Jump to content

Domácí síť pomocí notebooku

Recommended Posts

jen se chci ujistit, zda to chápu správně: Ty chceš použít "ntb (server)" v patře pro přesun dat. Tím je nejspíš míněno síťové uložiště typu NAS že?

Pokud jo tak se nabízí jednoduché řešení ve formě operačního systému FreeNAS. Jak už název napovídá, je zdarma a jedná se o velmi silnej nástroj.  Jen bych chtěl dopředu upozornit, že používat na toto NTB není vyloženě vhodné, kvůli značně omezeným konektorům v NTB -> nejspíš to uložiště bude zatraceně "malý".

Pokud si pod pojmem přenášení dat mezi počítači představuješ něco jiného, dej vědět svou představu. :)  

• Souhlasím 1
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
  • 1 month later...
On 9. 6. 2021 at 22:03, Dangel napsal(a):

jen se chci ujistit, zda to chápu správně: Ty chceš použít "ntb (server)" v patře pro přesun dat. Tím je nejspíš míněno síťové uložiště typu NAS že?

Pokud jo tak se nabízí jednoduché řešení ve formě operačního systému FreeNAS. Jak už název napovídá, je zdarma a jedná se o velmi silnej nástroj.  Jen bych chtěl dopředu upozornit, že používat na toto NTB není vyloženě vhodné, kvůli značně omezeným konektorům v NTB -> nejspíš to uložiště bude zatraceně "malý".

Pokud si pod pojmem přenášení dat mezi počítači představuješ něco jiného, dej vědět svou představu. :)  

Víceméně ano. Jde mi o malé soubory (složky s txt soubory apod). Chtěl bych nějakým způsobem, aby se složka z PC přesunula do "serveru" a opačně třeba. Zároveň by "server" sloužil i pro běh jednoduchých věcí jako je DiscordBot.

Odkaz na příspěvek

Pokud tam chces instalovat i různé aplikace, tak tady OS FreeNas nepomůže (jak psal @Dangel), jelikož ten slouží jako nas pro vytvoření síťového úložiště.

Pokud chces i nějakého discord bota nebo tak a presun souborů pouze v rámci  LAN sítě. Tak v podstatě stačí aby NTB mel pevnou (statickou) IP adresu a potom muzes sdilet disk, který bude viditelný v rámci sítě. Což se pro presun nějakých menších objemů souborů dá použít. Navic nepotrebujes nic extra, protože to umí běžný windows😁 

Jednoduchý postup: https://kb.iu.edu/d/ahrs

Potom muzes mit připojení i přes vzdalenou plochu atd. To same pujde udelat urcite i na Linuxu.

Jinak na ukládání a přesun souborů by bylo nejlepší nainstalovat FreeNas😁

Odkaz na příspěvek
Před 21 hodinami, TomzZ napsal(a):

Navíc bych chtěl notebook "server" ovládat i vzdáleně. TeamViewer dobrá volba nebo je pro to něco vhodnějšího? Mám tam nainstalován Linux Mint

Jako Mint se v podstatě dá použít. Není to úplně ta nejlepší volba a osobně mám na servery radši něco s RHEL základem, ale použít to půjde. V podstatě si tam můžeš všechno nakonfigurovat sám. Co se týče vzdáleného přístupu, tak raději než TeamViewer bych použil AnyDesk, který zadarmo nabízí více funkcí. O konfiguraci, kterou chceš se ale stejně z GUI starat nebudeš, takže ti prakticky bude stačit jen nějaká aplikace přes kterou se dostneš do terminálu.

Odkaz na příspěvek

Díky moc za rady. Skončil jsem na Mintu tedy s tím, že z WindowsPC si sdílím složku se soubory v síti a v Mintu mám udělaný do toho přístup. Můžeš doporučit nějakou aplikaci na vzdálený přístup do Terminálu? Ať už přístup z iOS nebo WindowsPC? Pokud taková přímo není, tak jsem instaloval TeamViewer, protože ho mám jak v telefonu, tak na WindowsPC a čas od času jej využívám. Bohužel mi nejde na Mintu spustit

Editoval(a) TomzZ
Problém s TeamViewerem
Odkaz na příspěvek
Před 10 hodinami, TomzZ napsal(a):

Díky moc za rady. Skončil jsem na Mintu tedy s tím, že z WindowsPC si sdílím složku se soubory v síti a v Mintu mám udělaný do toho přístup. Můžeš doporučit nějakou aplikaci na vzdálený přístup do Terminálu? Ať už přístup z iOS nebo WindowsPC? Pokud taková přímo není, tak jsem instaloval TeamViewer, protože ho mám jak v telefonu, tak na WindowsPC a čas od času jej využívám. Bohužel mi nejde na Mintu spustit

Hele abych se přiznal, tak z hlavy ti takovou aplikaci neřeknu, ale vím že existují. Každopádněš i ten TeamViewer na to můžeš použít. Jen pokud ti tam nejde, tak bych zkusil ten AnyDesk jako alternativu. Funguje prakticky na čemkoliv. 

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
  • Vytvořit nové...