Jump to content
JK Tech

Nový router

Recommended Posts

Ahoj,

Už dva roky mám jako "hlavní" router TP-LINK TL-WR841N a jak podle značky asi poznáte, tak je to krám :HandsUp:. Tento router jsem dostal od poskytovatele a celou dobu se spolubydlícíma řeším problémy jako například: 

• Když někdo dělá velký trafic tak si ostatní ani neškrtnou
  • Klienti nejen na wifi ale i přes ethernet se ovlivňují
  • Časté problémy s padáním připojení k internetu

Jako poskytovatele mám m-soft, jsem připojen bezdrátově, balíček si platíme 30 Mbit/s Download 10 Mbit/s Upload.

Požadavky na wifi:

Hlavním problémem je tedy vzájemné ovlivňování. Proto hledám router s Wifi (2,4 a 5 Ghz), který by zvládl 7 nenažraných zařízení připojených přes wifi také bych ocenil aby zvládl dvě wifi sítě (druhou pro hosty). Také máme pozemek přes silnici a tam bych také chtěl aby wifi dosáhla (okruh 50m od AP)

Požadavky na Ethernet:

Ještě mám připojené 4 počítače,televizi, proto a z důvodu rezervy alespoň 7 Gigabitových portů. Ten Tp-link bych použil pro připojení smarthome zařízení jako jsou zásuvky, google homepod atd.

Na toto celé mám rozpočet 2 500Kč, ale a případě že ten příplatek bude stát za to tak do 3k. Bohužel nedostanu více protože jim nevysvětlíte že potřebujete aspoň 7k na cisco.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Do hlavního routeru (TP-LINK TL-WR841N) ti internet teče kabelem z venkovní antény, nebo je to ve WISP režimu a Wi-Fi od ISP bere přímo ten TP-LINK TL-WR841N?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 3 minutami, Tomáš Nosek napsal(a):

Do hlavního routeru (TP-LINK TL-WR841N) ti internet teče kabelem z venkovní antény, nebo je to ve WISP režimu a Wi-Fi od ISP bere přímo ten TP-LINK TL-WR841N?

Do toho  TP-LINK TL-WR841N mi teče z antény na střeše

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 minutou, JK Tech napsal(a):

Do toho  TP-LINK TL-WR841N mi teče z antény na střeše

V tom případě bych volil při danných požadavcích toto:

https://www.alza.cz/mikrotik-rbd52g-5hacd2hnd-tc-d5305635.htm#recenze 

a k tomu na rozšíření portů nějaký obyčejný switch (třeba toto:https://www.alza.cz/tenda-sg105-d5099994.htm)

Záleží, kolik zkušeností máš se síťařinou. Nemyslím si, že je třeba cisco za 7 000,- Kč. Na tom MikroTiku se jde řádně vyřádit i s nastavováním QoS pro danná zařízení. Má 2.4 i 5 GHz Wi-Fi. Wi-Fi pro hosty lze udělat též, avšak nic nejde udělat tak jednoduše jako na tom TP-Linku. Je třeba si tam nastavit více DHCP poolů a serverů na danné VLANy atd. Mezi jeho výhody patří také určitě to, že má jak GUI (web/winbox) tak i CLI přístupné přes SSH/Telnet.

Já osobně mám MikroTiky velice rád, kvůli poměru cena/výkon. Také na něj ale existuje spousta návodů.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 2 minutami, Tomáš Nosek napsal(a):

V tom případě bych volil při danných požadavcích toto:

https://www.alza.cz/mikrotik-rbd52g-5hacd2hnd-tc-d5305635.htm#recenze 

a k tomu na rozšíření portů nějaký obyčejný switch (třeba toto:https://www.alza.cz/tenda-sg105-d5099994.htm)

Záleží, kolik zkušeností máš se síťařinou. Nemyslím si, že je třeba cisco za 7 000,- Kč. Na tom MikroTiku se jde řádně vyřádit i s nastavováním QoS pro danná zařízení. Má 2.4 i 5 GHz Wi-Fi. Wi-Fi pro hosty lze udělat též, avšak nic nejde udělat tak jednoduše jako na tom TP-Linku. Je třeba si tam nastavit více DHCP poolů a serverů na danné VLANy atd. Mezi jeho výhody patří také určitě to, že má jak GUI (web/winbox) tak i CLI přístupné přes SSH/Telnet.

Já osobně mám MikroTiky velice rád, kvůli poměru cena/výkon. Také na něj ale existuje spousta návodů.

Nejsem sice nejlepší síťař, ale u toho tp-linku jsem s nastavením neměl žádný problém, (ale chápu že tp-link nastaví snad každej), jinak děkuji za doporučení

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Není zač. Na ten MikroTik je hodně návodů na internetu, avšak skrz nastavení je to úplně jiná liga. Tady dole máš ukázku prostředí. 

image.thumb.png.c073eed8b426434c3e31dddc3a1c8b38.png

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 minutou, Tomáš Nosek napsal(a):

Není zač. Na ten MikroTik je hodně návodů na internetu, avšak skrz nastavení je to úplně jiná liga. Tady dole máš ukázku prostředí. 

image.thumb.png.c073eed8b426434c3e31dddc3a1c8b38.png

Jenom se ještě ujistím, myslíš si že wifi pokryje dvě patra dumu, a ještě přilehlý pozemek? (router je u okna směřujícího na tento pozemek o max. vzdálenosti od AP 50m) 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 8 minutami, JK Tech napsal(a):

Jenom se ještě ujistím, myslíš si že wifi pokryje dvě patra dumu, a ještě přilehlý pozemek? (router je u okna směřujícího na tento pozemek o max. vzdálenosti od AP 50m) 

To bohužel nevím a nejsem schopen vyzkoušet. Já na Wi-Fi využívám talíře od UBNT UniFi, avšak to cenová kategorie trochu jiná. V tomto nedokážu vůbec radit.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 minutou, Tomáš Nosek napsal(a):

To bohužel nevím a nejsem schopen vyzkoušet. Já na Wi-Fi využívám talíře od UBNT UniFi, avšak to cenová kategorie trochu jiná. V tomto nedokážu vůbec radit.

Ok, moc děkuji za pomoc mZamyslenym

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď