Jump to content

Recommended Posts

Verze z : 23.10.2021

Videa využívající postup:   "Jak streamovat jako profík nejen pomocí NVIDIA Broadcast"

 

Zde došlo k využití jednoduchého postupu, který časem hodláme rozšířit a připravit samostatné "Deep Dive" video zaměřené jen na enkodéry.

 

Postup spočíval v:

1) Získání zdrojového videa ve vysoké kvalitě.

Toto referenční video bylo získáno pomocí nejlepšího možného způsobu, kterým jsme v současné době disponovali. V případě zájmu o zisk tohoto videa stačí napsat komentář a následně vyjednáme jak vám zdrojové video dodat.

  • Nahráno pomocí NVIDIA Shadowplay 
    • Pozn pro příště: Nejlépe tento záběr získat 4K záznamovou kartou v RAW formátu
  • Rozlišení 3840x2160
  • max Bitrate: 100 Mbit/s

Referenční obraz byl ZÁMĚRNĚ ve vyšším rozlišení - lze tak ukázat jak si jednotlivé enkodéry poradí se škálováním pro co nejlepší přenesení detailů - ZDE KLIDNĚ PODEJTE NÁMITKY, LZE TENTO PŘÍSTUP ZMĚNIT / ROZŠÍŘIT DO BUDOUCNA

1.1) Výběr záběrů:

 Na našem výběru se lehce podepsala zkušenost s problematikou. Záměrně tedy byly vybrány hry u kterých byl předpoklad, že dojde k častému rozsypání (artefaktům) videa. 

  • Pozn pro příště:  Nejspíš bych rozšířil záběry i o nějaké vyloženě pomalé hry / záběry (např přejezdy kamery nebo tak) a také o "nejspíše problematické" záběry, jako rychlé změny barvy nebo pomalý přechod HUE.

 

 

2) Simulace streamingu

Simulace byla zde využita namísto samotného streamingu především protože není způsob jak následně ze streamovací platformy jednoduchým způsobem získat nejlepší záběr. Teoreticky by tak mohlo dojít k zanesení chyby.

Simulace probíhala tak, že se namísto streamingu použilo nahrávání obrazu OBS. Záměrně zde bylo nastaveno naprosto stejné nastavení, jako by to byl livestream. Výsledek by tedy měl stále zůstat naprosto reprezentativní bez jakýchkoliv problémů či nepřesností.

2.1) Jak dostat obraz do Enkodéru?

Tohle je problematika, se kterou mi chvíli trvalo se popasovat. Jako finální verzi jsem zvolil to, že do OBS s nastaveným rozlišením plochy na 1920x1080 jsem jako vstup přidal "Media Input" a zde vybral zdrojový soubor. Tento způsob obchází případnou problematiku zaznamenávání obrazovky a případných artefaktů na straně Software-u. Mezi dodatečnými parametry jsem vybral, aby přehrávání využívalo dekodéru grafické karty.

2.2) Bitrate

Tak nějak předpokládám, že se zajisté najde pár lidí, kteří hodlají protestovat, že zvolený bitrate nebyl úplně vhodný. Navrhněte tedy nějaké nastavení, které by dle vás vyhovovalo. Do separátního videa bych asi použil opět 2000, 10000 a nejspíše to rozšířit i o 6000.  Možná by stálo za to zkusit i udělat testy jak dobře se platformy popasují s nějakým absurdně vysokým bitratem a nejlépe najít hodnotu, přes kterou se jedná jen o Placebo Efekt.

 

 

3) Srovnání výsledků

Zde může dojít k největší chybě v celém tomto testu, jelikož ke zhodnocení bylo využito naprosto stejné metody, jakou má i sledující - Sledování 4 různých výstupů a náhodným přibližováním na některé části pro získání více detailního náhledu.

  • Pozn pro příště: Zakomponovat do hodnocení také strojový způsob pomocí "VMAF" indexu. (problém donutit fungovat)

 

Naším záměrem bylo ukázat problematiku enkoderů v co nejkratším čase a co nejpřesněji. Samozřejmě oceníme jakékoliv námitky vůči metodologii a následně je klidně poupravíme.

 

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
×
×
  • Vytvořit nové...