Jump to content
jirkasta

Hledání herního monitoru

Recommended Posts

Čauky komunito,

časem chci obnovit už tu poslední věc, kterou mám na svém PC zcela původní pocházející z ještě původní sestavy, když nepočítám repráky, se kterými jsem spokojen - monitor. Podmínka je rozlišení QHD, G-sync (stačí i compatible), 144 Hz nebo vyšší, DisplayPort konektor.

Pár tipů bych už měl, vás se ale chci zeptat na nějaké drobnosti:

1. Názor na zakřivené monitory? Má to cenu?
  2. Stačí 24 palcový, nebo byste šli spíš do většího?

Zaujal mě například tento: https://www.czc.cz/aoc-ag241qg-led-monitor-24/201933/produkt Ale radši bych šel do trochu levnějšího i za cenu toho, že to nebude plný G-sync.

Děkuji za postřehy.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
1 hour ago, jirkasta napsal(a):

Čauky komunito,

časem chci obnovit už tu poslední věc, kterou mám na svém PC zcela původní pocházející z ještě původní sestavy, když nepočítám repráky, se kterými jsem spokojen - monitor. Podmínka je rozlišení QHD, G-sync (stačí i compatible), 144 Hz nebo vyšší, DisplayPort konektor.

Zaujal mě například tento: https://www.czc.cz/aoc-ag241qg-led-monitor-24/201933/produkt Ale radši bych šel do trochu levnějšího i za cenu toho, že to nebude plný G-sync.

Děkuji za postřehy.

ohnuty monitor sa mi pači. som spokojny . žiadny extrem oproti klasickemu, mne viac vyhovuje zakriveny , ako plochy monitor.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 2 hodinami, jirkasta napsal(a):

Čauky komunito,

Děkuji za postřehy.

Zakřivený monitor - osobně neřeším a preferuji plochý s lepším displejem než zakřivení. Taky záleží na činnosti, ale vzhledem k tomu, že hledáš 144Hz, tak asi na hry.

Upřímně by mě zajímalo, jestli má nějaká hra "kompenzaci FOV" pro zahnuté monitory, protože u některých her vyšší FOV dělá jakoby rybí oko a tak obraz vypadá sám o sobě trochu zakřiveně, tak jestli to pak nevypadá na zakřiveném monitoru v periferním vidění ještě víc. Ale to je jen myšlenka.

Velikost - k rozlišení/velikosti monitoru už toho mám víc, co říct. Z osobních zkušeností je pro 1920x1080 asi nejlepší velikost do 25" včetně, ale ideál je asi těch 24". Pod 22 je to už zas malé, ale je pravda, že jsem zhýčkaný z 30" :D . Na QHD bych pak doporučil velikost 25-32" v závislosti na typu činnosti. 25-27 pro hraní - na větší úhlopříčce se pak hry, především ty FPS, stávají nepřehledné. 24" je na hranici, ale zas je tam vysoké PPI, takže obraz bude hezčí. Na práci (a Civilization :D) jsou zas fajn ty vyšší hodnoty uhlopříčky, protože je pokryté celé zorné pole. 4K bych doporučil spíš jen na televizi nebo pro pracovní monitor a to v úhlopříčkách 32"+, protože na nižších se pak musí upscalovat UI, aby nebylo titěrné. Ideální úhlopříčka pro 4K je 43", ale málokdo má na to stůl.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 hodinou, Petr.siska napsal(a):

Zakřivený monitor - osobně neřeším a preferuji plochý s lepším displejem než zakřivení. Taky záleží na činnosti, ale vzhledem k tomu, že hledáš 144Hz, tak asi na hry.

akože zakrivene lcd maju horsi panel? divne.

2. Upřímně by mě zajímalo, jestli má nějaká hra "kompenzaci FOV" pro zahnuté monitory, protože u některých her vyšší FOV dělá jakoby rybí oko a tak obraz vypadá sám o sobě trochu zakřiveně, tak jestli to pak nevypadá na zakřiveném monitoru v periferním vidění ještě víc. Ale to je jen myšlenka.

daj konkretne. odskusam.

3. pro hraní - na větší úhlopříčce se pak hry, především ty FPS, stávají nepřehledné.

nerozumiem , sam mas 30" , ja 32" , a neprehladne FPS hry?? hmmmm.....

4. Ideální úhlopříčka pro 4K je 43", ale málokdo má na to stůl.

uplne suhlasim , fakt 40" a viac na 4K, ale to aj grafiku treba na to. a herny monitor nad 1000€ .

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 7 minutami, Division2 Ubisoft napsal(a):

akože zakrivene lcd maju horsi panel? divne.

2. Upřímně by mě zajímalo, jestli má nějaká hra "kompenzaci FOV" pro zahnuté monitory, protože u některých her vyšší FOV dělá jakoby rybí oko a tak obraz vypadá sám o sobě trochu zakřiveně, tak jestli to pak nevypadá na zakřiveném monitoru v periferním vidění ještě víc. Ale to je jen myšlenka.

daj konkretne. odskusam.

3. pro hraní - na větší úhlopříčce se pak hry, především ty FPS, stávají nepřehledné.

nerozumiem , sam mas 30" , ja 32" , a neprehladne FPS hry?? hmmmm.....

4. Ideální úhlopříčka pro 4K je 43", ale málokdo má na to stůl.

uplne suhlasim , fakt 40" a viac na 4K, ale to aj grafiku treba na to. a herny monitor nad 1000€ .

ad1) myslel jsem, to tak, že za stejnou cenu prohnutého VA displeje mohu dostat lepší IPS, byť s plochou obrazovkou (zahnuté IPS monitory jsou pak docela drahé)

ad2) byť to bude znít blbě, ale třeba u Minecraftu (mám desetiletého švagra, tak se občas dostanu i k této skvělé hře :nokappa:) se to vysoké FOV tímto efektem rybího oka projevuje. Na zahnutém jsem to nezkoušel, jen mě zajímá, jestli by to bylo více znatelné. A korekce by musela být přímo softwarová, protože monitoru jen zobrazuje.

ad3) větší monitor zabere větší část zorného pole a když se podíváš před sebe, tak čím víc k okraji zorného pole, tím méně ostře vidíš a tedy musíš víc hýbat očima po ploše obrazovky. S menším monitorem máš pak zákonitě menší vzdálenost, kterou musí oči urazit od středu monitoru ke kraji a také máš větší % obrazu v ostřejším poli vidění. Někoho z toho pak mohou třeba bolet oči.

ad4) tady nevím, jestli to není od tebe alespoň z části ironie. Pokud ne, tak ok. Jen dodám, že ne na všechnu práci ve 4K potřebuješ nějakou super grafiku. Samozřejmě na střih třeba ano, ale pokud někdo dělá grafiku, hudbu nebo CAD, tak tam to vše počítá procesor a grafika jen zobrazuje a to pak zvládne i 1030.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

OK, díky, asi nebudu experimentovat a zůstanu u klasiky 24 palců nezakřivený. QHD je podmínka, protože u FHD člověk vidí rastr. KDyž už mám GTX 1080, tak ji chci taky trošičku využít. Dík

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

• Create New...