 24! Dojde k mírnému zlepšení také architektury (refresh) a nárustu počtu vláken až na 32. Tohle bude myslím i slušný soupěř pro samotný Zen4, který vyjde  chviličku před Raptorem.
⚠️Jak makají ukázal Intel i ve videu!⚠️

 

 

Aby toho nebylo málo, Intel se pochlubil i další generací procesorů a i zde to vypadá více než nadějně.  Dalšími  generacemi mají být:
14.gen Intel Core Meteor Lake (snad 2023)
15.gen Intel Core Arrow Lake (plán je 2024)
A poté brutality Lunar Lake a další. Už sám Meteor Lake by měl být dalším velmi zajímavým počinem. Kde se objevíi samostatný SOC a iGPU část podobně jako to má Zen2/3. Tedy čipletový design.
Co na to říkáte vy? Mrkěnte určitě i na ono demo Raptor Laku.

  • Like 2
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Palec nahoru pro Intel. Konečně se rozjeli.

Mě také potěšilo jejich prohlášení, že po vydání karet Arc, zaplaví trh miliony grafických karet. Tomu říkám řešení křemíkové krize.

Editoval(a) westikkrystof
  • Souhlasím 1
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

On ten náznak zlepšení byl vidět s Rocket Lakem, který měl dobré i špatné vlastnosti. Měl dobré IPC ( na půl cesty mezi Zen2 a Zen3), ale byl to na 14nm hozivě rozměrný čip a samozřejmě v nejvyšší konfiguraci nehorázně žravý a limitovaný i proto na 8C/16T maximálně.

Alder Lake se ukázal dokonce lepší, než se čekalo. Brutální IPC, že to přeskočilo tak o 15% Zen3 takt na takt (a to je sakra pěkný zlepšení) Také nabídl poměrně vysoké frekvence a nečekané zlepšení v efektivitě hyperthreadingu. Ve smyslu nT výkon s aktivním hyperthreadingem. Tam totiž Intel za AMD  docela zaostával (třeba o 10%), ale s AlderLakem nabídl efektivitu identickou jako Ryzen procesory. A díky tomu jeho průměrný multithread je nad Ryzen 9 5900X (původně si Intel prý vytýčil cíl bojovat s 5900X, realita pak ukázala, že bojuje s 5950X)

image.thumb.png.8f19ceb2eaa76b832113350452a0aff4.png

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
×
×
  • Vytvořit nové...