Jump to content

Recommended Posts

Zdravím dobrí ľudia. Chcel by som sa spýtať pár dotazov k téme chladenia procesora a airflow v bedni. Nedávno som si poskladal PC, MSI Tomahawk max b450,Ryzen 5 3600,Gigabyte RTX 2060 Super...atd.atd. Mal som tam stock cooler wraith stealth, lenže pri ňom som mal pri hraní teploty až 90 st. a viac, tak som kúpil Arctic Freezer 34 Esports duo. Teploty pri hraní mi klesli do rozmedzia 70- 78 st. čo ma teší, ale aj tak je to podľa mňa veľa. Pastu som naniesol tak normálne, na každú pipe po celej dĺžke. Napätie je riadené samo, vačšinou je to okolo 1.45V, a frekvencia sa pohybuje medzi 3600 - 4100 MHZ(klasika boost režim). Viem znížit teplotu na procesore ešte aj nejak inak ako znžením napätia? po znížení na 1.15-1.25V je teplota okolo 60-65 st. Air flow mám 2x120mm v predu,2x 120mm hore, 1x120 mm vzadu. Ďakujem krásne za prípadné rady.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ešte som zabudol napísať, že keď s PC doslova nič nerobím, tak teplota je okolo 40 st. Keď zapnem chrome alebo pozerám film tak skáče medzi 45 -60 st. hore dole raz 45, potom 55 a naspäť. Dá sa to nejako ustáliť okolo tých 40- 45 alebo je to proste tak, že to bude skákať, alebo je to typom procesoru? Všetky vetráky v PC sú Arctic F12 PWM, nastavené v biose, ked treba tak idú dostatočne rýchlo. V predu 2x in, hore 2xout a v zadu 1x out.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 5 minutami, marekschleicher napsal(a):

Ešte som zabudol napísať, že keď s PC doslova nič nerobím, tak teplota je okolo 40 st. Keď zapnem chrome alebo pozerám film tak skáče medzi 45 -60 st. hore dole raz 45, potom 55 a naspäť. Dá sa to nejako ustáliť okolo tých 40- 45 alebo je to proste tak, že to bude skákať, alebo je to typom procesoru? Všetky vetráky v PC sú Arctic F12 PWM, nastavené v biose, ked treba tak idú dostatočne rýchlo. V predu 2x in, hore 2xout a v zadu 1x out.

A jakou máš bednu?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 20 minutami, jakub02 napsal(a):

alebo či nemáš vysoku cpu voltage?

Nie nemám, všetky fany sú otočené správne. Ako jasné ked znížim volatge cpu tak sa zníži aj teplota ale aj výkon, skúšal som to, funguje to, pri cinebechu 2.0 mi spadlo skóre z 3500 na 2800. Asi som detailista, ale keď mám slušný pc, tak prečo by mal bežať na 1.15 V keď by mal bežať na 1.45 bez problémov(s arctic freezerom 34 duo a 5 ventilátormi) pod 65 st. ? Alebo je to nereálne? Toť bola moja otázka zo začiatku, dokážem frčať s tým čo mám v zatažení pod 65 st. celzia bez toho aby som upravoval voltage?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 31 minutami, marekschleicher napsal(a):

Nie nemám, všetky fany sú otočené správne. Ako jasné ked znížim volatge cpu tak sa zníži aj teplota ale aj výkon, skúšal som to, funguje to, pri cinebechu 2.0 mi spadlo skóre z 3500 na 2800. Asi som detailista, ale keď mám slušný pc, tak prečo by mal bežať na 1.15 V keď by mal bežať na 1.45 bez problémov(s arctic freezerom 34 duo a 5 ventilátormi) pod 65 st. ? Alebo je to nereálne? Toť bola moja otázka zo začiatku, dokážem frčať s tým čo mám v zatažení pod 65 st. celzia bez toho aby som upravoval voltage?

Je to divné. Mám o dost náročnější procesor na chlazení a s AMD Wraith Max RGB při konstantních otáčkách 1500RPM držím ve hře teploty do 70°C bez navýšení otáček a hluku. Voltáž auto 0,4 - 1,5V. V Cinebenchi a opakovaných testech 66°C.

Křivku na zvýšené otáčky mám nastavenou až nad 70°C. Ale to se stane málokdy.

Rozdíl by mohl být v tom, pokud ryzen 3600 umí taktovat více jader na 4,2GHz. Pokud jsem u sebe nataktoval všechny jádra na 4GHz, už to byl slušný fičák, aby to chladič v Cinebenchi uchladil. Dokonce se mi povedlo udělat Cinebench test se všemi jádry na 4,1GHz, ale systém pak nebyl dlouhodobě stabilní a chladič při testech naříkal.. Ale s lepším chlazením a dobrou voltáží by to asi nebylo nemožné, jak se mě snažili někteří odborníci z czc namluvit. Prý fyzicky nemožné 4,1GHz. Jsem jim poslal screen s tím Cinebench testem a už si se mnou více nepsali.

Editoval(a) westikkrystof

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 3 hodinami, marekschleicher napsal(a):

Zalman R1 

Sundej čelo skříně a testuj teploty znovu.

Ale i tak by to mělo dobře chladit.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 19 hodinami, Petr.siska napsal(a):

Sundej čelo skříně a testuj teploty znovu.

Ale i tak by to mělo dobře chladit.

V predu mám dvierka, skúšal som aj s otvorenými, teploty rovnaké. Tak asi budem musiet upraviť voltage ak chcem ísť pod 70 st. pri hraní.

DSC_0476.JPG

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Tak som sa nasral a dal som v biose defaultné nastavenia. Teplota bez zátaže 35 stabilných, pri zátaži 65-70. Vetráky som tiež nechal tak ako ich nastavil bios. Možno bol problém s XMP Profilom kvoli RAM. Bežala na 3200, teraz ide na 2400 Mhz. Mohlo to robiť ten problém? Prakticky pocítim na výkone rozdiel medzi 2400 a 3200 Mhz RAMky? Teraz beží CPU na auto voltage a vyzerá to stabilne, tak uvidíme. Ale neverím, že to mohol robit XMP profil, alebo zle nastavné krivky. Ale inak som v biose predtým nemenil nič, tak neviem.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

• Create New...