Jump to content

Domácí síť - jak na to

Recommended Posts

Zdravím, potřeboval bych prosím s pomocí předělání a optimalizací stávající domácí sítí.

Na fotce je stávající stav, kdy bych tuto chtěl předělat a optimalizovat. K tomuto jsem udělal návrh, zda to takto může být, aby se z stávajícího  stavu vymáčklo maximum. Poskytovaná linka prozatím 60/60. Běžná kabeláž cat5e.

Jednalo by se o běžné domácí použití přistup k NAS,  5x pc, 3x notebook, 4x MT, 3x tablety, NAS, prozatím žádné hry do budoucna nejspíš ano. 

Jaký router použít, pro začátečníka (předpokládám, že do budoucna se tento dá vždy vyměnit), dále zřejmě výměna původních switchů na 1Gb a vhodná AP 

No a k rozpočtu, z původního zapojení se zřejmě nic použit nedá, tak klasika za málo peněz hodně muziky. 

Děkuji za postřehy a případné návrhy řešení, komponent . 

124461332_840585056632533_3976336291733512670_n.jpg

nástřel sit.jpg

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ahoj, hele tvůj nový nákres je v pohodě :D Jinak NAS bych zapojil přímo do hlavního routeru, aby se z toho dostal signál všude bez omezení linky do nějakého bytu, takže ideálně nechat přímo tak kde budeš mít ten hlavní router :D 

Asi taky záleží kolik do toho chceš narvat :D 

když to vezmu od jednoduššího, tak switche ti stačí nějaký slušný gigabit, takže třeba TP-LINK případně 8-porotvý, kdyby bylo někde potřeba asi ten spodní byt jestli vidím dobře.

Ohledně toho routeru je to trochu složitější :D a jde taky o cenu, každopádně to chce, aby měl gigabit konektory, pokud je na vhodném místě, tak aby měl i antény na wifi případně dneska i WIFI6 nemusí být k zahození, ale pokud je někde na půdě, tak by teoreticky mohl být i bez wifi. Jinak asi je lepší koupit něco solidnějšího než za rok kupovat další a všechno znovu nastavovat atd :D 

Mě osobně se docela líbí tento, má docela dobré vybavení za přijatelnou cenu. Je to sice TP-Link což plno lidí úplně nemusí, ale pokud nechceš dávat X tisíc za Cisco nebo Mikrotik, tak tohle není tak špatná volba. 

@milanfon co myslíš? Nějaký good router?  Nevím teda zatím cenu, ale návrhy? V plzni máme něco takového což za tu cenu je fajn, ale nastavení tak neni tak simple jako u ASUSU nebo TP-Linku a podobně.

Odkaz na příspěvek

Zdravím super díky, konečně kloudná odpověď 

Jinak k doplnění k rozpočtu, klasika za málo peněz hodně muziky :)- jak to tak bývá.

K těm switchum, ano bude třeba 3ks 8 portový, samo 1Gb, jelikož to bude celkem dost obsazeno na max, tak kdyby nahodou, aby tam byla rezerva,  jen mě zajímá jestli mi můžete vysvětlit v čem https://www.alza.cz/tp-link-tl-sg108-d389664.htm je tento o +-200 kč dražší oproti tomuto https://www.alza.cz/d-link-go-sw-8g-d256671.htm#discussionPosts 

Dále k routeru jsem v síťovinách začátečník a chtěl bych do toho trochu nakouknout (žádný učený z nebe nespadl ) tak, že router není třeba, aby měl wifi, dá se říct že vše bude ve skříni tak mi neseje na tom jakou to ma barvu jaké ledky atd atd , jde o to aby byl uživatelsky přívětivý a dal by se ,,jednoduše,, nastavit, pak nějaká adminiscence například zakázat třeba wifi v určitý čas na spodním bytě  :-) kvůli malému  :-) a statistiky, možná přistup z mobilní aplikace (jestli to je vůbec možné). Jak píšu zpočátku spíš něco jednoduššího . 

Ok tedy NAS zapojit do mého hlavního routeru, ten stejně také bude v stejné skříni na chodbě s ostatními komponenty . 

Ohledně AP co se tak dnes doporučuje, z čím máte dobré zkušenosti? Jedno AP určitě budu potřebovat do venkovních prostor na zahradu. 

Odkaz na příspěvek

AHoj :D 

Ohledně těch 2 switchů, tak rozdíl bude v tom, že TP-LINK má kovové tělo, takže bude odolnější, jinak tam zásadní rozdíl nevidím :D 

Hele router, to je těžká otázka :D Jako docela se mi zamlouvá tenhle TP-Link co má možnost ovládání přes mobilní appku, tak že nějaké vypnutí či zapnutí daný věcí půjde dobře. Podobně na tom bdue ASUS, ale tam není žádná aplikace do mobilu, pouze klasika přes web. ikdyž zase na druhou stranu do routeru člověk nekouká pořád, spíš když něco nefunguje, tak se tam podívá.. Ale v podstatě možná i najdeš něco sám, co bude mít dobré recenze, jen aby to mělo Gigabit a nebylo něco za 300kč, tam bych se bál :D

Ono jako moc lidí ti s tímhle neporadí, protože většinou mají wifi router od providera a nebo si koupí něco co máí 2,4 a 5GHz wifi a na jejich byty jim to stačí :D 

Ohledně těch AP tam je to složitější, protože tolik kvalitních jich za levné ceny není :/ Co jsem teď tak hledal a vypadá použitelně je třeba tento STRONG  nebo jsem našel TP-link nebo levnější varianta bez externí antény by měla také podporovat AP režim.. Ono jako když se podívám na nějkaý weby do sekce AP, tak prvních pár vyskočí levné routery :D Protože i ty mají AP mód, takže i ten se dá použít :D Jinak pak takové trochu dražší, ale elegantní a spolehlivé řešení je UBIQUITY, ty dělají moc hezká AP, ale zase jsou spíš pro větší prosotry a více lidí :D 

Jinak to do venkovních prostor? bude podstřechou někde v terase nebo jak? Pokud ano a nehrozí že na ot bude pršet nebo bude stát vedle vody, tak by stačilo i jakékoliv AP :)  Venkovní by se tal použít třeba tento, ten by měl vydržet i nějakou zimu a teplo.

Ohledně toho tvého, tak nevím jak velký dům máš :D Ale pokud bude hlavní router na nějakém vhodném místě, tak bych zjistil jaký má dosah kolem sebe a pak případně řešil AP, ono možná, když zabuduješ na dobré místo jedno AP, tak ti dá signál na oba byty. Tam už je to potom spíš i zkoušet. Jak už jsem řekl, tak většina bydlí v bytech a moc toho vědět nebudou.. Já na baráku mám hlavní router a potom jeden WIFI Repeater pro mobilní zařízení a stačí to :D do budoucna možná dám buď AP nebo jenom repeater někam na zahradu, aby byla lepší wifi venku.

Jinak doela zajímavý malý a funkční repeater dělá xiaomi a dá se koupit na Aliexpressu nebo i u nás https://www.alza.cz/xiaomi-mi-wifi-repeater-2-d5287931.htm a na pouhé šéžení wifi na mobily to stačí :D 

Odkaz na příspěvek

Super no hlavní krabice bude v horním patře na chodbě a fakt tam wifi nepotřebuji to bych radši směřoval do jednotlivých bytu 

ok tak tedy hlavní router důležité 1Gb lanky Wifi pokud bude možno vypnout . TP-link co jsi zasílal vypadá fajn ohledně té apky 

Jako samozřejmě ještě nevím, třeba jej pořídím a zjistím, že signál z něj budu mít až v garáži :-) 

Odkaz na příspěvek

To s tím signálem ti nikdo říct nemůže :D Sice píšou, že to má takový a takový výkon a dosah, ale v realitě ti buď dosáhne jenom do druhé místnosti a nebo přes půlku domu :D Takže bych asi začal koupí hlavního routeru, zapojil a zjistíš jak půjde wifi a podle toho buď dokoupil AP nebo to nějak pořešil případně vrácení zboží a koupě jiného na alze to funguje pořád.. Bohužel nejde přesně říct jak dobře bude daný prvek fungovat na daném místě :D :/ 

Jinak ty switche můžeš koupit i levnější od D-linku jsou jenom plastové ale ve výsledku to je jedno :D 

Odkaz na příspěvek

Ještě pro někoho triviální, možná i hloupý dotaz, ale chtěl bych v tom mít jasno 

Pokud budu mít tento router, tak přívod internetu připojuji na WAN a vše ostatní do LAN a router mohu přepnou do režimu AP a LAN strana Wifi routeru bude fungovat vlastě jako 1Gb switch ? 

Mívá toto zařízení firewall mezi internetem WAN a mou LAN ? Nebo si to představuji špatně ?

nástřel sit.jpg

Odkaz na příspěvek

Jak mluvíš o tom vysvětlení, tak router necháš v režimu router, aby dělal tvůj hlavní zlom mezi tvojí sítí a síti poskytovatele :D Takže ten router bude tvoje jádro všechno, bude dávat IP adresy a všechno.

Jinak ano výstup z mikrotiku zapojíš do WAN a potom budeš mít 4xLAN což bude switch. Ale hlavně jde o to, že když ho necháš v tom výchozím módu jako router tak odděluješ stranu tvojí a stranu poskytovatele :D A to že na mikrotiku je DHCP nevadí, protože ty budeš mít svoje na svém HLAVNÍM routeru :D 

Jasně je tam zapnutý firewall a můžeš i do něj přidávat vlastní adresy co blokovat :D 

Před 9 minutami, Petr Gomola napsal(a):

Jako upřímně, super forum, řeší se tady vše k věci a ne žádná omáčka kolem (či jiné blbosti) a věřím, že to bude přínosné i pro ostatní, kdo by řeší obdobný problém. 

Snažíme se tady vytvářet dobrou komunitu co dále dokáže pomoct ostatním :D a je plno lidí co se vyzná v něčem, takže ano hezky to roste a problémy vyřešeníme, většinou během hodin :) 

Odkaz na příspěvek
  • 2 weeks later...

zatím předělán horní a spodní switch a vše za něma a je znát posun k lepším ve formě stability a kvality signálu 

jen ještě poladit hlavní uzel , kdyby někdo uměl s mikrotikem, rád bych měl pá otázek :-)

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
  • Create New...