Jump to content
CZdragon

RAM frekvence

4 Příspěvky k tomuto tématu

Ahoj, chtěl bych se zeptat na frekvenci RAM, která se v současné době cenově vyplatí (na hry). Vím, že nezáleží pouze na frekvenci ale i na latenci, ale zajímalo by mě, jestli je 3000 MHz 16CL (16-18-18) dost nebo jestli je lepší 3200 MHz 16CL (taky 16-18-18). Za peníze bude lepší ta 3000, ale kdybych chtěl koupit 3200 využilo by se to (byl by rozdíl třeba 3fps nebo 15fps)?

Potom by mě pouze teoreticky zajímalo - protože jsem se tu dočetl že např. Intel procesory mají 24 PCIe linek - jestli všechny jdou do northbridge a z něj jdou 4 do southbridge a nebo jestli to je úplně jinak. Vím, že k northbridgi je připojena i RAM, ale potom by musela být mezi n.b. a CPU ještě víc linek... Není tu nějaký odborník který by toto věděl? Samozřejmě primární otázka je frekvence RAM, takže nepředpokládám, že na toto bude někdo reagovat...

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
Před 1 hodinou, CZdragon napsal(a):

Ahoj, chtěl bych se zeptat na frekvenci RAM, která se v současné době cenově vyplatí (na hry). Vím, že nezáleží pouze na frekvenci ale i na latenci, ale zajímalo by mě, jestli je 3000 MHz 16CL (16-18-18) dost nebo jestli je lepší 3200 MHz 16CL (taky 16-18-18). Za peníze bude lepší ta 3000, ale kdybych chtěl koupit 3200 využilo by se to (byl by rozdíl třeba 3fps nebo 15fps)?

Potom by mě pouze teoreticky zajímalo - protože jsem se tu dočetl že např. Intel procesory mají 24 PCIe linek - jestli všechny jdou do northbridge a z něj jdou 4 do southbridge a nebo jestli to je úplně jinak. Vím, že k northbridgi je připojena i RAM, ale potom by musela být mezi n.b. a CPU ještě víc linek... Není tu nějaký odborník který by toto věděl? Samozřejmě primární otázka je frekvence RAM, takže nepředpokládám, že na toto bude někdo reagovat...

K bodu 1. pokud máš výkonný procesor, tak ten nepohrdne rychlými ramkami a k Ryzenu je to dá se říci pravidlem, co se týče Intelu, tak tam bych to doporučil k high-end procesorům a to ''K'' verzím s využitím Intel XMP 2.0.

U druhýho bodu ti nějak neporadím, ale taky se rád přiučím a taky si počkám na reakci od někoho, kdo se v tom vyzná víc než já. :)

• Souhlasím 2

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 14 hodinami, CZdragon napsal(a):

Severní a jižní můstek v podstatě zanikly, protože v severním, byl paměťový řadič, který je dnes integrovaný v procesorech a jižní se tím pádem změnil pouze na chipset, který obsluhuje SATA řadiče a zpravidla nižší pci-e, jsou mu rezervovány 4pci-e linky. Další 4 pci-e linky jsou, u moderních CPU, rezervovány pro NVMe rozhraní. No a těch zbývajících 16 je rezervováno pro vysokorychlostní pci-e, pro grafický karty.

Ale toto rozvržení se týká standardních desek, jsou i speciální a ty to mohou mít i jinak!

Editoval(a) Lukas
  • Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.