Jump to content

Recommended Posts

Zdravíčko, jak fungují PCIe linky?

Čistě teoreticky, budu mít PC (čipset na základní desce 16 linek, procesor 16 linek, grafická karta 16 linek) na 16 linek, co se stane s výkonem grafické karty, když připojím do dalšího PCIe 1x slotu např. řadič na SATA disky ? Pojede grafika na 8 linek? 

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
Před 3 hodinami, Snekite napsal(a):

Zdravíčko, jak fungují PCIe linky?

Čistě teoreticky, budu mít PC (čipset na základní desce 16 linek, procesor 16 linek, grafická karta 16 linek) na 16 linek, co se stane s výkonem grafické karty, když připojím do dalšího PCIe 1x slotu např. řadič na SATA disky ? Pojede grafika na 8 linek? 

Záleží na tom, k čemu jsou dané sloty připojené, jestli k čipsetu nebo rovnou CPU. Dnes jsou už snad všechny pcie sloty napojeny přímo na procesor, avšak některé mohou mít sdílené cesty, tedy pokud do obou něco zapojíš, pojedou na polovičních rychlostech. Tyto informace bývají uvedené v manuálu k desce, případně si můžeš najít na googlu blokový diagram své desky (pokud je nějak veřejný), ze kterého to jde taky zjistit.

Pokud to nijak nezjistíš, doporučoval bych do horního x16 slotu zapojit grafiku a jakékoliv jiné karty zapojovat odspodu. Sdílené sloty bývají vedle sebe.

• Like 1
Odkaz na příspěvek
Před 2 hodinami, Snekite napsal(a):

Mám desku ASUS ROG STRIX B360-G GAMING, blokový diagram jsem nenašel. :(

Tady je obecný diagram pro B360 chipset

004-3.png

Tady screen z manuálu, kde je to více méně popsané

image.thumb.png.5f1431575ff5ca4aef7a529a73ba3bdb.png

• Souhlasím 1
Odkaz na příspěvek
Před 5 minutami, Snekite napsal(a):

Takže tam ještě můžu nacpat karty o 12 linkách?

Ten druhý pcie slot je jen x4, takže ti jakákoliv karta nad x4 poběží na max x4 rychlosti, pokud to půjde.

Některé linky jsou pro M.2 disky atd.

Odkaz na příspěvek
Před 11 hodinami, Snekite napsal(a):

Takže tam ještě můžu nacpat karty o 12 linkách?

No jak se to vezme. Fyzicky to ten čipset podporuje, ale jak píšu, tak čipset, který je s CPU spojený pomocí DMI 3.0 x4 sběrnice, což je obdoba PCIe 3.0, takže těch všech 12 PCIe 3.0 linek je bottleneckovaných těmi 4-mi, pokud chceš komunikovat s CPU, což ve valné většině případů budeš. 

Odkaz na příspěvek
Zveřejněno (upraveno)

Ok ok, konečně mi to někdo vysvětlil díky. :x

A co když do jednoho PCIe slotu píchnu rozbočovač na další 4 PCIe, a do těch mrdnu např. 4 řadiče na 20x SATA portů? Zvládne to 80 disků? 

Editoval(a) Snekite
Odkaz na příspěvek
Před 46 minutami, Snekite napsal(a):

Ok ok, konečně mi to někdo vysvětlil díky. :x

A co když do jednoho PCIe slotu píchnu rozbočovač na další 4 PCIe, a do těch mrdnu např. 4 řadiče na 20x SATA portů? Zvládne to 80 disků? 

Rozdvojení pcie linek (pcie bifurcation) neumí každá deska. Umí to některé serverové, některé high end desky od intelu (Z a X čipsety) a od amd (tam si nejsem jistý, ale pravděpodobně jen X čipsety a možná některé B550). Navíc to záleží na výrobci, jestli tu funkci zakomponuje nebo ne. Obávám se však, že tvý B360 deska to neumí (případně mne někdo opravte).

Jestli potřebuješ tolik disků a pcie linek, máš možná lepší si sehnat nějakou desku z druhé ruky (ne ty čínské Huananzhi apod., ale Asus nebo Supermicro) založenou na socketu 2011 (čipsety X79, X99, C6xx), které mají spoustu SATA slotů a k dispozici až 40 pcie linek (pouze s procesory, které mají 40 linek, některé modely mívají jen 28) na spoustu rozšiřujících karet. A některé umí i rozdvojení pcie.

Odkaz na příspěvek

No ještě existují aktivní rozdělovače, které fungují vlastně stejně jako switche u Ethernetu (PCIe funguje v podstatě stejně), ale ty jsou extrémně drahé. 

Jinak ale furt budeš limitovaný rychlostí toho vstupního portu. 

Odkaz na příspěvek

A co kdybych jen vyměnil základní desku za jinou, která má víc PCI plotů a do těch ty SATA řadiče? Např. ASUS PRIME B365-PLUS, ta má 6 PCI jednu potřebuji na grafiku a do zbylých 5 bych mohl dát řadiče tj. 100 disků. 🤔

Odkaz na příspěvek
Před 1 minutou, Snekite napsal(a):

A co kdybych jen vyměnil základní desku za jinou, která má víc PCI plotů a do těch ty SATA řadiče? Např. ASUS PRIME B365-PLUS, ta má 6 PCI jednu potřebuji na grafiku a do zbylých 5 bych mohl dát řadiče tj. 100 disků. 🤔

Tak procesor má stále jen 4 linky pro čipset a 16 pro grafiku. Musel bys koupit třeba straší HEDT procesor pro socket 2011, které uměli 40 linek nebo třeba prví Threadripper, co má i v té nejnižší verzi 60 linek. 

Odkaz na příspěvek
Před 2 hodinami, milanfon napsal(a):

Ano přesně tak, jsi prostě omezen tím nejslabším článkem v řetězu. 

Jasné, mě o rychlost vlastně nejde. Budu ukládat dlouhodobě videa z akčních kamer. Pak jednou za rok postříhat v DavinciResolve.

Odkaz na příspěvek
Před 6 hodinami, Snekite napsal(a):

Jasné, mě o rychlost vlastně nejde. Budu ukládat dlouhodobě videa z akčních kamer. Pak jednou za rok postříhat v DavinciResolve.

Ok, ale jen tě tedy potom musím upozornit, že běžný Windows pojme jen omezený počet disků. 

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
  • Vytvořit nové...