Jump to content

Recommended Posts

Zdravím a hezký večer přeji. Potřeboval bych poradit ohledně výběru komponent pro PC, které bude primárně sloužit pouze pro střih 4k videa (z dronu). Na hry určitě ne, jelikož jsem nedávno, co se týče hraní, přešel na PS4 a na to občasné hraní pouze pár titulů, mi to bohatě dostačuje. Takže PC chci výhradně jen na ten střih videa ve 4k. V minulosti jsem měl docela slušný přehled, co se komponent týče, ale nyní už v tom docela plavu. Tak se raději zeptám zkušenějších. Ale k věci.

Samotný střih bude v 99% prováděn v Adobe Premiere. Všichni co zkoušeli stříhat 4k video na opravdu slabém PC ví, jak strašné je s něčím takovým pracovat - náhled se neskutečně seká i na několik vteřin - a takto se pracovat skutečně nedá. Vím že v Premiere existuje i možnost tzv. "proxy", ale raději bych pokud možno pořádný stroj, bez nějakého většího omezování.

Moje aktuální "stařičké" PC:
AMD FX-6300, MB: Asus M5A97 R2.0, 8GB RAM DD3, Radeon HD 7800 (2GB), SSD: Crucial CT240M500SSD1 (240 GB, SATA-III).

Takže co se týče výběru. Jediné, co mám zatím vybrané, je procesor - a to Ryzen 7, který by i pro ten střih měl mít dostatek výkonu. Buď verzi 1700, či vzhledem k ceně bude možná lepší vzít rovnou 1700X (tuším se dá i přetaktovat). Případně jestli třeba neuvažovat o druhé generaci (R7 2600)? Otázkou je, jestli ten nárůst výkonu (v případě druhé generace), za tu cenu stojí? Jinak předražený Intel rozhodně nechci, zvlášť když tyto nové Ryzeny mají výkonu na rozdávání, navíc za super cenu. Abych to shrnul:

1. Do jakého typu Ryzenu 7 jít (první nebo druhá generace).
2. Vhodnou základní desku.
3. RAMky (předpokládám že základ bude 16GB či 32GB) a aby byly zároveň kompatibilní.
4. Grafickou kartu.
5. Rychlý SSD disk (klasický velký 2TB disk už mám, případně dokoupím ještě jeden) - napadá mě Crucial MX500 - 500GB
6. Kvalitní a výkonově dostačující zdroj.

Cenově max. do 30 000 Kč.

Ostatní věci, jako klávesnice, myš, case apod. neřeším, ty mám a počítač si sestavím svépomocí (jako všechny své předešlé PC). V tomto ohledu zkušenosti mám, to mi problém nedělá (hotové PC jsem si nikdy nekoupil a ani nekoupím), ale jak už jsem napsal výše, ve výběru komponent si úplně jistý nejsem, tak chci poprosit odborníky. Předem děkuji za návrhy.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
Před 2 minutami, milanfon napsal(a):

Asi v základu bych se jako vždy ptal, s jakým SW budeš pracovat, protože od toho bych odvíjel další vývoj.

Ahoj, psal jsem, že víceméně vše bych stříhal na 99% v Adobe Premiere. Davinci Resolve je moc drahé a navíc prý i dost náročné a Sony Vegas mě nijak neoslovil. Jsem zvyklý na Premieru a o jiném střihacím softwaru ani nepřemýšlím. Výkonově chci PC opravdu jen na ten střih, aby se to prostě při střihu 4k videa nesekalo :)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Just now, Revan napsal(a):

Ahoj, psal jsem, že víceméně vše bych stříhal na 99% v Adobe Premiere. Davinci Resolve je moc drahé a navíc prý i dost náročné a Sony Vegas mě nijak neoslovil. Jsem zvyklý na Premieru a o jiném střihacím softwaru ani nepřemýšlím. Výkonově chci PC opravdu jen na ten střih, aby se to prostě při střihu 4k videa nesekalo :)

DaVinci Resolve je zadarmo, pokud tedy nechceš tu lepší Studio verzi, ktereou stejně nevyužiješ :D Zkusím tedy něco navrhnout

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
1 hour ago, Lukas napsal(a):

8jádro, asi nepotřebuješ, ve 4K, by měla bejt užitečnější GPU akcelerace, třeba něco takovýho.

Díky za tip. Většina komponent je O.K. Jen ohledně té grafické karty, je opravdu nutná takto výkonná?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 minutou, Revan napsal(a):

Díky za tip. Většina komponent je O.K. Jen ohledně té grafické karty, je opravdu nutná takto výkonná?

Ano, taková karta se ti skutečně bude na Premiere hodit. Celkem souhlasím s tou Lukášovo sestavou, ale upřímně se mi tam nelíbí ta deska. Nemám s ní dobré zkušenosti. Jak už se stabilitou RAM, tak se zvukovkou. Doporučil bych spíš tohle

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

DaVinci Resolve je zadarmo, pokud tedy nechceš tu lepší Studio verzi, ktereou stejně nevyužiješ :D Zkusím tedy něco navrhnout

Ano, ta základní verze zadarmo je, ale měl jsem za to, že v ní jde střih pouze do rozlišení max. FullHD, že 4k lze až u té placené. Asi jsem se špatně díval :D

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ano, taková karta se ti skutečně bude na Premiere hodit. Celkem souhlasím s tou Lukášovo sestavou, ale upřímně se mi tam nelíbí ta deska. Nemám s ní dobré zkušenosti. Jak už se stabilitou RAM, tak se zvukovkou. Doporučil bych spíš tohle

Dobře, rozumím a díky. Jen jsem si chtěl být jistý, že ten výkon využiji, vzhledem k ceně té karty :) Díky i za tip té základní desky, právě vím, že v minulosti se u nových Ryzenů, respektive základních desek pro ně, řešila ta nestabilita RAM, případně že RAMky nejely na max. frekvenci.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Dobře, rozumím a díky. Jen jsem si chtěl být jistý, že ten výkon využiji, vzhledem k ceně té karty :) Díky i za tip té základní desky, právě vím, že v minulosti se u nových Ryzenů, respektive základních desek pro ně, řešila ta nestabilita RAM, případně že RAMky nejely na max. frekvenci.

Právě jsem tuhle konkrétní kombinaci, co měl Lukáš, stavěl a nemělo se to mezi sebou moc rád. Je sice možné, že mohla být nějaká horší šarže RAMek, ale spíš bych vinil desku.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 minutou, milanfon napsal(a):

Právě jsem tuhle konkrétní kombinaci, co měl Lukáš, stavěl a nemělo se to mezi sebou moc rád. Je sice možné, že mohla být nějaká horší šarže RAMek, ale spíš bych vinil desku.

Ano, rozumím :) Jak už jsem psal, kdysi jsem se v PC komponentech celkem vyznal, ale to už je tak 10 let zpět :D Počítač jsem ale vždy stavěl svépomocí a pokaždé bez problému rozjel, není na tom nic těžkého a člověka to i baví. Nákup těch komponent plánuji spíše na konci roku (třeba před Vánoci něco slevní, případně v lednu), ale chtěl jsem mít už teď nějaký návrh, s čím počítat a co přesně zakoupit.

Ještě poprosím o info ohledně toho procesoru. Kolega Lukáš doporučil Ryzen 5 2600, takže předpokládám, že oproti Ryzenu 7 (který lidé hodně doporučují na ten střih), tam takový nárůst výkonu asi nebude, že? Díky za info.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ano, rozumím :) Jak už jsem psal, kdysi jsem se v PC komponentech celkem vyznal, ale to už je tak 10 let zpět :D Počítač jsem ale vždy stavěl svépomocí a pokaždé bez problému rozjel, není na tom nic těžkého a člověka to i baví. Nákup těch komponent plánuji spíše na konci roku (třeba před Vánoci něco slevní, případně v lednu), ale chtěl jsem mít už teď nějaký návrh, s čím počítat a co přesně zakoupit.

