Jump to content

Jak nastavit: STREAMOVÁNÍ NA VÍCE PLATFOREM


Recommended Posts

Video, které na tento návod referuje to bere celkem hopem, ale v zásadě se drží naprosto přesně toho, co je potřeba.

 

Officiální distribuce nginx je dostupná na stránce: https://nginx.org/en/download.html

Stačí stáhnout poslední stabilní verzi, extrahovat a následně do souboru "nginx.conf" ve složce "conf" přidat následující segment:

rtmp{
 server{
  listen 1935;
  chunk_size 4096;

  application live {
   live on;
   record off;
   push ADRESSA_STREAMINGOVÉ_STRÁNKY/KLÍČ  ;
   push ADRESSA_JINÉ_STREAMINGOVÉ_STRÁNKY/KLÍČ  ;
  }
 }
}

Vysvětlivky částečně vytaženy z oficiální dokumentace RTMP modulu

rtmp - typ služby používaný pro streaming

listen - nastavení parametru portu 1935 je oficiální číslo portu RTMP 

chunk-size - velikost datových bloků. 4096 je defaultní hodnota. Čím nižší hodnota je, tím častěji je potřeba odesílat data -> zvyšuje zátěž na procesor. Vyšší hodnoty mohou ovšem přinést citelné zpoždění na streamovací platformě.

application - vytváří sub-aplikaci s definovaným názvem. Umožňuje případné ovládání již běžícího serveru právě pomocí těchto definovaných názvů.

live -zapíná přenos

record - nechceme to zaznamenávat. Lze takto ovšem nastavit právě například lokální nahrávání (vyžaduje ovšem více nastavení).

push - příkaz označující kam se má datový tok odesílat. Těchto příkazů mít v teorii nekonečno, ale čím více, tím větší zátěž na systém

lze také přidat různé další parametry, jako třeba "rtmp_auto_push on|off" pro automatický začátek odesílání jakmile nginx začne přijímat data

 

 

 

Pro zprovoznění této funkce je následně potřeba v OBS nastavit výstup na "Custom Streming Server"  a jako URL nastavit rtmp://IP_addresu serveru:1935/Nazev_Applikace, kde běží spuštěný RTMP. Pokud tento server máte spuštěný u vás na počítači a nastavili jste ho stejně jako je v ukázkové části stačí zde napsat jen "rtmp://localhost:1935/live". Tímto můžete streamovat na více platforem najednou, jen pokaždé nezapomeňte zkontrolovat, že config obsahuje současný streamovací klíč a že server běží. Je pravděpodobné, že bude potřeba nginx spustit jako správce.

 

Rád bych také podotkl, že tento způsob může mít vliv na výkon vašeho počítače, jelikož ke všemu pak dochází lokálně. Ovšem sám to provozuju na Ryzen 7 1700 se základním taktem a s nedostatkem výkonu kvůli tomuto serveru jsem zatím nikdy neměl.

 

Časem dojde k rozšíření tohoto návodu také o návod jak zasílat jednotlivým platformám streamy s jiným datovým tokem - integrace ffmpeg  (jakmile uděláme na toto téma zaměřené video)

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
×
×
 • Vytvořit nové...