Jump to content

Větráky jedou stále na 100%

Recommended Posts

Ahoj, po spuštění PC mi větráky z nějakého důvodu jedou stále na 100%. Do SYS FAN 3 jsem měl zapojené 3 větráky řetězově, ale nevím jestli jsem nezničil konektor. Větráky ze SYS FANU jedou stále na plné otáčky. Zkoušel jsem v BIOSU změnit z PWM módu na DC mód. I když nastavím, aby šlo do větráku nulové napětí, tak stále jede na 100%. To samé mi začal dělat i ventilátor na CPU, který je zapojen do CPU FAN. Na CPU byl vždy zapojen jen jeden ventilátor a nic jiného. Zkoušel jsem resetovat BIOS jak v BIOSU, tak i zkratování dvou pinů na desce. Teploty systému jsou v pořádku, takže není důvod proč by měl SYS FAN3, a CPU_FAN jet na 100%. Větráky od skříně jsem přepojil do jiného SYS FANU, ale CPU FAN je jen jeden, takže to nemám kam přepojit. Vetráky jsou na 99% nerozbité a jsou nové.

Základní deska: https://www.czc.cz/msi-mpg-b550-gaming-plus-amd-b550/295657/produkt

Editoval(a) ZeroCz
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Zkoušel jsem zase párkrát přepojit do jiného sys fanu a stále to samé. Je možné, že by se rozbil nějak ten čip pro kontrolu otáček? SYS_FAN3 a CPU_FAN prostě jedou stále na 100%. I když pošlu do ventilátoru 0V či nízký PWM signál, tak stále 100 %. Software by to neměl blokovat. Zkoušel jsem to ovládat přes MSI Center, BIOS a i Linux. MSI Center ukazuje, že ventilátor jede na 40 %, ale realita je 2000 RPM neboli 100 %.

Také mám problém s ARGB konektorem. Pokud vypnu PC, tak jedna ledka  z šesti, co na ventilátoru je tak stále svítí a pomalu pulzuje. I po vypnutí zdroje trvá 10 vteřin než se to celé vybije a ledka zhasne. Toto mi dělá pouze jeden ARGB header. Druhý funguje normálně. 

• Souhlasím 1
Odkaz na příspěvek

Ahoj, jaké větráky vlastně zapojuješ do toho PC? Protože takové ty levné větráčky za pár kaček sice můžou mít klasický FAN konektor, ale nemusí  mít žádnou regulaci :D Tak se chci ujistit.

Jinak zkusil jsi u přemazat bios a aktualizovat na jinou verzi?

Důležitá věc, jestli jsi do desky zkusil zapojit jiný větrák? a případně tvoje větráky zkusil na jiné desce u nějakého kámoše?

Před 13 hodinami, ZeroCz napsal(a):

Také mám problém s ARGB konektorem.

Zkoušel jsi vypnout v biosu/programu RGB při vypnutém pc. Jinak to, že ledce trvá než zhasne při vypnutém zdroji je částečně normální, protože se musí vybít kondenzátory, které to napájí. a Pokud druhý funguje, tak není co řešit a můžeš fungovat s RGB/ARGB dál :) 

Odkaz na příspěvek

Mám tyto větráky https://www.czc.cz/fractal-design-aspect-12-rgb-pwm-black-frame-3-pack/322239/produkt

Regulace otáček normálně funguje pokud přepojím ventilátory do jiného sys fanu. SYS_FAN3 je jediný, který stále dává 12 V. To samé dělá i CPU_FAN. Ventilátor jsem zkoušel přepojit a regulace opravdu funguje, takže není problém v nich.

BIOS jsem zkoušel upgradovat/downgradovat a několikrát mazal CMOS a nic.

Editoval(a) ZeroCz
Odkaz na příspěvek
Před 6 hodinami, ZeroCz napsal(a):

SYS_FAN3 je jediný, který stále dává 12 V. To samé dělá i CPU_FAN

To je zvlášní.. Jako je možné, že deska má nějaké vady :/ Pokud nejde nic, tak se může zkusit reklamovat, ale pokud máš jiný funkční FAN, tak bych to neřešil a případně koupil HUB na větráky, pokud jich nebudeš mít dost, jelikož reklamace bude na měsíc... :/ 

Odkaz na příspěvek
Před 1 hodinou, David Morávek (Dave) napsal(a):

To je zvlášní.. Jako je možné, že deska má nějaké vady :/ Pokud nejde nic, tak se může zkusit reklamovat, ale pokud máš jiný funkční FAN, tak bych to neřešil a případně koupil HUB na větráky, pokud jich nebudeš mít dost, jelikož reklamace bude na měsíc... :/ 

Přemýšlím zda nekoupit novou a tuto reklamovat a vrátit si peníze. Koupil bych asi B450. CPU upgrade zatím neplánuju. Nevím jaký je rozdíl mezi B450 a B550, ale hlavní rozdíl vidím v ceně. B550 je možná dobrá do budoucna, ale nevím zda v budoucnu půjde nová generace Ryzenů osadit, protože už  prej nebudou mít piny na CPU a Intel se teď pomalu vrací do hry. Aktuálně mám procesor Ryzen 5 3600.

Editoval(a) ZeroCz
Odkaz na příspěvek
Před 2 hodinami, David Morávek (Dave) napsal(a):

Já tuto desku kupoval hlavně, abych měl regulaci otáček + rgb a nějaké usb navíc. Když polovina věcí nefunguje, tak není divu, že jsem naštvaný.

Odkaz na příspěvek

Regulaci otáček má dnes každá deska i ta nejlevnější ;) klasický 4-pin RGB má dnes pomalu taky každá deska, jenom 3-pin ARGB není na levnějších deskách. Samozřejmě čím dražší desky tím více mají konektorů pro FAN, RGB,ARGB a podobně.

Bohužel pokud tvůj problém nevyřešíš přepojím jinam nebo dokoupením hubu za pár korun, tak desku reklamuj. Jen jak říkám budeš čekat než ti ji vrátí :) 

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
  • Vytvořit nové...