Jump to content
Dangel

Metodologie testování sluchátek

5 Příspěvků k tomuto tématu

Testy a recenze všech sluchátek jsou v režiji Mě a hosta  našeho všemi oblíbeného Mobilního koutku.

Většina testů bývá postavena dosti nefér. Díky tomuto sice ve videích většinou nevypadají moc dobře, ale způsobuje to stálost testů a i při lepších sluchátkách není potřeba posouvat hranice.

Referenční zařízení bývají :

Sluchátka - Sennheiser HD 555

Mikrofón - Behringer C-1U

Běžně se sem ještě řadí jiná sluchátka buď ze stejné cenové relace, které máme zrovna po ruce. Druhou možností je použití třeba levnější verze stejné modelové série.

HW počítače na použitý ke zkoušení:

• USB Headsety
    • Jedná se o USB zvukovku a tak je skoro úplně jedno o který pc se jedná
  • 3,5mm Sluchátka / Headsety
    • AsRock X370 Gamming K4
      • a její integrovaná zvukovka (nejlepší zvukovka, ke které má MML přístup)
    • 500w Chieftec zdroj (Shitty one)

Testy na použití ve hrách:

• CS:GO   (Nejčastější)
  • Fortnite
  • Kingdom Come : Deliverance 
  • League of Cancer
  • A občas ještě něco dalšího

A také na skladbách:

Můj obvyklý výběr:

• Nightwish - Élan 
  • FatRat - Monody (Nightcore)
  • Alan Walker - Ignite
  • PostModernJukebox - Dream On
  • The Pink Floyd - High Hopes
  • Smoke and Mirrors
  • LUVVARRRATORRRY

Harryho výběr:

• Faded
  • Darkside
  • Natural
  • Bad Liar
  • Smoke And Mirrors

Zvuk je běžně porovnávaný stylem :

1. Pustím vybranou část
  2. zastavím 
  3. vezmu druhé sluchátka
  4. pustím
  5. zastavím
  6. Znovu opakovat

Z těchto i jiných důvodů testování probíhá celkem dlouho a časem z toho člověku začně lehce Je##t. Test je tedy spíše založený na celkovém pocitu z reprodukovaného zvuku a není to vyloženě spektrální porovnání. Samozřejmě.. občas se mi stane že něco lehce nevnímám či zapomenu zmínit.

Testování mikrofónu

V této části se pak snažím vyzkoušet a především zjistit jak dobře si mikrofón pro své použití stojí. 

Referenční Behringer má setup 10-10. To znamená že mezi Mikrofónem a PopFilterem je 10 cm a mezi PopFilterem a mnou je dalšich 10 cm.

Sice je použitá reference většinou výrazně dražší, ale při hodnocení k tomu nebývám tak přísný. Příklad by mohl být Sennheiser HD4.50 NC kde mikrofón sice nebyl dobrý, ale nikdo od něj nic ani neočekával.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

@Dangel @Harry Nedávno jsem objevil tohle... Říkám si jestli to není použitelnější pokud člověk není audiofyl a nemá víc sluchátek cenové kategorie, navíc netestuje to jen hudbu, ale i prostorový zvuk, navíc k tomu není třeba PC... Ano hry to netestuje, ale ušetří to dost času co se týče hudby... Není třeba přehazovat sluchátka, prostě zapíšu co za frekvence zahrají dobře, jak se covají kde (udělal bych zde nějakou stupnici)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
1 hour ago, Romantus97 napsal(a):

@Dangel @Harry Nedávno jsem objevil tohle... Říkám si jestli to není použitelnější pokud člověk není audiofyl a nemá víc sluchátek cenové kategorie, navíc netestuje to jen hudbu, ale i prostorový zvuk, navíc k tomu není třeba PC... Ano hry to netestuje, ale ušetří to dost času co se týče hudby... Není třeba přehazovat sluchátka, prostě zapíšu co za frekvence zahrají dobře, jak se covají kde (udělal bych zde nějakou stupnici)

No není. Stejně k tomu tak jako tak potřebuješ referenčního živého člověka, který podle tohoto stejně reálně ho*no zjistí. To je jako syntetické benchmarky. Ano prakticky je ten výkon dobrý, ale je i v reálném světě takový? No to nevíš. Když už máš benchmark člověka, tak to rovnou vyzkoušíš na reálných podmínkách a je to. 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
On 23. 12. 2018 at 13:37, Romantus97 napsal(a):

Dovolím si říct, že testování sluchátek tebou navrhovaným způsobem je dokonce výrazně horší.. Při tom "ultimate bla bla bla" totiž je spousta čistý syntetiky.. Samé přesouvání zleva doprava a frekvenční rozsahy... Je to super na zkoušku, zda jsou sluchátka nějak v hajzlu, ale pro porovnávání bych se to neodvážil použít... protože by mě sežrali :D 

Na hudbě a následně hraní se daleko lépe poznávají chyby. Navíc je spousta sluchátek, u kterých když nemáš více zvuků najednou (například hlas + bass-kytaru + píšťalu) tak zní krásně... jakmile tyhle 3 a více zvuků v nich přijdou, najednou začnou naprosto nebýt zřetelný nebo některý části nebudou správně hlasitý apod.

Taky u frekvenčních rozsahů... JAK MÁŠ SAKRA POZNAT V JAKÝM ROZSAHU HRAJOU DOBŘE??? jako každej pozná základní rozdíly aneb "Tohle má basy" ale samotný detaily že například jsou zvuky "separovaný" do úrovní...  

Krom toho já si ty testy většinou užívám :) Hudba je věc, která mě dlouhou dobu držela při životě. :P Jo a pokaždé vyměnit sluchátka taky tak moc dlouho nezabere... mám metrovou prodlužku vyvedenou na stůl a tam to jen vyměňuji.

• Like 1
  • Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Docela zajímavý výběr, něčím asi rozšířím i test PA, když dorazím někam na akci, není moc času vzít mikrofon a jsem donucen si to srovnat na ucho (takže skoro vždy). Na live se mi docela osvědčila ToTO- I will rember, zjistím jestli hraje spodek, jak si představuji (Jo, málem jsem zboural pár kulturáků, když jsem to osolil do 0 a rovnal si hlavně basovou a středovou sekci) no a pak většinou od Aviciiho- Wake me up (čistota výšek) a většinou jako komplexní test používám něco z výběru od Václava Hybše :D, takže na maturáku mě maturanti chtěj vynést v zubech, takže díky za inspiraci a asi něco z toho využiji.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď