Jump to content
milanfon

Instalace Pi Hole serveru

7 Příspěvků k tomuto tématu

OK, takže dnes referujeme na toho video:

video

A co tedy budeme potřebovat:

• Nějaký jednoduchý linuxový počítač jako Raspberry, Tinkerboard, či cokoliv co prostě rozjede linux a dá se připojit do sítě
    • K tomu zamozřejmě náležitosti jako SD karta, nějaký monitor, klávesnice, atd. (pokud nepojedete přes SSH nebo VNC)
    • Linuxovou distribuci is tam delta takovou, jaká vám vyhovuje. Mně vyhovuje Debian.
  • RJ-45 kabel vámi potřebné kategorie (to je asi jasný)

Postup instalace:

Instalace Pi Hole serveru je velice komplikovaná. Musíte otevřit terminál a napsat tento příkaz (asi bych doporučoval z roota):

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

No a pak vám tam skočí jednoduchá instalačka, kde nemáte co posrat (doufám).

1. Vyberete rozhraní, které budete používat k síťovému připojení. Narovinu Wi-Fi snad používat nebudete.Snímek obrazovky 2019-02-28 v 9.49.05.png
  2. Nastavíte předávací DNS. Asi bych doporučil Cloudflare, nebo Google, či OpenDNS. Případně si zde můžete nastavit i vlastní, jak jsem zmiňoval ve videu.Snímek obrazovky 2019-02-28 v 9.50.12.png
  3. Seznamy zakázaných stránek, resp. stránek které obsahují reklamy. Tady asi není, co měnit. Pokud by vám to blokovalo nějaké stránky, které nechcete, tak v rámci webového rozhraní je pak whitelist, kam tyto stránky přidáte.Snímek obrazovky 2019-02-28 v 9.51.51.png
  4. Na jakých IP protokolech chcete, aby server fungoval. V základu bych nechal jak IPv4 tak IPv6, ale pokud máte důvod IPv6 nevyužívat, tak ji klidně vypněte, ale na provoz to dle mého názoru moc vlivu mít nebude.    Snímek obrazovky 2019-02-28 v 9.55.45.png
  5. Nastavení statické IP adresy zařízení. Na této obrazovce vám to zobrazí vaší aktuální konfiguraci pro rozhraní, které jsme zvolili v prvním kroku. Pravděpodobně se jedná o konfiguraci, kterou jste obdrželi od DHCP serveru. Toto nastavení můžete buďto nechat (tlačítko Yes). Osobně bych ale doporučoval nastavit jinou IP adresu mimo rozsah adres, které DHCP server rozdává. V tomto případě stiskněte tlačítko No.
  6. Snímek obrazovky 2019-02-28 v 9.58.27.png
  7. Pokud jste si zvolili, že si chcete nakonfiguravat adresu manuálně, tak tady máte místo, kam ji napsat. V opačném případě tento krok nemáte. Zajistěte, aby váš DHCP server tuto adresu nerozdával. Poté toto nastavení potvrďte.Snímek obrazovky 2019-02-28 v 10.01.35.pngSnímek obrazovky 2019-02-28 v 10.04.47.png
  8. Nastavení webové administrace. Vše bych nechal zapnuté.
  9. Logování dotazů. Pravděpodobně zbytečné, ale ničemu neuškodí když ho necháte zapnuté. Jde o to, jestli chcete mít přehled, kdo co hledal.Snímek obrazovky 2019-02-28 v 10.07.52.png
  10. A tady je pak úroveň tohoto logování. Nastavte si, kolik věcí chcete logovat. Myslím si, že smysl dává logoval jedině vše. Snímek obrazovky 2019-02-28 v 10.10.59.png
  11. Hotovo! Na této obrazovce vás bude zajímat hlavně to heslo do administrace. Teď se tam můžete přihlásit a spravovat server odtud. Jinak vše by mělo od této chvíle fungovat ;)                                                             Snímek obrazovky 2019-02-28 v 10.13.00.png

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
On 18. 2. 2019 at 9:29, milanfon napsal(a):

Osobně bych ale doporučoval nastavit jinou IP adresu mimo rozsah adres, které DHCP server rozdává. V tomto případě stiskněte tlačítko No.

Ako mám toto urobiť? Mám si tu adresu len tak vymyslieť alebo ako ju získam ?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 6 minutami, MartinHavlik napsal(a):

Ako mám toto urobiť? Mám si tu adresu len tak vymyslieť alebo ako ju získam ?

No tak tvoje lokální síť se musí pohybovat v nějakém z privátních rozsahů (192.168.0.0/16, 10.0.0.0./8, 172.16.0.0/12). Asi nepoužíváš takhle velké masky, ale spíš jen /24 pro tvojí lokální síť (253 hostů). Jestli tedy tvůj DHCP server má přednastavenou síť třeba 192.168.0.0/24, to je takové běžné, tak si prostě vyber nějakou shora jako 192.168.0.250, protože tam je nízká pravděpodobnost, že ti to na menší síti přiřadí. Pokud ti to nastavení serveru umožňuje, tak si pak můžeš i nastavit, aby pak tuhle adresu nepřiřazoval žádnému zařízení.

• Like 1
  • Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Pokoušel jsem se nainstalovat na své raspberry Pi-Hole a instalační skript nedokázal stáhnout a nainstalovat FTL Engine. Nopodařilo se mi přijít proč.

[] Check for existing repository in /etc/.pihole
[] Check for existing repository in /var/www/html/adminPi Hole.rtf
  [] Downloading and Installing FTL
  Error: Unable to get latest release location from GitHub
  [] FTL Engine not installed

Děkuji za odpověď.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 2 hodinami, TalkionTV Czech napsal(a):

Pokoušel jsem se nainstalovat na své raspberry Pi-Hole a instalační skript nedokázal stáhnout a nainstalovat FTL Engine. Nopodařilo se mi přijít proč.

[] Check for existing repository in /etc/.pihole
[] Check for existing repository in /var/www/html/adminPi Hole.rtf
  [] Downloading and Installing FTL
  Error: Unable to get latest release location from GitHub
  [] FTL Engine not installed

Děkuji za odpověď.

Tak si to zkus z toho jejich Gitu stáhnout a nainstalovat manuálně.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď