Jump to content
Peeetaa

Dlouhé načítání PC z NVMe disku ?

Recommended Posts

Ahoj, posledních pár dní mi pc nabíhá fakt dlouho.. nevím proč. Při spuštnění, třeba ráno pc zapnu, na obrazovce se počítač dostane až na domovskou obrazovku, kde se třeba 5 minut přihlašuje, v horším případě skončím u točíčího kolečka před domovskou obrazovkou. Po restartu, resp. vypnutí a zapnutí systém naskočí standardně během 24 vteřin :)

Sestava
Systém celý na Kingston A1000, M.2 - 240GB
a hdd Seagate BarraCuda, 3,5" - 1TB
zbytek
Be quiet! System Power 9 - 500W
HyperX Predator 2x8GB DDR4 3000
Be quiet! System Power 9 - 500W
AMD Ryzen 5 2600
MSI Radeon RX 5700 Gaming X

Systém je celý instalovaný v M.2 disku, reinstal winu cca před měsícem.

Zkoušel jsem Crystal Disk info a tam je stav disku Dobré 99%
Nějaké rady, prosím ?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Buď na načítací obrazovce už s avatarem profilu windows, nebo po obrazovce přes kterou se dostanu do biosu :) Vždycky na mě vyskočí klasicky okno se vstupem do biosu, to proběhne ok, pak se točí klasický kolečko při načítání winu a v tu chvíli se to sekne. Kolečko se točí, jen to vypadá jako by se systém načítal dlouho, není to lag.

tady je log ze správce událostí - https://uloz.to/file/xutZQYuqX0qv/log-evtx

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Tohle se u NVMe disků občas stává. Zkusil bych nejdřív aktualizovat všechny ovladače a i Windows samotný. Nestalo se to třeba náhodou po nějaké aktualizaci Windowsu? 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Win mam aktualizovany, ovladace taky. To me docela prekvapuje ze zrovna NVMe tohle dela :D Asi pred mesicem a pul jsem jenom reinstaloval winy, nic jineho jsem nedelal. Ted je to par dnu ok, tak uvidime..

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Hele ... mám za to když instaluješ windows a máš tam pokročilé možnosti tak je tam možnost výběru .. ukládat systémové soubory pro rychlejší načítaní windows po startu .. nebo něco takového .... jestli jsi to třeba neodškrtnul nebo tady nebude nějaký problém problém. mělo by to být někdo potom ještě v nastavení ale netuším kde a pokud to někdo najde zkusit to vypnout párkrát restartovat a pak zase zapnout .

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Aha, tak dík :D Zatím se mi pár dnů problém neprojevil, tak to asi nechám být. Kdyby projevil, zkusil  už reinstall winů.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ja vim :) ale karta v zatezi bere jen o 50W vic jak bejvala RX 580 :) realne mi rx 580 brala kolem 160W, a rx 5800 mi bere kolem 200 pri FurMarku. Tech 750 je hodne nadnesenych :D

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ja jsem si i na strankach od Be Quiet! pocital jestli mi to zdroj a utahne, a furt mi kolem 80W zbyva i kdyby karta jela na 250 :D

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Takhle to vypada, kdyz se to zasekne na tom nacitani :D to kolecko se jen toci a nic dal

20200708_204044.jpg

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 2 minutami, Peeetaa napsal(a):

Takhle to vypada, kdyz se to zasekne na tom nacitani :D to kolecko se jen toci a nic dal

U plotnového disku je tohle téměř stoprocentní důkaz poškození sektorů disku a myslím, že to i u SSD nebude jiné.

Řešení:

Vzít volný disk, nainstalovat na něj WIn (nebo mít disk s Winem) a spustit Win z něj. Pak stáhnout HDTune nebo HardDiskSentinnel (který doporučuji) a udělat test povrchu disku (ten nedestruktivní - pro HDSentinnel).
Z testu pak nejspíše vyplyne, že na disku jsou vadné sektory. Pak je třeba disk reklamovat nebo v případě, že už není v záruce, tak se vadné sektory dají opravit (velmi malá šance) nebo, laicky řečeno, vyřadit z funkce a disk je nebude používat. Sníží se tak kapacita, disk bude zase funkční, avšak je stoprocentní jistota, že pokud se objevil nějaký špatný sektor, tak se časem objeví další. Takže disk na nedůležitá data (filmy, hry) se používat dá, dokud se neobjeví další vadný sektor atd. atd...

BTW. systém z disku už nespustíš, ale po připojení jako nebootovací disk se z něj dají získat zpět soubory.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Počkej, já to projedu tím HDSentinelem a potom už z toho nespustím win, ale budu vědět že je disk vadný ? achjo :D mám fakt štěstí

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 4 minutami, Peeetaa napsal(a):

Počkej, já to projedu tím HDSentinelem a potom už z toho nespustím win, ale budu vědět že je disk vadný ? achjo :D mám fakt štěstí

Ne, scan vadných sektorů jen zjistí, které jsou vadné. To nedestruktivní jsem psal, protože HDS má více možností testu povrchu disku, tak jsem psal tu volbu, kterou musíš zvolit (stejně je tam tahle defaultně).

Přehlédl jsem, že ti to po restartu naskočí. Ta poznámka byla k tomu, že pokud jsou vadné sektory, tak ti Win nenaběhne, ne že po scanu nenaběhne.

Teď když se na to dívám, že ti to po restartu naběhne, tak je možná vada i jinde, třeba ve winu samotném. Ten test disku tím pádem můžeš udělat rovnou ve Windowsu.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Aha, děkuji, prohlídnu to a do tohoto příspěvku hodim edit s výsledkem :) Do toho se mi teď už asi potřetí za poslední 2 týdny stalo, že mi zezelenala obrazovka a pc zamrznul. Já tu smůlu asi fakt přitahuju, četl jsem že tohle zase značí vadnou grafiku.. pc mám rok a pár měsíců a samý trápení poslední dobou

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Tak už nešel edit, pardon.. test dopadl dobře přes HD Sentinel.. mě se tak do toho reinstallu nechce :D zase celej den tomu věnovat

image.png.e48cb89d7e26511336023422fbd96fd3.png

Editoval(a) Peeetaa

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 32 minutami, Peeetaa napsal(a):

Tak už nešel edit, pardon.. test dopadl dobře přes HD Sentinel.. mě se tak do toho reinstallu nechce :D zase celej den tomu věnovat

V tom případě bych se zaměřil na ostatní komponenty, třeba na tu grafiku. Nějaké zátěžové testy, Unigine, Furmark, OCCT... Nechat ji trochu déle v zátěži, i čtvrt hodiny, aby se pořádně zahřála a žrala co nejvíc. Třeba ti to během toho zas spadne, pak to bude buď grafika nebo zdroj. Rozhodně je fajn, že se to začalo projevovat ještě během záruky.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Tak GPU mám asi měsíc :D Dřív jsem měl RX 580 Armorku, ale strašně hlučela a nedalo se s tím hrát.. za to ta RX 5700 Gaming X je jak letní vánek oproti tomu :D

Hele FurMark jsem už hodněkrát zkoušel (jednou i hodinu), zajímalo mě na kolik se gpu dokáže rozpálit když se prohřeje celý chladič. Úplně v pohodě to jede na furmarku třeba tu hodinu, teploty max 68-70C a žrala něco kolem těch 170-180W/210-220 v OC (OC spíš jen na zkoušku, nehraju s tím, přijde mi to zbytečné)

Editoval(a) Peeetaa

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Tak mám po čisté instalaci winů, a problém stále přetrvává. Do toho se mi z neznámých důvodu stal další problém na který nemám řešení :D

Po přihlášení MS účtu po mě chce win heslo, to jsem vytvořil a jako vždy jsem přes hledání a příkaz "netplwiz" heslo odebral, abych ho nemusel vždycky vyplňovat. Po restartu na mě vyskočil druhý účet, na který se nelze přihlásit, je pod stejným jménem jako můj, ale je v pc zkrátka 2x, tak se na svůj přihlásím (samozřejmě heslem, nechápu proč?) a že ho odeberu, ejhle, ve správci účtů ale žádný druhý není. Nerozumím tomu, ke všemu mám u svého profilu 3 různé náhledovky ? Taky tomu nerozumím, snažil jsem se reinstal winu přesně kvůli tomuto dělat asi 5x různými způsoby (tovární restart se stažením z cloudu, instalace z flashy, druhá čistá instalace z flashky) .. zvládne mi tu někdo pomoct ? Jsem už z toho zralej na psychiatra :D

image.thumb.png.6b2e67bbb170c3cc2335d6db8ab39663.png

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď