Jump to content
_HeroPwP

Windows vs Linux

Recommended Posts

Pravda je, že Linux má skvělou optimalizaci, tak že daleko míň zatěžuje HW, např. v RAM nezabírá téměř nic, a stabilitu, jakkoli dlouho naistalovanej Linux bezproblémově poběží, pokud sám uživatel neudělá nějakou botu, kterou by ho rozkopal. Tolik k plusům.

A mínusy. Pro provozování Linuxu v rámci užitnosti Win. sem tam nestačí bejt jen pouze pokročilej uživatel, žádnej nejnovější SW, ani HW na nich podle mě už standardně nerozjedeš. Oficiálně se ovladače, bych řekl, už ani nevydávaly, i když byly dostupný. U jakožto open source SW zdarma se o tyto věci převážně starala a stará sama uživatelská komunita a pokud ty sám nejsi schopný si napsat ovladač, emulátor, nebo změny rovnou v OS, pro cokoliv co bude za potřebí, tak to musíš občas pracně hledat a něco se ani najít nedá, proto že se tím ještě nikdo nezabejval.

Editoval(a) Lukas
  • Like 1
  • Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Teď pár dní používám Linux a tohle jsou moje poznatky: 

1. Není Linux jako Linux. Nejenom, že se od sebe každá distribuce částečně liší, ale také běží na různých architekturách a ne každý program je pro tvoji architekturu, což tě buďto nutí k tomu, abys použil jiný program, nebo tenhle překompiloval pro svůj počítač. 
  2. Další věc jsou drivery. Instalací jednoho driveru se mi podařilo prodělat dalších 5 
  3. Linux je tedy dobrý na server, pokud se teda zrovna rozhodne nabootovat bez klávesnice nebo monitoru. 
  4. Linux je skutečně výkonnější, ale optimalizace driverů není vždy na tak skvělé úrovni, protože grafická akcelerace mi naskočila jen občas. 
  5. Některé distribuce neumí v základu jiný než US layout klávesnice a je to fakt bolest to měnit. 

TL; DR: Když budeš o používat nějakou uživatelsky příjemnou distribuci (Ubuntu, Fedora, Mint,...), nebudeš mít problémy se zorientovat, protože většina věcí je tam dost "windows-like". Ostatní ale vždy musíš dost modifikovat, aby se dali požít pro normální počítač a ne jen pro specifické úlohy. 

• Like 2

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

@Lukas nepřipomínej mi co mě v Linuxu čeká :D zrovna jako programátor za nic nestojím :D v Linuxu jsem se moc nešťoural, ale očekávám že si tam můžeš udělat Windows nadstavbu (pouze graficky, podobná orientace v nastavení apod...) a zároveň mít funkční M$ Office... Něco takového by měly podle mě udělat v školách s nevýkonnými PC... 

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 11 hodinami, milanfon napsal(a):

Teď pár dní používám Linux a tohle jsou moje poznatky: 

1. Není Linux jako Linux. Nejenom, že se od sebe každá distribuce částečně liší, ale také běží na různých architekturách a ne každý program je pro tvoji architekturu, což tě buďto nutí k tomu, abys použil jiný program, nebo tenhle překompiloval pro svůj počítač. 
  2. Další věc jsou drivery. Instalací jednoho driveru se mi podařilo prodělat dalších 5 
  3. Linux je tedy dobrý na server, pokud se teda zrovna rozhodne nabootovat bez klávesnice nebo monitoru. 
  4. Linux je skutečně výkonnější, ale optimalizace driverů není vždy na tak skvělé úrovni, protože grafická akcelerace mi naskočila jen občas. 
  5. Některé distribuce neumí v základu jiný než US layout klávesnice a je to fakt bolest to měnit. 

TL; DR: Když budeš o používat nějakou uživatelsky příjemnou distribuci (Ubuntu, Fedora, Mint,...), nebudeš mít problémy se zorientovat, protože většina věcí je tam dost "windows-like". Ostatní ale vždy musíš dost modifikovat, aby se dali požít pro normální počítač a ne jen pro specifické úlohy. 

No, moje poznatky jsou z mýho asi  10let starýho experiment s užívání Linuxu. Nepsal, že nejsou ovladače, ale v tom smyslu, že nebývají dostupný oficiální ovladače, ale ovladače vygenerovaný komunitou. A jak píšeš na jednu věc může být hromada ovladačů a ty můžeš jít pokus omyl, kterej si sedne, a nebo takovej nemusí bejt žádnej. Ale pro tebe, jako pro uživatele Linuxu, je nejlepší dobře ovládat Céčko a řešit si tyto záležitosti sám.

O Ubuntu mi snad někdo říkal už tenkrát, že je to lepší varianta, ale už mě to přestalo bavit, ty ostatní neznám. 

Editoval(a) Lukas
  • Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 6 hodinami, Romantus97 napsal(a):

@Lukas nepřipomínej mi co mě v Linuxu čeká :D zrovna jako programátor za nic nestojím :D v Linuxu jsem se moc nešťoural, ale očekávám že si tam můžeš udělat Windows nadstavbu (pouze graficky, podobná orientace v nastavení apod...) a zároveň mít funkční M$ Office... Něco takového by měly podle mě udělat v školách s nevýkonnými PC... 

No já programovat neumím vůbec, tak sofistikovanou průmyslovku nemám, na elektrotechnice tě asi standardně takový věci nenaučí.

Každopádně, měl jsem nějaký emulátory Win prostředí, ale na žádným neběželo všechno, tak že sem musel mezi něma přepínat, ale dneska už to možná budou mít promakanější. Jak píše Milan je hlavně důležitý si zvolit tu správnou verzi.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
Před 7 hodinami, Romantus97 napsal(a):

Před 45 minutami, Lukas napsal(a):

No já programovat neumím vůbec, tak sofistikovanou průmyslovku nemám, na elektrotechnice tě asi standardně takový věci nenaučí.

Každopádně, měl jsem nějaký emulátory Win prostředí, ale na žádným neběželo všechno, tak že sem musel mezi něma přepínat, ale dneska už to možná budou mít promakanější. Jak píše Milan je hlavně důležitý si zvolit tu správnou verzi.

Tak je pravda, že ještě dneska nemá hodně distribucí plnohodnotné grafické rozhraní, abys mohl ovládat všechny funkce systému, ale není to věc, co by se nedala doinstalovat. Opět to ale vyžaduje znalost toho systému, abys věděl, jak se přidělují práva, apod. Pro běžné uživatele je fakt nejlepší používat to Ubuntu, protože ten je navrhovaný tak, abys do terminálu nemusel vůbec chodit. 

• Like 1
  • Souhlasím 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

@milanfon Pravdu máš, teď jsem si přečetl o Ubuntu kratší článek, dokonce to Ubuntu má pořád ještě něco, jako oficiální podporu, tak že vychází opravný sady ve formě upgradu na vyšší verze.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

• Create New...