Jump to content

Recommended Posts

Ahoj/Dobrý den,

budeme "rekonstruovat" pár místností v našem rodinném domu. Zároveň s tím jsem se rozhodl předělat "páteřní spoj" domu z gigabitu na 10-ti gigabit, protože už začal být nedostatečný při střihu multi-cam záznamů v Adobe Premiere atd. Jako server mám QNAP NAS (viz zde), který disponuje 10 gigabitovou metalickou síťovkou. Prozatímní páteřní spoj sklep-> pracovna je natažen klasickým UTP typu Cat5e s RJ45 koncovkami. Protože potřebuji 10 gigabitovou linku dostat do více strojů, potřebuji k tomu deseti-gigabitový switch, jak ten bych chtěl použít Mikrotik Cloud Router Switch (viz zde). Počítám s tím, že budu muset kabel ve zdi vyměnit za Cat6 (nebo optiku - níže) a ke switchi dokoupit SFP modul na metaliku. Chtěl bych to tedy zapojit tím způsobem, že do 1Gb síťovky v Nasu bude zapojený zbytek sítě (včetně cesty ven do internetu), v NASu bude vytvořen virtuální switch mezi 1Gb a 10Gb síťovkou a z 10Gb síťovky potáhnu kabel nahoru do pracovny, tím docílím normálního chodu sítě.

 

Jediné, co nevím je, jak dlouhý může být Cat6 kabel, aby utáhnul 10Gb. Stávající spoj je dlouhý cca. 20 metrů. Proto se tedy ptám:

1.) Je možné provést takovéto zapojení?

2.) Bude schopen Cat6 utáhnout 10Gb na délku cca. 20m? Nebo je lepší nasadit optiku?

3.) Váš názor na toto řešení a hlavně na ten Mikrotik swictch.

 

Protože je to domácí síť, je snaha, udělat to "co nejlevněji" (v rozumné míře samozřejmě). Zkrátka  nechci za toto řešení zaplatit 10 000 Kč.

 

Děkuji moc za pomoc

S pozdravem Tomáš Nosek

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

×
×
  • Create New...