Ještě poprosím o info ohledně toho procesoru. Kolega Lukáš doporučil Ryzen 5 2600, takže předpokládám, že oproti Ryzenu 7 (který lidé hodně doporučují na ten střih), tam takový nárůst výkonu asi nebude, že? Díky za info.

Hele ty jádra jsou stejná a když využíváš tu grafickou akceleraci, tak to stejně chce hlavně jednojádrový výkon a moc se to na ty jádra nerozprostře. Tedy při určitých efektech nemůžeš využít grafickou akceleraci, ale tak to stejně ty 2 jádra neudělají takový rozdíl. Je pravda, že by to bylo lepší, resp. by to zrychlilo render, ale na náhled by to nemělo mít efekt.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Just now, milanfon napsal(a):

Hele ty jádra jsou stejná a když využíváš tu grafickou akceleraci, tak to stejně chce hlavně jednojádrový výkon a moc se to na ty jádra nerozprostře. Tedy při určitých efektech nemůžeš využít grafickou akceleraci, ale tak to stejně ty 2 jádra neudělají takový rozdíl. Je pravda, že by to bylo lepší, resp. by to zrychlilo render, ale na náhled by to nemělo mít efekt.

O.K. super, díky moc :) O dobu renderování videa mi právě vůbec nejde, to je to poslední. Ten náhled, aby se to nesekalo, je pro mě nejdůležitější :) Upravil jsem tedy původní seznam od Lukáše a nechal bych to tedy takto.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 17 minutami, Revan napsal(a):

O.K. super, díky moc :) O dobu renderování videa mi právě vůbec nejde, to je to poslední. Ten náhled, aby se to nesekalo, je pro mě nejdůležitější :) Upravil jsem tedy původní seznam od Lukáše a nechal bych to tedy takto.

Když tak ten seznam nastav, jako veřejný.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 2 minutami, Lukas napsal(a):

Když tak ten seznam nastav, jako veřejný.

Jéjda, já jsem blbec :D Omlouvám se, už by to mělo být veřejné :D

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 4 minutami, Revan napsal(a):

Jéjda, já jsem blbec :D Omlouvám se, už by to mělo být veřejné :D

To je v pohodě, to se stává poměrně často.

• Haha 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 3 minutami, Lukas napsal(a):

To je v pohodě, to se stává poměrně často.

Právě moc často tento seznam na czc nepoužívám, skoro vůbec, tak jsem měl za to, že je seznam nastaven automaticky na veřejný. Alespoň budu vědět pro příště :)

Před 3 minutami, Lukas napsal(a):

Vypadá to hezky, myslím že budeš spokojenej.

jj super, to zajisté budu :) Děkuji mnohokrát tobě Lukáši, i Milanfonovi, za celkový návrh sestavy i dodatečné info :) Děláte záslužnou práci a jistě i ve svém volném čase, poradíte ostatním, kteří si neví rady a toho si opravdu cením. A celkově forum mě mile překvapilo, i ta notifikace, která se ukáže na ploše Windows v pravém spodním rohu. Je to pěkně nastavené. Takže ještě jednou díky a určitě pak dám vědět, jak to celé dám do kupy. Přeji hezký den.

S pozdravem,

Honza

• Like 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ještě bych měl dotaz. Už jsem zběžně koukal na všechny doporučené komponenty, na jejich cenu i dostupnost. Ve finále ta cena u některých položek nebude tak drasticky kolísat, jak by se mohlo zdát. Možná v řádech stokorun před Vánoci, ale to je pro mě osobně zanedbatelná částka. To už pak jedině využít nějaký slevový kupon, který je občas při nákupu nad určitou sumu, jinak ta cena bude za vše asi stejná (+ -). Ono, už samotný procesor je nyní myslím za velmi slušnou cenu, základní deska + chladič také a RAMky rovněž. I grafická karta je na czc myslím nejlevněji. Všechny položky jsou skladem, buď na czc, nebo v případě základní desky a zdroje, třeba na tsbohemia. Takže část komponent bych mohl nakoupit už nyní.

Jediné, co bohužel skladem není, je to SSDčko. Co jsem se díval, jde asi o novinku a skoro nikde není skladem, pouze na objednání. Pokud by trvalo naskladnění nějakou dobu a nebyl by k dispozici, mohu poprosit ještě o alternativu? Jaký jiný SSD disk by byl vhodný? Děkuji.

A ještě drobnost. U toho zdroje jsem si všiml, že má 500W. Bude to dostačující? Většinou v silnějších PC vidím 600W, případně 650W zdroje. Právě minimálně ta grafická karta si vezme předpokládám hodně "šťávy", tak se chci opravdu ujistit. Vím že na zdroji se nemá šetřit, pokud je poddimenzovaný, můžou pak nastávat zbytečné komplikace, výpadky apod. Tak chci mít jistotu. Omlouvám se, že do všeho "vrtám", ale přece jen tohle PC budu mít zcela jistě na na několik let, tak chci zvážit každý aspekt a zjistit co nejvíce :)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

No popravdě ten zdroj se mi taky nezdá, ne že by byl špatný ale dal bych tam něco silnějšího, na jaře bude Ryzen 3 generace, tak 2 generace spadne, otázka je o kolik, každopádně Zen2 by měl začít padat zhruba v červnu (rozptyl může být větší, jedná se o mou spekulaci podle chování trhu tenhle rok) 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Já si myslím, že když přepočtu na délku licence. Davinci v plné verzi (myslím že render až 8k) na českém e-shopu na flashce i s DPH stojí 8600 Kč Adobe premier stojí 20€/měsíc. Takže muž se dožívá něco kolem 70 let. Dejme tomu že ti je dvacet. To máme 50*(20*12) to je 312000 Kč takže Davinci je o 303 400 Kč levnější. Samozřejmě beru v potaz lifetime licenci.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 16 hodinami, Romantus97 napsal(a):

No popravdě ten zdroj se mi taky nezdá, ne že by byl špatný ale dal bych tam něco silnějšího, na jaře bude Ryzen 3 generace, tak 2 generace spadne, otázka je o kolik, každopádně Zen2 by měl začít padat zhruba v červnu (rozptyl může být větší, jedná se o mou spekulaci podle chování trhu tenhle rok) 

Ahoj. Jasně, u toho zdroje ještě počkám, jak se kolegové vyjádří, ale silnější by se asi hodil. Jinak čekat se mi do jara nechce. Však když přišla první generace Ryzenů, druhá na sebe nenechala dlouho čekat. A teď má být dokonce už třetí... Jak bych to řekl :) To kdyby člověk pořád čekal, až bude tohle lepší, tamto lepší, ve finále by neposkládal nic :) Ale díky za info ;)

Před 15 hodinami, Každý za barem napsal(a):

Já si myslím, že když přepočtu na délku licence. Davinci v plné verzi (myslím že render až 8k) na českém e-shopu na flashce i s DPH stojí 8600 Kč Adobe premier stojí 20€/měsíc. Takže muž se dožívá něco kolem 70 let. Dejme tomu že ti je dvacet. To máme 50*(20*12) to je 312000 Kč takže Davinci je o 303 400 Kč levnější. Samozřejmě beru v potaz lifetime licenci.

Tak v prvé řadě, 20 už mi dáááávno není :D:D:D Ale zpět bych ten věk asi vrátil no, po životních zkušenostech :) Ale k věci. Tvá úvaha je samozřejmě logická. Nevím, proč Adobe přistoupilo na tenhle předplacený a řekl bych i předražený systém pronájmu a v podstatě už ani nejde zakoupit klasická "krabicová" verze, což je na hov.. V minulosti jsem už měl předplacený Adobe Lightroom, využíval myslím přes půl roku, možná 7 měsíců, a když jsem chtěl v této době předplatné zrušit, ano, samozřejmě to jde, jenže tam je penále a pokud si dobře pamatuji, musí se doplatit i zbývající měsíce, takže se to v podstatě ani nevyplatí rušit v rámci toho jednoho roku - tomuhle říkám s prominutím pěkná sviňárna. Nějak jsem na to zapomněl ale svým příspěvkem jsi mi to připomenul. Takže abych byl upřímný, v tomto případě to do budoucna vyřeší jediná věc - "crack" :D Ne vážně, tohle je fakt předražené a s tím Davinci Resolve je to mnohem lepší varianta. I když vypláznout tak velkou částku čistě jen za střihový program, je také dost. Ale pokud by to bylo s doživotní licencí, možná bych o tom v budoucnu i uvažoval. Já měl za to, že ta plná verze Davinci stojí okolo těch 70 tis. kč, ale to je asi s tím jejich "mixpultem", jistě víš co myslím. Hlavní je to, že by to člověk zaplatil jednou a měl klid a tebou uvedený cenový rozdíl, mezi oběma střihovými programy, je vskutku drastický. No uvidím, popřemýšlím. Hlavně jsem jako začátečník zvyklý především v tom Adobe :) Každopádně díky za informaci.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 7 hodinami, Revan napsal(a):

Ahoj. Jasně, u toho zdroje ještě počkám, jak se kolegové vyjádří, ale silnější by se asi hodil. Jinak čekat se mi do jara nechce. Však když přišla první generace Ryzenů, druhá na sebe nenechala dlouho čekat. A teď má být dokonce už třetí... Jak bych to řekl :) To kdyby člověk pořád čekal, až bude tohle lepší, tamto lepší, ve finále by neposkládal nic :) Ale díky za info ;)

Tak v prvé řadě, 20 už mi dáááávno není :D:D:D Ale zpět bych ten věk asi vrátil no, po životních zkušenostech :) Ale k věci. Tvá úvaha je samozřejmě logická. Nevím, proč Adobe přistoupilo na tenhle předplacený a řekl bych i předražený systém pronájmu a v podstatě už ani nejde zakoupit klasická "krabicová" verze, což je na hov.. V minulosti jsem už měl předplacený Adobe Lightroom, využíval myslím přes půl roku, možná 7 měsíců, a když jsem chtěl v této době předplatné zrušit, ano, samozřejmě to jde, jenže tam je penále a pokud si dobře pamatuji, musí se doplatit i zbývající měsíce, takže se to v podstatě ani nevyplatí rušit v rámci toho jednoho roku - tomuhle říkám s prominutím pěkná sviňárna. Nějak jsem na to zapomněl ale svým příspěvkem jsi mi to připomenul. Takže abych byl upřímný, v tomto případě to do budoucna vyřeší jediná věc - "crack" :D Ne vážně, tohle je fakt předražené a s tím Davinci Resolve je to mnohem lepší varianta. I když vypláznout tak velkou částku čistě jen za střihový program, je také dost. Ale pokud by to bylo s doživotní licencí, možná bych o tom v budoucnu i uvažoval. Já měl za to, že ta plná verze Davinci stojí okolo těch 70 tis. kč, ale to je asi s tím jejich "mixpultem", jistě víš co myslím. Hlavní je to, že by to člověk zaplatil jednou a měl klid a tebou uvedený cenový rozdíl, mezi oběma střihovými programy, je vskutku drastický. No uvidím, popřemýšlím. Hlavně jsem jako začátečník zvyklý především v tom Adobe :) Každopádně díky za informaci.

Není zač. Ano 70k stojí ten jejich panel. Ten davinci v sobě má ještě nějakou verzi Fusionu (takový lepší after) a pak ještě něco na zvuk. Problém je že to chce dobrý počítač  (můj pc je vše jen ne dob). Nebo ještě tu je jedna vraianta a to hitfilm pro (tento týden mají selvu 100$) který stojí 299$ (-sleva=199). Ten hitfilm má hodně podobné ovládání jako premier (davinci ho má trochu jiné resp. To co má premier nahoře má davinci dole a nástroje má pod náhledem).

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
On ‎26‎.‎11‎.‎2018 at 14:59, Revan napsal(a):

A ještě drobnost. U toho zdroje jsem si všiml, že má 500W. Bude to dostačující? Většinou v silnějších PC vidím 600W, případně 650W zdroje

V této konfiguraci to tento zdroj bez problému zvládne, ale pokud chceš pro jistotu silnější.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

• Create New...