Jump to content

Dual boot - problém s diskem

Recommended Posts

mám menší problém, mám dual boot. Windows a Linux. první v bootu se automaciky spusti windows a jestli chci  linux (Mint, ten nejnovější verze) tak musím  naněj kliknout.   mám menší problém jestliže chci něco vkládat na 4 TB HDD tak to jde pouze z windows, v  linuxu to nejde nebo mi v linuxu nefunguje přidat nová složka atd. vytvořit složku atd. mužu pouze v linuxu v jeho systémovom disku na jíne disky nemužu.  jak  to vyřešit abych mohl mít v linuxu stejné práva jako ve windows ?

díky za rady

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
  • FrantišekMacků changed the title to Dual boot - problém s diskem
  • 2 weeks later...

Ahoj. První problém - v BIOSU si nastav pořadí, ve kterém se spouští jednotlivé bootloadery. Určitě bude Windows nad Linuxem, a proto ti to bootuje v defaultu do Windowsu.

Druhý problém - Disky jsou v Linuxu v defaultu mountovány pouze s právy "read", což vysvětluje, proč ti nejde na disku nic upravovat či vytvářet. Aby jsi mohl disk využít, musíš ho pomocí příkazu:

umount /cesta_kde_je_disk_mountnuty/

odmountnout.

Následně disk mountneš pomocí příkazu:

mount /dev/sdXX /cesta_kam_disk_chces_mountnou/ -o umask=YYY

kde XX nahradíš přímým identifikátorem disku, YYY nastavíš jako doplněk do standardní masky práv. Jak přímo nastavit umask zde https://www.liquidweb.com/kb/what-is-umask-and-how-to-use-it-effectively/.

Příklad: Pokud chceš disk dostupný se všemi právy pro všechny, standardně by maska byla 777. Jelikož umask je doplněk do této masky, nabývala by hodnoty 000 .

PS: Na mount/umount příkazy budeš s největší pravděpodobností potřebovat před příkaz vložit sudo.

Doufám, že ti tohle alespoň trochu pomůže :)

• Like 1
Odkaz na příspěvek
  • 4 months later...

@Harry

tak dnes jsem se opět pokusil změnit soubory  disku a nic akorát jsem si všiml této chybové hlášky.

přeložil jsem si to a že prej při vypnutí to jde pouze do hibridního režimu-  to je ale divný já když přepínám systémy tak vždycky dávám vypnout a ješte k tomu chvíli počkám než zapnu PC. jak to že je prej ve spánku ?

možná ale je to tím že při instalaci Linuxu (i windowsu) jsem CD z Os botoval tak že při vybírání z kama se má CD nabootvat se vybral UEFI CD ROM .....  potom tam ale ovšem byla možnost bez toho UEFI. není to  tím že se to instalovat přes to UEFI ?

díky za pomoc.

obrazek.png.a9d77b5776dea43da18e2c151b0d47de.png

Odkaz na příspěvek

Na tvém příspěvku je víc věcí špatně. Začnu maskou. Jak jsem psal, parametr umask je DOPLNĚK do standardní masky práv. S umask 777 by jsi disk namountoval bez jakýchkoliv práv, nastav ji tedy na 000 (obecně se tohle nikdy nedoporučuje, jedná se o bezpečnostní riziko dávat všem všechna práva). 

Za druhé, Windows si nechává metadata ve svém partitionu na disku kvůli Fast Boot funkcionalitě. Doporučuji ji tedy vypnout (pokud nevíš jak, stačí jednoduše vygooglit) a pak vypnout Windows přes příkazovou řádku pomocí 

shutdown /s

Poté by ti měl jít disk namountovat bez dalších problémů.

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
  • Vytvořit nové...