Jump to content

Recommended Posts

Ahoj

Měl bych dotaz ohledně chlazení v case Fractal Design Define R6...

Momenrálně mám ve předu AIO kraken x 62, který chladí procesor. Bohužel nešel dát nahoru kvuli velikosti case, protože překáželi  RAMky. Na horu tedy přišlo 3x 140mm větráky + 1x 140 mm je vzadu.

Jde o to že mi grafika jede při náročných hrách zbytečně ve vyšších teplotách, protože přes radiátor z AIO se moc vzduchu k ní nedostane..

Máte radu jak to zlepšit??? Pomůže když dám do spodu 2x 140 mm větráky, které by vlastně foukali přímo pod grafiku???Tedy pokud by tou 2cm mezerou mezi stolem a PC stačilo k nasávání dostatečného množství vzduchu.

Nebude se to tam pak mlátit a nebude pak ještě horší Airflow???

Popis sestavy mám v profilu.. Děkuji za rady

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
Před 2 hodinami, Shadow napsal(a):

Momenrálně mám ve předu AIO kraken x 62, který chladí procesor. Bohužel nešel dát nahoru kvuli velikosti case, protože překáželi  RAMky. Na horu tedy přišlo 3x 140mm větráky + 1x 140 mm je vzadu.

Máš na radiátoru jen dva ventilátory nebo čtyři pro push-pull? Pokud dva tak čtyři by pomohli dostat trochu více vzduchu do skříně.

Před 2 hodinami, Shadow napsal(a):

Pomůže když dám do spodu 2x 140 mm větráky, které by vlastně foukali přímo pod grafiku???Tedy pokud by tou 2cm mezerou mezi stolem a PC stačilo k nasávání dostatečného množství vzduchu.

Vpředu máš taky podobnou mezeru (se zavřenými dvířky) (Teď mě napadá, že otevřít dvířka by taky nebyl špatný nápad, pokud už tak neděláš), jen budou airflow vadit kabely od zdroje, pokud nebudou vadit přímo instalaci ventilátoru, ale mohlo by to taky pomoct.

Taky můžeš na ty vertikální sloty přidělat stahovacím páskem další ventilátor, který bude foukat na grafiku zboku (pokud máš skříň s oknem, tak to bude vypadat trochu divně :) ):

image.png.bf94ab2469e831b7125137e116bb2233.png

Teoretikcy můžeš ještě přidat dva 70mm ventilátory do přední mezery (Třeba https://www.czc.cz/silentiumpc-zephyr-70-70mm/134489/produkt):

image.thumb.png.ca04400dc26b65a6659204bca2943e7e.png

• Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 13 hodinami, Petr.siska napsal(a):

Máš na radiátoru jen dva ventilátory nebo čtyři pro push-pull? Pokud dva tak čtyři by pomohli dostat trochu více vzduchu do skříně.

Vpředu máš taky podobnou mezeru (se zavřenými dvířky) (Teď mě napadá, že otevřít dvířka by taky nebyl špatný nápad, pokud už tak neděláš), jen budou airflow vadit kabely od zdroje, pokud nebudou vadit přímo instalaci ventilátoru, ale mohlo by to taky pomoct.

Taky můžeš na ty vertikální sloty přidělat stahovacím páskem další ventilátor, který bude foukat na grafiku zboku (pokud máš skříň s oknem, tak to bude vypadat trochu divně :) ):

image.png.bf94ab2469e831b7125137e116bb2233.png

Teoretikcy můžeš ještě přidat dva 70mm ventilátory do přední mezery (Třeba https://www.czc.cz/silentiumpc-zephyr-70-70mm/134489/produkt):

image.thumb.png.ca04400dc26b65a6659204bca2943e7e.png

X 62 mám jen s 2 ventilátory a to systemem PUSH. Je nějaký realný odhad o kolik by se to zlepšilo kdybych přidal daši 2 ventilátory z druhé strany - tedy na PULL???

Počítám že bych musel sehnat stejné ventilátory a nebo vyměnit všechy, aby měli stejné hodnoty...

Předem díky za tuto variantu. Přiznávám, že mě vůbec nenapadla :-P

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
1 hour ago, Shadow napsal(a):

X 62 mám jen s 2 ventilátory a to systemem PUSH. Je nějaký realný odhad o kolik by se to zlepšilo kdybych přidal daši 2 ventilátory z druhé strany - tedy na PULL???

Počítám že bych musel sehnat stejné ventilátory a nebo vyměnit všechy, aby měli stejné hodnoty...

Předem díky za tuto variantu. Přiznávám, že mě vůbec nenapadla :-P

Tak ty přední ventilátory se nebudou tak namáhat aby protlačili vzduch skrz radiátor, když na druhé straně bude vzduch odsáván druhými ventilátory. Navíc tak při daných otáčkách dostaneš skrz radiátor víc vzduchu pro ostatní komponenty a taky by měla poklesnout teplota CPU .

Ty NZXT jsou docela drahé, ale třeba tyhle Arctic by šly taky, i proto, že mají podobný rozsah otáček. K tomu dva tyhle splittery, aby byly všechny ventilátory byly ovládány jedním fan headerem. Pokud to tedy nemáš skrz nějaký ten NZXT CAM hub nebo jak se to jmenuje :)

Případně, jak už jsem psal, jeden ventilátor zboku na grafiku nebo pod grafiku (mezi grafiku a kryt zdroje), aby foukal přímo na ní.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 28 minutami, Petr.siska napsal(a):

Tak ty přední ventilátory se nebudou tak namáhat aby protlačili vzduch skrz radiátor, když na druhé straně bude vzduch odsáván druhými ventilátory. Navíc tak při daných otáčkách dostaneš skrz radiátor víc vzduchu pro ostatní komponenty a taky by měla poklesnout teplota CPU .

Ty NZXT jsou docela drahé, ale třeba tyhle Arctic by šly taky, i proto, že mají podobný rozsah otáček. K tomu dva tyhle splittery, aby byly všechny ventilátory byly ovládány jedním fan headerem. Pokud to tedy nemáš skrz nějaký ten NZXT CAM hub nebo jak se to jmenuje :)

Případně, jak už jsem psal, jeden ventilátor zboku na grafiku nebo pod grafiku (mezi grafiku a kryt zdroje), aby foukal přímo na ní.

Super díky... jdu objednat a vyzkouším... X62 je ovladaný přes CAM, ale je jedno jestli budou ovládané 2 nebo 4 ventilátory... Ostatní ventilátory klasicky přes UEFI. Každopádně za zkoušku nic nedám :-P

Ještě jednou děkuji a výsledek dodám pro případný zájem...

Editoval(a) Shadow

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ahoj tak jsem tu s výsledkem...

Výsledek +- žádný...

Dokoupeny ventilátory na PULL NZXT. Pokud jsem zapojil ventilátory způsobem, že byli ovládane např. UEFI a měli tedy jiné otáčky než ventilátory před radiátorem, tak bohužel docházelo k určité turbulenci,rezonanci nebo jak bych to popsal... Prostě ventilátory PULL co odsávali více než stačili dodávat ventilátory před radiátorem PUSH. I skrz radiátor a vlastně mezery mezi ventilátory a skříní to stejně vydávalo pazvuky.. Nic extra, ale doopravdy vadilo...

Ventilátory jsem tedy zapojil stejně jako PUSH a jsou ovládané programem CAM.. Všechny 4 ventilátory mají stejné otáčky a vše bez nějakých pazvuku

Bohužel to nevyřešilo muj problém abych dostal více vzduchu ke grafice. Při náročných hrách (nastavení Epic) je grafika cca kolem 80 stupnu. Ačkoliv je to pořad bezpečné,stejně bych radši viděl 70 nebo nejlepe 65 :D.

Výhodu ale PULL má v tom, že procesor  mi nešel ani jednou přes 42 stupnů což je nadherný...

Nějaké nápady???

PS: nic náročného... Jsem pintlich tak abych nevyvazoval  kabelaž znova 3 hodiny:D

PS2 : foto bez zátěže, tedy pokud opomeneme programy a procesy na pozadí

cam_092719_1.jpeg

Editoval(a) Shadow

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Jestli chceš lepší teploty tak můžeš podtaktovat grafiku ale 80 stupňů je v pohodě ^_^

Editoval(a) Vojtěch Šokala

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 28 minutami, Vojtěch Šokala napsal(a):

Jestli chceš lepší teploty tak můžeš podtaktovat grafiku ale 80 stupňů je v pohodě ^_^

Myslíš podtlakovat tak, že bude více ventilátorů na odtah ze skříně?

Editoval(a) Shadow

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 11 minutami, Shadow napsal(a):

Myslíš podtlakovat tak, že bude více ventilátorů na odtah ze skříně?

@Vojtěch Šokala psal podTAKTovat, ne podTLAKovat :D 

Co třeba zkusit ještě změnit křivku otáček ventilátorů na grafice, jestli to neumí GeForce ovladače, tak MSI Afterburner by to umět měl. To by mohlo taky pomoct. Pochybuji, že nvidia tam má vlastní křivku až ke 100% otáček.

• Like 1
  • Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Nebo mě ještě napadá, jak přivést trochu více vzduchu od předních ventilátorů a to, že pokud máš jen kartu a nic dalšího v pcie slotech, tak můžeš vymontovat všechny ostatní záslepky a přidělat tam 92mm ventilátor aby foukal ven, čímž bude tahat vzduch od předních ventilátorů svým směrem a tím i ke grafice. Avšak je to jen nápad k experimentování :) Ta křivka ventilátorů by spíš měla pomoct :)

image.png.3b6fecfae39d1052c446ecc035202d6d.png

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 24 minutami, Petr.siska napsal(a):

@Vojtěch Šokala psal podTAKTovat, ne podTLAKovat :D 

Co třeba zkusit ještě změnit křivku otáček ventilátorů na grafice, jestli to neumí GeForce ovladače, tak MSI Afterburner by to umět měl. To by mohlo taky pomoct. Pochybuji, že nvidia tam má vlastní křivku až ke 100% otáček.

Tak jsi možná na to trefil.... O to jsem se vůbec nezajímal a nechával jsem nastavení na gaming modu a ono si to nastavilo samo.... Nyní jsem na to mrknul a do 50°C nesepnou ventilátory grafiky vůbec... Po přesáhnutí 50°C se spustí všechny 3 ventilátory na 30%... Nastavil jsem manuálně na 60% a po cca 1 minutě pokles teploty o 8°C a ventilátory se znovu vypnuly...

Zitra otočím ještě ventilátory ve skřini na odtah a pohraju si s touhle křivkou a dám samozřejmě vědět...

Děkuji ti za radu.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

@Petr.siska @Vojtěch Šokala

Jak jsem slíbil, tak zde je výsledek... Nechtělo se mi dnes otáčet ty ventilátory (nebyla chuť vyvazovat a ještě dokončuji druhe pc).

Pohral jsem si tedy s nastavením v GPU Tweak II... Udělal jsem vlastní nastavení a to, že ventilátory sepnou až při 50°C na 30% a potom následnovně při 60°C na 50% a při 70°C na 60%.. Bohatě to takhle stačí a ve hře v nastavení epic udrželo kolem 65 -  70°C...

Nyní k problému.. Po každem restartu pc musím v GPU Tweak II muj profil s nastavením grafiky aktivovat... nepamatuje si nastavení a přepne automaticky na Gaming mode... Jinou volbu jsem nenašel,takže počítám, že se stím budu muset smířit...

Dále bych se chtěl zeptat.. Jak velky bude mít vliv když otočím ty ventilátory na odsávání.. Jedná se o horní ventilátory... Původně jsem dal na doporučení at foukají do vnitř, ale zda se mi, že se to asi mlátí...

Výsledně by to bylo tak, že do pc by šel jen vzduch od radiatoru PUSH/PULL (docela to do vnitř dává) a zadní + horní ventilátory na odtah... Nebylo by to asi lepší???

Dikec pánove za rady.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 9 minutami, Shadow napsal(a):

@Petr.siska @Vojtěch Šokala

Jak jsem slíbil, tak zde je výsledek... Nechtělo se mi dnes otáčet ty ventilátory (nebyla chuť vyvazovat a ještě dokončuji druhe pc).

Pohral jsem si tedy s nastavením v GPU Tweak II... Udělal jsem vlastní nastavení a to, že ventilátory sepnou až při 50°C na 30% a potom následnovně při 60°C na 50% a při 70°C na 60%.. Bohatě to takhle stačí a ve hře v nastavení epic udrželo kolem 65 -  70°C...

Nyní k problému.. Po každem restartu pc musím v GPU Tweak II muj profil s nastavením grafiky aktivovat... nepamatuje si nastavení a přepne automaticky na Gaming mode... Jinou volbu jsem nenašel,takže počítám, že se stím budu muset smířit...

Dále bych se chtěl zeptat.. Jak velky bude mít vliv když otočím ty ventilátory na odsávání.. Jedná se o horní ventilátory... Původně jsem dal na doporučení at foukají do vnitř, ale zda se mi, že se to asi mlátí...

Výsledně by to bylo tak, že do pc by šel jen vzduch od radiatoru PUSH/PULL (docela to do vnitř dává) a zadní + horní ventilátory na odtah... Nebylo by to asi lepší???

Dikec pánove za rady.

Zkoušel jsi u GPU Tweak II nejnovější verzi ? Možná to opravili. Nebo nejjednodušší bude stáhnout MSI Afterburner (nevadí že máš Asus kartu).

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 hodinou, Shadow napsal(a):

No, to už je pěkný výsledek.

Před 1 hodinou, Vojtěch Šokala napsal(a):

Nepamatuji si, že by ti to tu někdo radil - já tedy rozhodně ne. Jinak otočit ty horní (i zadní), tak aby odsávaly bude jen dobře a teploty ti mohou klidně ještě o nějaký ten stupeň klesnout ;) 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 13 hodinami, Petr.siska napsal(a):

No, to už je pěkný výsledek.

Nepamatuji si, že by ti to tu někdo radil - já tedy rozhodně ne. Jinak otočit ty horní (i zadní), tak aby odsávaly bude jen dobře a teploty ti mohou klidně ještě o nějaký ten stupeň klesnout ;) 

Ahoj.

Píšu info po dnešní úpravě a počítám že asi poslední. Ventilátory otočený  na odtah a GPU Tweak II si po několikakerém restartování pamatuje i nastavení grafiky... Přikládám foto cca bez zátěže a potom při zátěži hro v nastavení epic... Výsledek je myslím více jak uspokojivý..

Samozřejmě ještě jednou děkuji za pomoc a rady...

cam_092919_1.jpeg

cam_092919_1 2.jpeg

Editoval(a) Shadow
  • Like 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 5 minutami, Shadow napsal(a):

Ahoj.

Píšu info po dnešní úpravě a počítám že asi poslední. Ventilátory otočený  na odtah a GPU Tweak II si po několikakerém restartování pamatuje i nastavení grafiky... Přikládám foto cca bez zátěže a potom při zátěži hro v nastavení epic... Výsledek je myslím více jak uspokojivý..

Samozřejmě ještě jednou děkuji za pomoc a rady...

To už jsou pěkné teploty.

• Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.