Jump to content

Recommended Posts

Zdravím. Mám dotaz, konkrétně ke grafické kartě. Popsal bych to něco jako pasivní mód a problém je v tom, že když hraju například Fortnite nebo nějakou další náročnější hru. Tak grafika frčí, točí se ventilátory a hra jede plynuje. Jenže když zapnu třeba Minecraft (příklad) tak se ventilátory netočí a grafika není aktivní a já mám málo FPS. Jde to někde vypnout? Ten "pasivní mód"? Mám GTX GeForce 1060 6GB. Kdyby někdo věděl jak to nastavit popřípadě kde, byl bych neskutečně vděčný. 

Editoval(a) Martin Jindrak

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Určitě máš naistalovanou utilitu, k tý grafice, a její součástí bude i nastavení režimu ventilátorů. Tento režim půjde s největší pravděpodobností deaktivovat.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 1 minutou, Lukas napsal(a):

Určitě máš naistalovanou utilitu, k tý grafice, a její součástí bude i nastavení režimu ventilátorů. Tento režim půjde s největší pravděpodobností deaktivovat.

V počítači je Ovládací panel nVidia ve kterém to není, nevím jestli tam je ještě něco jiného.. každopádně nevíš jak by se to tak nějak mohlo jmenovat?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

To nebude v panelu od nvidia, to bude utilita přímo od výrobce tý karty, často bývá součástí driverů.

Mrkni když tak na stánky výrobce do suportu a podívej se jak se ta utilita jmenuje a když tak si ji podle toho najdi přes prohledávání win. Pokud ji mít nebudeš, tak si ji stáhneš a nainstaluješ. V ní určitě to co hledáš bude a navíc, i nějaký další možnosti, jako např. OC.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 53 minutami, Lukas napsal(a):

To nebude v panelu od nvidia, to bude utilita přímo od výrobce tý karty, často bývá součástí driverů.

Mrkni když tak na stánky výrobce do suportu a podívej se jak se ta utilita jmenuje a když tak si ji podle toho najdi přes prohledávání win. Pokud ji mít nebudeš, tak si ji stáhneš a nainstaluješ. V ní určitě to co hledáš bude a navíc, i nějaký další možnosti, jako např. OC.

Takže, utilitu jsem stáhnul vyzkoušel všechny módy jak silent, gaming, user i oc. Na všech ta hra konkrétně MC jela stejně. Potom tam bylo manuální nastavení ventilátorů, s tím jsem si taky hrál a různě zkoušel ale nic nepomohlo

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 3 minutami, Romantus97 napsal(a):

@Martin Jindrak pošli mi sestavu, Windows a nastavení MC @Lukas tohle bude asi hw problém... 

Jako pochybuju že by mi to neutahlo MC na Default když mi to utáhne CS:GO na Default (mluvím o 60fps+). Ale ok 

Amd Ryzen 5 - 1600X

16 GB RAM

SSD 250

- GTX 1060 6GB

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
1 hour ago, Romantus97 napsal(a):

@Martin Jindrak jde mi o chunky v MC pokud jich je moc nedává to mnohdy ani výkonný intel... Není to jádrem PhysX? Zkus se kouknout do ovladačů Nvidie

Chunku mám 12, tak jak to bylo defaultně. Co je jádro PhysX nemám páru :D

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
1 hour ago, Romantus97 napsal(a):

@Martin Jindrak jde mi o chunky v MC pokud jich je moc nedává to mnohdy ani výkonný intel... Není to jádrem PhysX? Zkus se kouknout do ovladačů Nvidie

Defaultně jsem to měl na GTX 1060 a můžu to přepnout na CPU. 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Nastavení grafiky, pro vyšší výkon a snížení kvality, nebude mít asi smysl, protože problém není ve výkonu grafiky, jako takový, ale v tom, že si stopne ventilátor, kdy se přehřívá a v rámci toho trottluje. Napadá mě ještě chyba ve firmwaru, kdy rozhraní mezi SW a biosem grafiky nefunguje, protože jinak, když děláš změny v tý utilitě, tak by na to grafika prostě měla reagovat.

Editoval(a) Lukas

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 51 minutami, Lukas napsal(a):

Nastavení grafiky, pro vyšší výkon a snížení kvality, nebude mít asi smysl, protože problém není ve výkonu grafiky, jako takový, ale v tom, že si stopne ventilátor, kdy se přehřívá a v rámci toho trottluje. Napadá mě ještě chyba ve firmwaru, kdy rozhraní mezi SW a biosem grafiky nefunguje, protože jinak, když děláš změny v tý utilitě, tak by na to grafika prostě měla reagovat.

A máš nějaký nápad jak to vyřešit?

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

No záleží na tom od jakýho výrobce máš grafiku, nikteří, jako např. EVGA vydávali celkem běžně nové verze biosu pro svoje karty, ale nikteří jako např. MSI, mám pocit zase vůbec.

Když tak by se dal ten bios flashnout.  

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 7 minutami, Lukas napsal(a):

No záleží na tom od jakýho výrobce máš grafiku, nikteří, jako např. EVGA vydávali celkem běžně nové verze biosu pro svoje karty, ale nikteří jako např. MSI, mám pocit zase vůbec.

Když tak by se dal ten bios flashnout.  

Mám Kartu od Gigabyte. A omlouvám se ale nejsem znalec, co to je bios? :D

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

No to je takovej jako by produktovej firmware, něco jako ovládací program, pro samotné nastavení, k tomu ještě poskytuje stavové a tovární info. a ještě dál poskytuje rozhraní pro komunikaci toho HW s OS a třeba ještě nějakou tou ovládací utilitou. Obdobný bios, v podobě UEFI, o něco složitější, propracovanější je součástí základní desky, do kterého je umožněn zcela standardní přístup, při startu PC. Ale u grafiky je to složitější, jsou myslím dva způsoby a ten jednoduší je přes utilitu, která teď nevím, jak se jmenuje, kterou si samozřejmě musíš stáhnout. 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 3 minutami, Lukas napsal(a):

No to je takovej jako by produktovej firmware, něco jako ovládací program, pro samotné nastavení, k tomu ještě poskytuje stavové a tovární info. a ještě dál poskytuje rozhraní pro komunikaci toho HW s OS a třeba ještě nějakou tou ovládací utilitou. Obdobný bios, v podobě UEFI, o něco složitější, propracovanější je součástí základní desky, do kterého je umožněn zcela standardní přístup, při startu PC. Ale u grafiky je to složitější, jsou myslím dva způsoby a ten jednoduší je přes utilitu, která teď nevím, jak se jmenuje, kterou si samozřejmě musíš stáhnout. 

Utilitu mám stáhnout, a bios to je nějaký ovladač jestli to chápu dobře. Ale nic takového v utilite nebylo.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Částečně si to pochopil dobře, ta utilita co jsi si stáhnul, je právě jakýsi uživatelský rozhraní pro ovládání toho samotnýho biosu, ale není to ten bios sám, jenom nástroj pro zprostředkování komunikace sním. Samotný bios je součástí samotné karty a ten další SW, ta další utilita, kterou ještě nemáš, je prostředek, jak otevřít samotný bios přímo na kartě a dělat v něm změny přímo nezprostředkovaně.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Částečně si to pochopil dobře, ta utilita co jsi si stáhnul, je právě jakýsi uživatelský rozhraní pro ovládání toho samotnýho biosu, ale není to ten bios sám, jenom nástroj pro zprostředkování komunikace sním. Samotný bios je součástí samotné karty a ten další SW, ta další utilita, kterou ještě nemáš, je prostředek, jak otevřít samotný bios přímo na kartě a dělat v něm změny přímo nezprostředkovaně.

A tu druhou utilitu najdu kde? 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

No já si teď hlavně nemůžu ani vzpomenout, jak se jmenuje a nejsem si jistej jestli tam v tom rozhraní budou ty možnosti ventilátorů k dispozici, protože ty biosy karet jsou dost ořezaný, co se možností nastavení přímo uvnitř týče, zkus se mrknout na googleu přes fulltext, jestli na něco nenarazíš.

Co se přímo flashování nvidie týče, tak na to je přímo obecná utilita nvflash. Tu jsem právě párkrát použil celkem nedávno, ale jak jsem již psal, u nikterých výrobců je s novou verzí biosu problém. Sice tu možná někde ještě mám i tu utilitu pro přístup do toho samotnýho biosu, ale už jsem ji dost dlouho nepoužil.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

No já si teď hlavně nemůžu ani vzpomenout, jak se jmenuje a nejsem si jistej jestli tam v tom rozhraní budou ty možnosti ventilátorů k dispozici, protože ty biosy karet jsou dost ořezaný, co se možností nastavení přímo uvnitř týče, zkus se mrknout na googleu přes fulltext, jestli na něco nenarazíš.

Co se přímo flashování nvidie týče, tak na to je přímo obecná utilita nvflash. Tu jsem právě párkrát použil celkem nedávno, ale jak jsem již psal, u nikterých výrobců je s novou verzí biosu problém. Sice tu možná někde ještě mám i tu utilitu pro přístup do toho samotnýho biosu, ale už jsem ji dost dlouho nepoužil.

Ja si ale nejsem jistý jestli je problém u ventilátorů, protože teď se ventilátory točí když to nastavim v utilite, ale výkon pořád nikde. 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Počkej, já to pochopil tak, že se ti netočí ventilátor, při nižší zátěži a že ti to kvůli tomu throttluje.

Jestli jde o ladění samotnýho výkonu pro hry, tak můžeš buď obecně nastavit v nvidia panelu, v upravit nastavení obrazu prostřednictvím náhledu, na výkon, na úkor kvality. Ale lepší je to udělat separátně v spravovat 3D nastavení, kdy v nastavení programu vyselektuješ tu hru, kde chceš zvednout výkon a ve filtrování textur nastavíš  vysoký výkon, krom toho si zdě v nastavení můžeš ještě povypínat nějaký další vyhlazovací funkce.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 39 minutami, Lukas napsal(a):

Počkej, já to pochopil tak, že se ti netočí ventilátor, při nižší zátěži a že ti to kvůli tomu throttluje.

Jestli jde o ladění samotnýho výkonu pro hry, tak můžeš buď obecně nastavit v nvidia panelu, v upravit nastavení obrazu prostřednictvím náhledu, na výkon, na úkor kvality. Ale lepší je to udělat separátně v spravovat 3D nastavení, kdy v nastavení programu vyselektuješ tu hru, kde chceš zvednout výkon a ve filtrování textur nastavíš  vysoký výkon, krom toho si zdě v nastavení můžeš ještě povypínat nějaký další vyhlazovací funkce.

Ale tak snad třeba ten pitomý Minecraft, byl měl mít tak 80 fps i na to defaultni vyhlazené nastavení, navíc mi je CS:GO líp než MC nebo TF2, což jsou nenáročné hry. Tam musí být nějaký save mód, který vynechává grafiku když nepotřebuje být zapojena do funkce, ale to já bych potřeboval protože se to jinak hryže.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

• Create New...