Jump to content

Xiaomi Redmi Note 9T 5G - recenze po dvou měsících používání

Recommended Posts

Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Zdravím a vítám vás u mojí první recenze. Dneska bych chtěl po dvou měsících používání zrecenzovat můj mobil, Redmi Note 9T 5G. Nebudu zacházet do úplně profesionálních detailů (extra podrobné specifikace, …) aby si z recenze mohl vzít něco i běžný člověk, který se o IT moc nezajímá, nebo mu moc nerozumí.

Zpracování a design, konstrukce

Zpracování je za mě opravdu dobré. Záda jsou sice plastové, ale zato mají příjemné „vroubkování“ díky kterému nenecháte na mobilu otisky prstů. Celkové zpracování hodnotím kladně, konstrukce je pevná a jen tak ji neohnete. Jako mírný zápor vnímám trochu větší tloušťku, nicméně nic tragického. Je to o zvyku. Na displayi vlevo nahoře je výřez pro selfie kameru a je bezrámečkový. Čtečka otisku prstů se nachází na zapínacím tlačítku z boku a je velice rychlá.

Specifikace v praxi

Moje verze nabízí variantu 4GB RAM a 128GB úložiště, ale mobil lze zakoupit také v konfiguraci 4/64GB a také 6/128GB. Tomuto sekunduje procesor MediaTek Dimensity 800U 5G na výrobním procesu 7nm. Někteří tvrdí, že procesor je slabý nebo nevýkonný, nicméně na vše úplně bohatě stačí. Z názvu lze také odvodit, že se jedná o procesor s podporou nejnovějších 5G telefonních sítí, LTE, 3G a 2G jsou naprostou samozřejmostí. Procesor podporuje ale i 5G na obou SIM kartách zároveň, což je super.

Baterie a její výdrž, rychlonabíjení

Baterie se zde nachází o kapacitě 5000mAh, což je velice slušné. V praxi se její výdrž pohybuje během plného využití bez omezení (časté odemykání, používání soc. sítí, sledování videí a filmů, atd.) okolo jednoho dne, někdy i trochu více. Věřím, že pokud bych se omezil, tak telefon vydrží mnohem déle. Rychlonabíjení, neboli Fast Charge tento telefon podporuje, ale pouze na hodnotě 18W. Nicméně nabití z nuly na sto trvá okolo hodiny a půl, až dvou hodin. Za mě dostačující a může to také znamenat větší životnost baterie. Samozřejmostí je USB-C. Nepodporuje bezdrátové nabíjení, což pro mě nepředstavuje žádný problém.

Bezdrátové sítě, 5G

Tento telefon jsem kupoval především kvůli podpoře 5G sítí, ale mimo jiné i kvůli ostatním specifikacím. Samozřejmostí je i WiFi 2,4GHz a 5GHz ve standardech a/b/g/n a AC. Na WiFi, v zarušeném i 5GHz pásmu podal opravdu skvělé výsledky. Také se zde nachází Bluetooth ve verzi 5,1 a samozřejmě NFC, například pro bezkontaktní platby. Zpět ale k 5G, jak jistě víme, jedná se o poměrně novou technologii. V naší republice je bohužel ale pokrytí 5G signálem docela slabé. Jediný Vodafone zatím šíří 5G síť asi tak nejrychleji, a na něm jsem tuto síť také vyzkoušel. Jel jsem tedy do Olomouce a síť jsem vyzkoušel. Oproti LTE sice není nárust nikterak vysoký, ale minimálně v uploadu je. 5G sítě je ale téma, kterému bych chtěl věnovat další recenzi. Nicméně pryč od keců, pojďme se posunout k praci. Výsledek je dle mého úctyhodný, ale je poměrně brzo testovat takto novou síť.

(test 5G sítě)                                                     (test WiFi na 5GHz, tarif 300/300)

Screenshot_2021-07-25-21-17-33-593_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.6623938907adcab6b0da175b70546456.jpgScreenshot_2021-07-25-21-14-27-144_org.zwanoo.android.speedtest.thumb.jpg.e254ef7481966ce4cd2377fa61ca4645.jpg

Fotoaparát

Abych byl upřímný, fotoaparát je místo, kde se muselo trochu ušetřit. Je zde 48Mpx hlavní senzor a další 2Mpx makro kamera a 2Mpx asistent hloubky ostrosti. Fotky přes den vypadají na pěkně a líbí se mi, nicméně jakmile se dostane na tmu, je to tragédie. Selfie kamera je ale povedená. No posuďte sami. Dokáže natáčet ale videa až ve 4K ve 30FPS, nebo FullHD v 60ti FPS se softwarovou stabilizací. Videa vypadají pěkně.

Foceno na stejném místě za dne a v noci, pro porovnání

1627241583377.thumb.png.4b1621c2602ca13b21113b892b0f5689.png1627241583391.thumb.png.605faa935ff2471d0f85025979b0cfa0.png

Software

Software je dobrý, ale prolezlý reklamami, které dokážou být opravdu otravné. Jedná se o Android 11 s nadstavbou MIUI, konkrétně s verzí 12.5.2. Neseká se a designově vypadá opravdu dobře. Podporuje například funkci Dual Apps, kdy jde spustit jednu aplikaci dvakrát, například když půjčujete někomu telefon, aby měl tovární nastavení té aplikace, nebo třeba svůj účet. Má dost kladů, ale i dost záporů. Nejvíce mě vytáčí reklamy v systémových aplikacích.

Screenshot_2021-07-25-21-43-01-601_com_miui.player.thumb.jpg.c89afa2dd3fc600a3be995d9a872e9d2.jpgScreenshot_2021-07-25-21-42-46-946_com_miui.cleanmaster.thumb.jpg.4b3c14822fcbccf51fba88cf93b873af.jpg

Display

Máme zde velký 6,53“ IPS LCD FullHD+ displej s rozlišením 2340x1080. Maximální jas je 450 nitů, ale i na slunci je dobře viditelný. Mrzí mě pouze obnovovací frekvence, a to stále 60Hz. Celkově mi ale přijde dobrý, až na tu frekvenci. Chrání ho Gorilla Glass 5 pro ochranu před pády.

Závěr

Opravdu zde platí pořekadlo, za málo peněz hodně muziky. Za cenu 5499Kč (dnes je cena vyšší) jsem dostal skvělý telefon s podporou 5G a skvělou hardwarovou stránkou. Vysoká výdrž baterie i výkon zde opravdu najdete. Slabá stránka je fotoaparát a samozřejmě software.

Děkuji, že jste se dočetli až sem :). Chystám už i recenzi datové infrastruktury u nás sousedů v Německu, již brzy.

• Like 1
  • Souhlasím 1
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď