Jump to content

Jak ušetřit při cestě vlakem?


Recommended Posts

Na úvod bych rád upozornil na můj starší článek o vnitrostátním tarifu ČD, na který budu navazovat - jsou v nich pohromadě vysvětleny druhy jízdenek:

Šetřit peníze na jízdenkách na vlak se dají mnoha způsoby. Základní nejdražší kilometrický tarif je už dnes určen opravdu jen pro výjimečné případy, kdy cestující necestuje vlakem téměř vůbec a nedosáhne ani na žádnou jinou slevu. Neexistuje vždy zaručený přesný recept, jak docílit co nejideálnějšího způsobu nákupu jízdného - vždy záleží na celkové trase, kterou ujedete včetně regionálních autobusů a MHD a v neposlední řadě i na území, kde bydlíte, proto následující řádky uvádí pouze možnosti, které můžete využít a popřípadě zkombinovat.

Na začátku je potřeba si říci, jak často vlakem cestující jezdí a na jakých trasách. Pokud jezdí jednou měsíčně a více, může začít uvažovat o slevové aplikaci IN 25 na IN Kartu - nad 26 let na 3 roky stojí 1000 Kč a na každou obyčejnou jízdenku dostane 25% slevu.

Dále rozdělím článek na kratší vzdálenosti pod 50 km a delší nad 50 km, protože se způsoby nákupů jízdenek mezi těmito vzdálenostmi dosti liší.

  • Cestou do 50 km rozumějme cestu osobními vlaky, popř. regionálními rychlíky spojující území v jednom kraji. Na těchto cestách většinou přestupujeme mezi regionálními autobusy, ve městech na MHD.
  • Nad 50 km rozumějme cestu mezi kraji regionálními rychlíky nebo dálkovými vlaky s osobními vlaky jakožto návaznou dopravu k nim/od nich. Zde se přestupuje zejména mezi samotnými vlaky. Ostatní doprava na výpočet ceny jízdenky nemá vliv.

Na cestách do 50 km lze využít jízdenek místního Integrovaného dopravního systému, je-li k dispozici umožňující (tedy spíš měl by umožňovat) jízdu na jednu jízdenku ve všech druzích dopravy. Bohužel ČR je v tomto ohledu dosti zanedbaná a jediné opravdu bezproblémové IDS jsou pouze tři: PID (Pražská integrovaná doprava), IDS JMK (IDS Jihomoravského kraje) a DÚK (Doprava Ústeckého kraje). U většiny ostatních např. není možné přestupovat na jednotlivé jízdenky, je nutné mít pro využití IDS časové, neexistují u nich celodenní jízdenky a další podobné nesmysly. Konkrétní podmínky pro všechny IDS naleznete na stránkách ČD zde.

Pokud cestujete každý den jenom vlakem, popř. stejně nemůžete využít nabídky IDS, ČD nabízí výhodné traťové jízdenky, díky nimž budete moci neomezeně cestovat na dané trase. Pokud potřebujete cestovat celý den po území kraje vlakem (např. výlet), můžete využít regionální síťové jízdenky, o víkendu lze zakoupit také regionální víkendová jízdenka pro dva dospělé a tři děti za pouze nepatrně vyšší cenu.

Mimoto mají ČD na několika desítkách lokálních tratí vyhlášenu slevu 25% na obyčejné jízdné i bez nutnosti prokázání se slevovou aplikací na IN Kartě. Seznam takových tratí je zde (v kartě Podmínky) a je nutné jízdenku zakoupit na pokladně či u průvodčího až na místě.

Cesty nad 50 km si ještě rozdělíme na oficiální a neoficiální způsoby šetření, neoficiální si probereme až na konci.

Nejdůležitější druh jízdenky při cestování na delší vzdálenosti je jednoznačně Včasná jízdenka Česko. Tato jízdenka umožňuje jezdit za levnější relační ceny mezi všemi krajskými městy a mezi krajskými a okresními městy + mezi některými dalšími důležitými stanicemi. Dá se kombinovat se slevovými aplikacemi na IN Kartě, díky čemuž dostanete ještě větší slevu (ale nikoliv 25%, ta je pouze z kilometrického jízdného, vždy je cena včasné jízdenky snadno zapamatovatelné číslo končící na 5 nebo 9). Jsou stanoveny 3 různé ceny jízdenek a podle počtu prodaných jízdenek se dynamicky navyšují, čili je lepší koupit jízdenku alespoň týden předem (ale není to podmínka, na e-shopu se dá zakoupit i v den odjezdu).

Další druh je Akční jízdenka na některých vytížených relacích, má stanovenu jednu cenu a automaticky se vydává na pokladně. Speciální ještě levnější varianta akční jízdenky je SuperAkční, která je vydávána na trati z Prahy do Ostravy, lze jí zakoupit pouze na e-shopu a je určena pro konkrétní vlak. Pro všechny druhy akčních jízdenek opět platí další sleva v kombinací se slevovou aplikací na IN Kartě. Více na stránkách ČD zde.

Pokud cestujete velmi často na vzdálenosti delší než 50 km, zjistěte si, zda by se vám nevyplatila slevová aplikace IN 100 za 20 000 Kč ročně, která umožňuje neomezené cestování vlaky po celé ČR.

Stejně jako při cestách do 50 km, i nad 50 km existují celodenní a víkendové jízdenky, tentokrát však celostátní. Mimoto lze v létě využít pro prázdninové výlety velmi výhodnou Jízdenku na léto, která se prodává v sedmi nebo čtrnáctidenním provedení a rovněž umožňuje neomezené cestování vlaky po celé ČR. 

Neoficiální způsob je jediný - tzv. dělená jízdenka. Dělenou jízdenkou lze ušetřit poměrně velké peníze. Jak už víme, Včasná jízdenka existuje pouze z krajského do krajského města a z krajského do okresního a naopak. Co když však budeme potřebovat jet např. z Prahy do Harrachova? Harrachov není okresní město a ani vyjmenovaná stanice (jako např. Vrchlabí), tudíž nám e-shop vyhodí obyčejnou jízdenku v ceně 208 Kč. Podíváme se tedy, kudy vlak jede a zjistíme, že přestupujeme v Tanvaldě. Tanvald už je okresní město, tudíž si jízdenku rozdělíme na dvě; Praha - Tanvald včasná a Tanvald - Harrachov obyčejná. Včasná do Tanvaldu je v ceně 119 Kč a obyčejná do Harrachova z Tanvaldu je za 27 Kč, celková cena je tedy 146 Kč a zjistíme, že jsme ušetřili 62 Kč. Dělená jízdenka má nicméně nevýhodu v tom, že v Tanvaldě novou jízdenkou zahajujeme rovněž novou přepravní smlouvu a pokud nám ujede např. z důvodu zpoždění poslední přípoj, nevzniká žádný nárok na náhradní přepravu ani ubytování. A proč není e-shopem dělená jízdenka nabízena přímo? Zejména jednoduše proto, že se to nelíbí úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a uvádí to jako nekalé jednání...

Neoficiální způsob byl k únoru 2019 zoficiálněn a celý oficiální způsob byl výrazně pozměněn. Akční, SuperAkční a včasné jízdenky jsou nahrazeny zcela novými druhy jízdenek: Flexi základní, Flexi zvýhodněná a Vázaná.

Kromě těchto způsobů ještě existují další způsoby, které platí na všechny vzdálenosti.

Pokud cestujeme i zpět, můžeme využít Zpáteční jízdenku (ke kilometrické), kdy dostaneme slevu 10% na zpáteční jízdu. Pokud cestujeme ve skupině, můžeme využít Skupinovou jízdenku, díky které dostaneme výraznou slevu pro spolucestující (je rovněž možné kombinovat se zpáteční). A pak ještě zbývají další různé síťové či zpáteční jízdenky a akce, které jsou popsány na webu ČD.

Na závěr doporučím vždy nakupovat jízdenky na e-shopu, který vyhodí nejvýhodnější možnou jízdenku (až na dělenou) v dané trase a ve vlaku bude bohatě stačit smartphone s aplikací Můj vlak a se zařízenou Virtuální IN Kartou (není nutné mít slevovou aplikaci), ze kterého se prokážete ukázáním QR kódu průvodčímu. Obejde se to bez asistence peněženky a kdo dnes navíc nemá mobil ve vlaku pořád v ruce, že? ;) 

Pokud budete chtít poradit na konkrétní trasu, klidně pište pod článek (poprosím označit přes @, citace je dlouhá a může se mi v hromadě dalších ztratit).

 

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
  • Reakcí 52
  • Vytvořeno
  • Poslední reakce

Top přispěvatelé v tomto vlákně

Top přispěvatelé v tomto vlákně

Populární příspěvky

To by sis nejspíš musel spočítat, IN 25 ale podle mě využiješ, na 3 roky stojí pro lidi do 26 let 500 Kč a dostaneš 25% slevu na jízdné.

@Barendol na kole tam jseš za chvíli...

Promiň, musíš označovat  Mám toho teď hodně a nestíhám moc chodit na fórum... Pakliže máš nárok na studentskou slevu, je nejlevnější použít IN 25 se studentskou a zpáteční slevou, ale předpokládám, že

@jirkasta no neoficiální používám docela běžně :D jedu z Jablonce do Tanvaldu a z Tanvaldu do Harrachova na studenta :D ještě opravím, cena Harrachov - Tanvald je 28 Kč, tuhle trasu jezdím běžně, většinou ale autobusem. Se studentem a Opus kartou mě to vyjde na 18 Kč :D to je pořád moc, vím jsem hroznej škrt, kdybych to stíhal z oběda tak běžím do Desný a pak jedu za menší cenu

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
Před 10 minutami, Romantus97 napsal(a):

@jirkasta no neoficiální používám docela běžně :D jedu z Jablonce do Tanvaldu a z Tanvaldu do Harrachova na studenta :D ještě opravím, cena Harrachov - Tanvald je 28 Kč, tuhle trasu jezdím běžně, většinou ale autobusem. Se studentem a Opus kartou mě to vyjde na 18 Kč :D to je pořád moc, vím jsem hroznej škrt, kdybych to stíhal z oběda tak běžím do Desný a pak jedu za menší cenu

Já když běžím z oběda, tak stíhám bus, co je o 6kč levnější, akže to poctivě dělám all the year :D

Editoval(a) Mr.Skuda
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
Just now, Romantus97 napsal(a):

@Mr.Skuda nevyplatí se mi, občas jedu autem

Co máš za auto?

Jinak, u nás se vyplatí docela dost - studentská trojzónovka měsíční stojí 650,- a  jedna cesta autobusem 26kč. 2x26=52 denně 650 : 52 = cca 12,2. čili bych to projezdil za 13 dní. 

Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích
On 17. 2. 2018 at 22:18, Romantus97 napsal(a):

@jirkasta no neoficiální používám docela běžně :D jedu z Jablonce do Tanvaldu a z Tanvaldu do Harrachova na studenta :D...

Ať to není tolik off topic pořád, to není neoficiální způsob, apsoň podle mého rozdělení :D Je to jízda do 50 km a tam žádné dělené jízdenky nejsou. Použití dvou jízdenek třeba na místní IDS nebo bus pak může spíš uškodit :D (ale někdy to jinak ani nejde, když to není vlak, právě kvůli tomu, že místní IDS má třeba nepřestupní jízdenky (anebo tam vůbec IDS není), což je největší kokotina, co vůbec jde, to pak nesplňuje požadavky na IDS)

Editoval(a) jirkasta
IDS
  • Like 1
Odkaz na příspěvek
Sdílet na ostatních sítích

Ke komentování se musíte přihlásit nebo si vytvořit účet

K zanechání komentáře musíte být člen

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet v naší komunitě.

Zaregistrovat se

Přihlásit se

Už máte účet? Přihlašte se zde.

Přihlásit se teď

×
×
  • Vytvořit nové...