Jump to content
bolek

střih videa - vyplatí se upgrade, nebo nový PC?

Recommended Posts

Ahoj všem,

v současnosti mám v podstatě kancl pc (i3 6100, deska GA-B250-HD3P,  8GB RAM, SSD + další 2 klasické HDD, jedu na integrované grafice). Mimo standardní office práce + net na tom občas (rozuměj 2x 3x do roka) sestříhám nějaké video v programu DaVinci Resolve. Na toto využití mi to bohatě stačilo. Jenže jsem pořídil GoPro 8 a stříhat 4K video v Resolve se na tom stalo utrpení i se zapnutým proxy módem + smart cache. Zkoušel jsem přidat RAM na 20 GB - to samo o sobě nemělo na práci v Resolve prakticky žádný vliv. Nejde mi primárně o dobu renderování videa, ale o práci s jednotlivými 4K videi v Resolve.

Nechci do toho ale kvůli 2-3 případům ročně investovat nějakou horentní sumu, protože hry nehraji a na ostatní práci PC stačí až až.

Nemá někdo zkušenost s Resolve a s obdobnou sestavou, jestli stačí pro trosku rozumne chovani v 4k editaci třeba koupit jen grafiku + RAM, případně v rámci desky vyměnit CPU? Investovat bych chtěl max 6-8tisic...

Diky za postřehy :-)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

No jako tady je víc věcí, co by chtělo upgrade. 2 jádrový procesor je rozhodně problém na prvním místě. A absence grafické karty je problém druhý. Ovšem vejít se takto do 6 až 8 tisíc asi bude problém. Tady by chtělo vyzkoušet, co tě brzdí a od toho se odrazit. Zkusil bych se při práci kouknout na využití a podle toho jestli bude na maximu procesor nebo grafika se rozhodnout. Stačí ti tady jakákoliv obyčejná, avšak vzhledem k aktuálním cenám je to otázka 5 tisíc za novou :/ Možná bych zkusil kouknout třeba po nějaké použité GTX 1050 (Ti). Na střih ale rozhodně NVIDII. 

Co se týče procesoru, tak tam by se aktuálně vyplatil Ryzen 3300X a nějaká nová B550 deska, které by teď v průběhu 2 týdnů měli začít vycházet. 

• Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Diky za postřehy. Je mi jasné, že ideální by bylo pořídit novou desku, CPU, VGA + RAM. Šlo mi spíše o to, jak a jestli vůbec se posunu sehnáním třeba použitého i5, nebo i7 CPU sedmé generace (novější deska nepodporuje), při práci ve střižně je CPU na 100%, VGA cca 40%. Abych neinvestoval X tisíc do starých komponent a nezjistil, že posun k lepšímu je minimální, a stejně mě nákup Ryzena + desky + VGA nemine... Ale je mi taky jasné, že moje požadavky nejsou úplně standardní a moc lidí tu s Resolve na podobné sestavě zkušenost mít nebude

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 45 minutami, bolek napsal(a):

Diky za postřehy. Je mi jasné, že ideální by bylo pořídit novou desku, CPU, VGA + RAM. Šlo mi spíše o to, jak a jestli vůbec se posunu sehnáním třeba použitého i5, nebo i7 CPU sedmé generace (novější deska nepodporuje), při práci ve střižně je CPU na 100%, VGA cca 40%. Abych neinvestoval X tisíc do starých komponent a nezjistil, že posun k lepšímu je minimální, a stejně mě nákup Ryzena + desky + VGA nemine... Ale je mi taky jasné, že moje požadavky nejsou úplně standardní a moc lidí tu s Resolve na podobné sestavě zkušenost mít nebude

Do tvé sestavy lze za "dobrou" cenu sehnat jen i5 6600k/7600k, který by ti dost boostnul výkon. Ale nedal bych za ně více než 3000Kč. Na bazarech většinou chtějí 3 - 4,5k mFacepalmm

Lepší jsou už pak jen 6700k/7700k, ale za ně si lidi říkají absolutně nesmyslné částky. Většinou tě vyjde lépe dobrý ryzen i s deskou, než si ti retardi na bazarech řeknou jen za ten procesor.

Ty káčka doporučuji, protože mají i bez OC vyšší základní takty i turbo. A protože desku s možností OC nemáš, vyšší takt se vždy hodí.

• Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď