Jump to content
Leda Hovno

patálie u sestavy 17k

25 Příspěvků k tomuto tématu

Zdravíčko,

nedávno jsem se tady doptával na rady ohledně sestavy... 

Možná chybně jsem nedal na rady některých zkušenějších kolegů a pořídil toto. Abychom si rozumněli, oproti tomu, na čem jsem frčel dříve jsem stále jako Alenka v říši divů. Start do 20s je pro mě stále nad moje chápání. Problémy s tím v zásadě mám dva, oba spíš otravné - drobné, ale dokáží zkazit den. 

1) Počítač je hlučnější a je to přesně na hranici toho, kdy už je to rušivý element. V domácnosti už je znát zapnutý pc. Problémy s tím má hlavně manželka, já ve sluchátkách přes řev dávek AK47 problémy ani moc nemám. :-D
Otázka: Jak z toho ven? Co upravit aby se pc ztišil? Upravil jsem křivky zatížení v BIOSU a pomohlo to, větráky se spouští opravdu jen při zátěži. Pomohou na stěny case přilepit ty zvukotěsné pláty? Nebo je třeba na hulváta vyměnit nějaký komponent? Případně jaký. Výsledkem by mělo být aby když je počítač zapnutý a v klidovém režimu o něm nikdo nevěděl.

2) Grafika úplně nestíhá můj typ zátěže. Můj styl je trošku odlišný od klasického hráče, mám dva monitory na jednom si pustím případně Dotu2 a na druhém tu film, tu photoshop, skoro vždy Chrome 10+ oken a grafika letí na 99%. 
Otázka: Dá se tento problém nějak řešit?
A) Aniž by grafická karta stála více jak celé pc? Tedy přesněji pomohla by tomu grafika příkladem 8GB?
B) Aniž bych musel ukromňovat plné detaily a nebo můj styl fungování na pc - "mám to na salámu". 

Za poskytnuté rady děkuji. Budu rád za každou zpětnou vazbu. I ty ve smyslu "já jsem ti to říkal", byť teď už to samozřejmě vím taky. Díky.

Editoval(a) Leda Hovno

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ne úplně, stejně tak to může dělat i samotnej Ryzen žejo... u toho hluku si fakt nejsem jistej, dělala to i krabice od Zalmanu. Proto se tu ptám, co by se s tim dalo dělat, protože sám nevim.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

určitě sis koupil přesně tohle ? je tam ryzen 5 1600 a B360 deska

ještě poddotaz, to PC je určený na hry ? 

Editoval(a) Endyy

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 19 minutami, Endyy napsal(a):

ještě poddotaz, to PC je určený na hry ? 

Primárně ne, nejsem žádnej nadšenec do highendových nejnovějších her. Hraju spíš starší hry. Počítač primárně slouží jako pracovní stanice a příležitostné hraní  méně/středně náročných her. CS 1.6, CS:GO, Dota2  tak nějak podobně. Rozumněj nehledám nabušenou herní mašinu, hledám něco co v klidu a pohodě utáhne ty popsané prásárny co s tim dělám. Očekával jsem že něco staršího jako Dota2 to zvládne na full detaily, ale ono ne. A hluk mě teda překvapil dost.

Těžko soudit podle rezencí. Vedle sebe se u jednotlivých komponent sejde
2x + tichý chod
3x - hlučnost

A pak babo raď.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

tak vono teď už s tim moc neuděláš, jako základ bych viděl výměnu ventilátorů v bedně za 1 https://www.czc.cz/arctic-fan-f12-silent/178999/produkt a 1 https://www.czc.cz/arctic-fan-f9-silent/179000/produkt

zdroj taky asi nebude lahoda pro uši, ale s tim nic jinýho než výměnu neuděláš

to HDD taky umí dělat dost kravál, mě to dokonce přimělo koupit si 1TB SSD abych to nemusel poslouchat

s tim že graficka karta nestíhá toho taky moc neuděláš, jedině koupit za slušnou cenu podstatně výkonější  https://www.czc.cz/gigabyte-radeon-rx-570-aorus-4gb-gddr5/212043/produkt

• Like 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Bedna dokáže mít velký vliv na hluk. Když jsem na ní kdysi dávno potřeboval ušetřit, tak me potíže s hlukem trápily taky. Dost tomu pomohla zvuková izolace. Výměna ventilátorů, popřípadě jejich řízení taky udělá svoje.....jenže nakonec pak človek zjistí, že se dostane na cenu kvalitní skříně, u které nemusí nic řešit. 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 43 minutami, LukasV napsal(a):

Predaj PC a venuj sa manzelke, vyriesis vsetke problemy, nemas zac :lul:Kappa

máš tam chybu, takle to je správně

Predaj manzelku a venuj sa PC, vyriesis vsetke problemy, nemas zac :lul:Kappa

Editoval(a) Endyy
  • Like 1
  • Haha 2

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 9 minutami, Endyy napsal(a):

máš tam chybu, takle to je správně

Predaj manzelku a venuj sa PC, vyriesis vsetke problemy, nemas zac :lul:Kappa

Tvůj komentář se mi líbí, až na tu Kappu. :lul:

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Taky nápad. ;) Možná i levnější.

Před 2 hodinami, TomAss Dokoupil napsal(a):

Bedna dokáže mít velký vliv na hluk. Když jsem na ní kdysi dávno potřeboval ušetřit, tak me potíže s hlukem trápily taky. Dost tomu pomohla zvuková izolace. Výměna ventilátorů, popřípadě jejich řízení taky udělá svoje.....jenže nakonec pak človek zjistí, že se dostane na cenu kvalitní skříně, u které nemusí nic řešit. 

K tomu bych měl jen otázku, jak moc si to látoval, jen postranách nebo úplně kde to šlo?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 12 hodinami, Leda Hovno napsal(a):

K tomu bych měl jen otázku, jak moc si to látoval, jen postranách nebo úplně kde to šlo?

Byly to už nařezané pláty. Vrch, spodek a boky, jen jsem je podle potřeby pozkracoval.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Mám podobnou sestavu a největší hluk dělá grafika v zátěži. A to mám dual fan grafiku. Jak se musí točit ta tvoje.. Při běžné práci je nejhlučnější komponent plotnový HDD, který když usne, tak pc nejde slyšet. Vzhledem k tomu, že ti nestačí grafika výkonem, vyměň ji za nějakou výkonnější s dobrými referencemi na hluk. Nějaká jetá rx570 8GB nebo gtx1060 6GB by mohla dobře posloužit a dá se sehnat za dobrý peníz

Docela jsem si také pohrál s křivkami u všech ventilátorů. Není potřeba aby při prohlížení internetu jely zbytečně rychle. Ale při hraní se hluku pravděpodobně na vzduchu nevyhneš, pokud chceš mít nějaké rozumné teploty.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
On 27. 3. 2019 at 20:20, Leda Hovno napsal(a):

Taky nápad. ;) Možná i levnější.

On 27. 3. 2019 at 17:38, TomAss Dokoupil napsal(a):

Ta izolace je sakra drahá :D V podstatě postačí sehnat mirelon na podlahy, dělá se v různých tloušťkách (nebo stará karimatka - to je taky hrubý mirelon) a oboustranná lepící páska. Je s tím víc stříhání, lepení a práce celkově, ale za pár korun ;) 

Jinak doporučuji fakt sehnat PWM větráky s vysokým rozsahem otáček (třeba ty Arctic) a osadit i ty pozice na bočnici, ať ti vzduch proudí přímo na CPU i grafiku - výfuk vzadu a skrz zdroj (zdroj kdyžtak otočit ventilátorem do skříně). Taky na větráky i disk antivibrační úchyty, ty by mohly taky pomoct (zvlášť u HDD).

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 55 minutami, Leda Hovno napsal(a):

Co jsou antivibrační úchyty?

No HDD můžeš uchytit tímto: https://www.czc.cz/acutake-acu-darkscrew2-set-4ks/47934/produkt nebo jej dát do rámečku, který má taky gumové prvky https://www.czc.cz/akasa-ak-hda-08bk-3-5-montazni-kit-hdd/125849/produkt

Na větráky je super tohle https://www.czc.cz/akasa-ak-mx003/64863/produkt

Případně inspirace v první části článku https://www.cnews.cz/test-boxu-pro-hdd-ktery-ztisuje-a-ktery-chladi/

Editoval(a) Petr.siska

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Díky za tipy... ty větráky asi vyzkouším i ty šroubky... Grafiku asi výhledově taky změním... Neodhadl jsem v době kdy jsem kupoval. Otázka zní, jakou když mám mATX. Chtěl jsem co nejmenší pc, takže jsem zvolil to nejmenší a spousta grafik se tam nevejde.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ještě by mě zajímalo co k té sestavě by nejlépe pasovalo za grafiku ve smyslu, aby byla stejně výkonná jako sestava, asi by nemělo smysl tam dávat tu která je tam teď a stejně tak i nějakou 2070ku, že?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 9 hodinami, Leda Hovno napsal(a):

Ještě by mě zajímalo co k té sestavě by nejlépe pasovalo za grafiku ve smyslu, aby byla stejně výkonná jako sestava, asi by nemělo smysl tam dávat tu která je tam teď a stejně tak i nějakou 2070ku, že?

Na to co hraješ je 2070 zbytečná a nejspíš by ti to stejné neutáhl zdroj. Pokud se ti tam vejde RX 580 8GB tak máš na dlouho postaráno. Ale zase se bojím že ani 580 zdroj neutahne. 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

jestli neutáhne RTX 2070 tak neutáhne ani RX 580 která má větší spotřebu

v tomhle případě bych to viděl spíš na 1660/Ti za 6-7k, pro nenáročnýho hráče to je výkonu víc než dost, spotřeba malá a podle toho, kterou vybereš sou i celkem tichý, navíc většina z nich je i rozměrově malá, takže by se ti tam měly v pohodě vejít

Editoval(a) Endyy

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 17 hodinami, Leda Hovno napsal(a):

Díky za tipy... ty větráky asi vyzkouším i ty šroubky... Grafiku asi výhledově taky změním... Neodhadl jsem v době kdy jsem kupoval. Otázka zní, jakou když mám mATX. Chtěl jsem co nejmenší pc, takže jsem zvolil to nejmenší a spousta grafik se tam nevejde.

Máš sice mATX, ale záleží na prostoru ve skříni a do té skříně se vleze i 30cm karta, takže v podstatě skoro všechny až na nějaké OP varianty. Vzhledem ke zdroji bych volil max 1660Ti, která má reálnou spotřebu v zátěži do 150W.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 19 hodinami, Petr.siska napsal(a):

... Vzhledem ke zdroji bych volil max 1660Ti ...

A je tam i něco okolo? Předpokládám, že tato je maximum, co sestava snese. Jde mi o nějaké varianty, předpokládám lowcost je ta co teď je v sestavě, s tím jsem to i kupoval. Je pak nějaká varianta, kterou bychom mohli označit jako "zlatá střední"?

PS: Je lepší zvolit grafiku novou nebo jetou? Případně jaká úskalí mě můžou potkat.

Editoval(a) Leda Hovno

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď