Jump to content

Druhy software z hlediska licencí


Recommended Posts

Ahoj, rád bych v tomto článku objasnil a shrnul všechny základní druhy licencí k softwaru. Některé licence se mohou prolínat, zejména komerční software.

 1. Open-source: Program, ke kterému je dostupný zdarma nejen vlastní program, ale i jeho zdrojové kódy. Licence programu následně upravuje možné nakládání se zdrojovými kódy, např. jeho úpravy a další distribuce.
  Příklady: Operační systém Linux, databázový systém MySQL, vektorový editor Inkscape, bitmapový editor GIMP
   
 2. Freeware: Program, který je dostupný zdarma za podmínek, které vydal autor, většinou si takový program nikdo nesmí vydávat za vlastní ani ho upravovat. Již se jedná o tzv. uzavřený software, nejsou dostupné zdrojové kódy. Některé programy mohou být freeware pouze pro nekomerční využití.
  Příklady: Správce ovladačů a grafického nastavení her nVidia GeForce Experience, internetový prohlížeč Google Chrome
   
 3. Shareware: Program, který je možné volně šířit, ale uživateli dává obvykle určitý čas na vyzkoušení programu, po uplynutí této doby, případně podle toho, jak často program uživatel používá ho ve většině případů vyzve k zaplacení licence.
  Příklady: Souborový manažer Total Commander, kompresní program WinRAR
   
 4. Trial: Podobné shareware, v tomto případě se však jedná o čistě komerční software. Trial verze bývá omezena časově, pokud je omezená funkčně, nazývá se demo verze
  Příklady: Bitmapový editor Zoner Photo Studio, multimediální balík Nero, simulátor Bus Driver, simulátor městské hromadné dopravy SIMT MHD
   
 5. Adware: Program, který je volně šířitelný, ale zobrazuje reklamu většinou stahovanou z Internetu.
  Příklady: Jednorázová virová kontrola počítače Eset Online Scanner (reklama na plnohodnotný program Eset), přehrávač BSPlayer
   
 6. Komerční software: Standardní placený software, většinou vyvíjený nadnárodními korporacemi. Typické pro počítačové hry, které nedovolují program vyzkoušet.
  Příklady: Operační systém Microsoft Windows, simulátor Euro Truck Simulator 2, hra Grand Theft Auto V


 

 • Like 2
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď
×
×
 • Vytvořit nové...