Jump to content
Patrik Polášek

Problém s Display portem - horizontální artefakty

Recommended Posts

Zdravím, nedávno jsem se setkal s dost divným problémem, konkrétně s divnými artefakty kolem kontrastních hran u monitoru. 

Používám GTX 1050Ti a monitor Benq PD3200Q (1440p 60hz)
Připojený je přes MiniDisplay port, poslední dobou začal zobrazovat podivné bílé a černé artefakty, dneska se to zhoršilo tak, že to chvíli dropovalo skoro jak nekvalitní VHS (jen pro srovnání jak moc) První vinu bych dával grafice, tak jsem se rozhodl odinstalovat drivery a dát čistou instalaci, nic. Druhá varianta, připojil jsem Macbook do HDMI a vůbec nic. tak jsem zpátky přepnul na PC připojený Mini DP. začalo zase. Poté jsem chtěl vyměnit grafiku, jestli to není tím (připravenou jsem měl GT 740) jenže v moment odpojení DP v PC se při zobrazení "No Signal" vertikální glitche (či artefakty) zobrazovaly znovu, ale kabel DP byl stále zapojen v monitoru. 

Aktuálně si myslím, že problém bude v nějaké interferenci (rušení) na DP,  našel jsem na netu pár článků, že to lidem dělá také a to s úplně jinými monitory (našel jsem článek kde někdo řešil stejný problém u Asus monitor + R9 390) Je pravda, že DP je vedený mezi hodně kabely, blízko Wi-Fi, blízko 24V zdroje a také blízko subwooferu se zesilovačem a často se tam nachází i mobil, takže možnost rušení a indukce na DP je dost možná

Nicméně divné je, že se tohle stává jen někdy, zrovna aktuálně teď už to nedělá vůbec po restartu a delším odpojení monitoru, ale před hodinou to bylo peklo, už to dělalo týden zpátky ale jen nepatrně. chtěl jsem to i vyfotit, ale když to teď nedělá tak nic. nicméně sem přidávám fotku od jiného člověka z tohoto fóra https://forums.tomshardware.com/threads/flickering-horizontal-lines-on-screen.2088885/

Nevím jestli má smysl dávat monitor na reklamaci když to vypadá na rušení a stává se to jen méně často, může to rušit třeba ten 24V zdroj a oni pak pošlou monitor zpět že se závada neprojevila. Další věc je, že HDMI tohle nedělá, velkej display port jsem nezkoušel a jinej mini DP kabel nemám

Zde pro ilustraci, nicméně moje artefakty jsou spíše bílé a černé

T0y_EXbQ.jpeg

Editoval(a) Patrik Polášek

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
Před 17 minutami, Patrik Polášek napsal(a):

v moment odpojení DP v PC se při zobrazení "No Signal" vertikální glitche (či artefakty) zobrazovaly znovu, ale kabel DP byl stále zapojen v monitoru. 

Podle této věty soudím, že bude spíš problém na straně monitoru a jeho mDP vstupu, než PC nebo kabelu. Pokud máš v monitoru volný HDMI a v grafice taky, tak nejjednodušší bude, když budeš používat HDMI, když píšeš, že přes HDMI to nedělá. Zkusil bych ještě i klasický DP.

V tom usb hubu v monitoru máš taky něco zapojené? Rušení může pocházet i odtamtud, zvlášť, když jsou ty usb hned vedle mDP vstupu. Ale stále sázím na nějakou HW vadu monitoru.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 3 minutami, Petr.siska napsal(a):

Dobře, používat HDMI by bylo fajn, ale vzhledem k tomu, že se jedná o 10Bitový panel a daná verze HDMI neumí 10Bit tak pak nemá smysl kupovat 10bit

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 11 minutami, Petr.siska napsal(a):

Dobře, používat HDMI by bylo fajn, ale vzhledem k tomu, že se jedná o 10Bitový panel a daná verze HDMI neumí 10Bit tak pak nemá smysl kupovat 10bit

A v USB hubu není zapojeno nic, pouze je zapojen ten USB ovládací puk 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 16 minutami, Patrik Polášek napsal(a):

V manuálu stojí ještě tohle

image.png.45157ba12ea430c475022440cfaf06d0.png

Takže je možná i nějaká interference z jiných grafických výstupů. Nicméně je tam i podpora 10bit přes HDMI, takže buď koupit HDMI2.0 kabel nebo grafiku, která to umí, což by 1050ti umět měla. Případně se pohrabat v OSD monitoru. Pokud ani to nepomůže, tak bych se obrátil na technickou podporu BenQ.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
1 hour ago, Patrik Polášek napsal(a):

Tak to dělá prý i na HDMI, ale opravdu jen někdy, třeba dva dny nic a pak se to začne sypat. je to zvláštní, jako by tu strašilo :-D 

Pak je problém na straně monitoru - reklamovat pokud je to v záruce.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

• Create New...