Jump to content

jirkasta

Moderátor
 • Počet Příspěvků

  2 199
 • Registrován(a)

 • Naposledy navštívil(a)

Všechny příspěvky od jirkasta

 1. jirkasta

  Názory na build?

  Popravdě, rozdíl mezi Ryzen 7 2700 a Ryzen 5 2600 není téměř žádný. Akorát, že 2600 je o pár stovek levnější. Má akorát méně jader, takže 2700 je v multijádru o kousek svižnější, což ale stejně při hrách nepocítíš. https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-2700-vs-AMD-Ryzen-5-2600/3957vs3955
 2. jirkasta

  Lenovo L340

  No, můj monitor je stále ten no name FHD Philips, takže byť vlastním AMOLED na S9+, určitě mě to nepřekvapí
 3. jirkasta

  Lenovo L340

  No, to je asi pravda. Stejně jen ten rozdíl opravdu minimální a ten notebook mám jen na to, když budu někde déle mimo domov nebo na dlouhé pauzy v práci. Jde jen o to, abych si na tom mohl třeba zapnout Train SImulator a ukázat kolegům, že jsem taky strojvedoucí A samozřejmě když už to kupuju, tak si koupím to, co pojede pořádně, a ne Pentium... Jinak se mi i zdá, že má ta Y540 lepší obrazovku. V recenzích obrazovku L340 celkem zkritizovali.
 4. jirkasta

  Lenovo L340

  Byl jsem dnes v Alze a myslím, že půjdu do Legionu, ta konstrukce je opravdu lepší a líp vypadají kratší okraje u obrazovky. Jinak Lenovo tam má stále tři prdele noťasů s osmičkovým Intelem Na tvou recenzi si počkám. Nabíječka je krásná no
 5. jirkasta

  Našel jsem

  Myslím, že bohatě stačí tato sekce, dobré nabídky si každý musí odfiltrovat sám. Moc kategorií také škodí. Ale můžeš to navrhnout Milanovi.
 6. jirkasta

  Lenovo L340

  Takže spíš doporučuješ si ty tři tisíce připlatit a jít do Y540? Chci se na tu konstrukci L340 zajet podívat do Alzy, ale pokud říkáš, že má výborné chlazení, volbu zvážím. Y540 tam budou mít určitě vystavenou taky. Má sice trochu netradiční mohutnější vzhled, ale záleží mi spíš na funkčnosti, což tenhle jistě splňuje líp. Dík
 7. Co si myslíte o notebooku Lenovo L340? Na to, že je v kombinaci s procesorem i5 a grafikou GTX 1650 nejlevnější na trhu, nevypadá vůbec špatně. Připomínám, že je bez OS, což je skvělý parametr, díky tomu ušetřím 1500 Kč. Kámoš si ho kupuje a já uvažuji o tom, že si ho pořídím taky (nechci do notebooku sypat 30 000, když ho potřebuji jen občas třeba na výlety, na výkon mám stolák). Škoda, že není bez OS i nějaký model s i7. https://www.czc.cz/lenovo-l340-15irh-gaming-modra_3/278141/produkt Mezi konkurenty bez OS by mohl být jedině další Lenovo, které je ovšem za stejné parametry o 3000 Kč dražší: https://www.alza.cz/lenovo-legion-y540-15?dq=5736159 Nebo tento Asus, který je o 1000 Kč levnější, ale vzhledově není tak líbivý a má starší generaci i5. https://www.alza.cz/asus-x571?dq=5695841 Co si o tom myslíte? EDIT 10:35: Ještě jsem si v recenzích přečetl, že má plastové tělo a že není nejpevnější - to mi je v této cenové kategorii celkem jasné, ale já ho budu přenášet poměrně málo, určitě ne každý den. V tomto asi nebude pro mě nějak zásadní problém.
 8. jirkasta

  Našel jsem

  Tak paráda, občas má smysl i tato sekce
 9. jirkasta

  Prehrievanie počitača

  Tak to je neřešitelný problém. I tak se mi nezdá, že by měla tato skříň tak špatný airflow. Jaký mají větráky na case průtok?
 10. jirkasta

  Prehrievanie počitača

  Ta je celkem drahá, i dle počtu větráčků pochybuji, že by měla nějak šizený airflow tak, že by ti to peklo takovým způsobem PC. Jak tu doporučují ostatní, nějaký si přikup, já jsem si do své case jeden taky dokupoval.
 11. Jde nějak toto udělat? Nikde v nastavení jsem to nenašel. Nejlépe, kdyby se v Chromu otevřela nová záložka rovnou s vyhledaným dotazem na Googlu, by bylo opravdu super. Totéž funguje právě v rámci Edge a Bingu, a já to chci z pochopitelných důvodů převést na Google do Chromu, který používám. Díky za případné tipy
 12. jirkasta

  vysvetlite mi

  Tipuju, že většina zde diskutujících nemá ani páru, co to je lopta
 13. jirkasta

  Staré vagóny

  To bych ti musel popsat funkci vzduchových brzd, a to není jednoduché. Ve zkratce má každý vlak průběžné potrubí v provozním stavu natlakované na 5 bar, a brzda vozu reaguje na pokles tohoto tlaku v potrubí. Vůz má pro brzdu vlastní vzduchojem. Strojvedoucí by musel odvětrat vzduchojemy na každém voze zvlášť, aby vlak ujel a nešel zabrzdit, proto je to v soupravě vozů prakticky nemožné. Stalo se to ale u motoráku - strojvedoucí šel cosi opravovat, stopl motor, takže kompresor neběžel, předtím brzdičem odvětral průběžné potrubí, venku pak i brzdový vzduchojem, tudíž vůz neměl z čeho doplnit tlak do brzd a rozjelo se to bez něj. Pak je jediná možnost, pokud nevíš, jak to na stanovišti natlakovat zpět, ruční brzda, která nefunguje na vzduchovém principu a slouží pro odstavení vozidel. Brzdíš podle toho, jak ti to přikazují návěstidla nebo předvěstníky na trati, samozřejmě i do zastávek a stanic.
 14. jirkasta

  Staré vagóny

  Stejně jako ti výrobce komponentů neřekne své know how, i výrobci kompozitních zdrží si svoje směsi materiálů drží v tajnosti. I hlavní sirup Kofoly je tajný O brzdách je ale důležité spíš vědět, jak vůbec fungují, než jak jsou konstruovány Mohlo by ti to zachránit život. Za určitých velmi specifických okolností se může stát, že v případě problému nebude fungovat záchranná brzda. Pak je tvoje jediná možnost zatáhnutí co největšího počtu ručních brzd ve vozech. To by ale mohlo nastat pouze průnikem asi tří situací, které jsou už samy o sobě extrémně nepravděpodobné.
 15. jirkasta

  Staré vagóny

  No GW Train má také vyjma těch 816 všechno dovezené z Německa A o rychlosti 140 km/h si může nechat tuplem zdát Abys neřekl, že jsem tě odflák, tak jsem si speciálně kvůli tobě otevřel tabulky traťových poměrů tam v té vaší dědině a zjistil jsem, že tam skutečně máte trať maximálně na 120 km/h Holt budeš muset do Prahy. To je ale právě tím, že první trať na 140 km/h se otevřela až někdy v roce 1989 u Břeclavi (tudíž ty vozy byly defakto pro ČSSR nadčasové), a vaše tratě byly naposledy předělávány bůhvíkdy za bolševika především pro účely vozby uhlí. Železnice byla poslední dekádu do revoluce zanedbávaná, v osmdesátých letech už byly rozdíly na železnici mezi západními zeměmi a ČSR dost znát. A v divokých devadesátkách zase ODSáci u moci chtěli železnici pomalu zrušit, takže ono je to prašť jako uhoď.
 16. jirkasta

  Staré vagóny

  Rakouské Bmz nejsou špatné vozy, ale jsou vyrobeny ve stejné době, jako nám vyráběla vagonka v Bautzenu zmíněných 2500 vozů B, jsou zkrátka staré po rekonstrukcích. Samozřejmě zde došlo k velké zastaralosti už při výrobě, nicméně s tímto socialistickým dědictvím musely ČD a ZSSK nějakým způsobem pracovat. Nám teď přijde, že tyto staré vozy jsou vlastně moderní. Regionálka je trochu složitější, na tratích jezdí spoustu typů vozidel jak modernizovaných, humanizovaných, tak zcela nových i původních. Některé rekonstrukce jsou zdařilé více, některé méně. Myslím si, že s ohledem na to, kolik železničních spojů České republika nabízí máme za současné ekonomické situace vozový park na slušné úrovni. Slováci mají sice téměř vše zmodernizované nebo nové, ale také vypravují 1/8 spojů, co my. Daleko větší mezery spíše vidím v kvalitě svršku a ne příliš vysokých rychlostí některých tratí. To je ale výzva pro SŽDC. Nejpomalejší nevím, ale každopádně máme nejhustší udržovanou železniční síť v Evropě, a to se v kombinaci s naší ekonomikou zkrátka projeví. Je především potřeba narovnávat oblouky na hlavních tratích, které ještě neprošly polistopadovou modernizací, budovat nový svršek a zvyšovat díky tomu traťové rychlosti. Nevím, co bys o brzdách chtěl slyšet. Něco konkrétního? Skřípe brzda, která má litinové zdrže, dotýká se tedy kov na kov po obvodu kola na nákolku, tedy v místě, kde dosedá kolo na kolejnici. To je starší druh brzdy, dnes se u nových podvozků dělá výhradně lepší kotoučová brzda, která je podobná jako třeba u tvého jízdního kola, která žádné zvuky nevydává. U podvozků, které nejdou předělat, se nově kvůli ekologii i ceně dávají kompozitní ("plastové") zdrže, jejíž přesné složení si výrobci tají. Takové zdrže pak neskřípou, ovšem vypalují se při brzdění a někdy může být cítit nepříjemný zápach.
 17. jirkasta

  Staré vagóny

  Díky za dotaz na podobná témata. Pokud máš na mysli rychlíkové vozy, míra procent "ojetin" je poměrně nízká. Není pravda, že by ČD kupovaly ve velkém ojeté vozy ze zahraničí (upřímně řečeno, second hand tohoto typu spíše rozebírají soukromí dopravci, např. RegioJet má ojetinami z Rakouska vyzbrojenou téměř celou flotilu vyjma pár nových vozů z rumunské vagonky Astra, a tam bych se nebál použít tvé označení "obarvil"). Převážná většina vozů je buď úplně nová (Bmz na EC do Hamburgu), nebo jsou spíše generálně rekonstruované ze starších typů vozů, které byly za socialismu nebo i krátce po převratu zakoupené pro tehdejší ČSD převážně ve východoněmecké vagónce VEB Waggonbau Bautzen. Dnešní trend jsou však především ucelené jednotky, jmenovitě RegioPanter, InterPanter, Railjet, známé Pendolino, dal by se jako rychlíkový zařadit i CityElefant. Všechny tyto jednotky byly vyrobeny ve Škodovce nebo v Siemensu přímo pro ČD, Pendolina pak kdysi dávno v Itálii. Na některých méně důležitých rychlících nebo jako posilové vozy se stále objevuje asi 250 původních typických vozů B, které byly pro tehdejší ČSD v rozmezí asi 12 let chvíli před sametovou revolucí dodány v rekordním počtu 2500 kusů. Všechny vozy v provozu prošly humanizací různých úrovní (např. polstrování sedadel, základní opravy, přetěsnění oken). Tyto vozy se generálně nerekonstruují, neboť mají podvozky stavěny na maximální rychlost 140 km/h, což je dnes samozřejmě málo. Tyto vozy již několik let soustavně nahrazují nové jednotky zmíněné výše. Abych odpověděl čísly na tvůj dotaz, vozů druhé třídy, které byly skutečně zakoupeny jako ojeté z Rakouska, jezdí pouze zhruba 25, všechny však proběhly celkovou rekonstrukcí u nás. Doplnily zejména stavy vozů, které mají podvozky alespoň na 160 km/h, což je zatím nejvyšší možná rychlost na železničních tratích v ČR. V počtu ostatních vozů a ekvivalentů jednotek se jedná o minimální podíl a připravuje se nová dodávka 150 úplně nových vozů s možnou rychlostí až 230 km/h. Davide, fakt ohledně vozů RegioJetu jsem zodpověděl v závorce výše Věř mi, že lepší nejsou, skoro všechno je to second hand rekonstruovaný naposled u Rakušáků. Jinak nové vozy opravdu stojí strašlivé peníze, to je jednoznačně pravda, a co teprve lokomotivy a motorové vozy. Třeba Arriva, která teď začala jezdit na některých tratích, má pouze ojeté motoráky z Německa, v prvních dnech provozu s německými nápisy a logem a nátěrem Deutsche Bahn!
 18. A z jakého důvodu? Nebaví mě tě pořád bodovat za stejné porušení pravidel. Vždy musíš svoje tvrzení nějak oargumentovat, jinak se jedná o naprosto zbytečný příspěvek.
 19. Viděl bych to na maximálně 5500 Kč, a to je už strop.
 20. Ahoj, nenašel jsem lepší sekci pro toto téma, tak to píši přímo sem. Chci všechny čtenáře upozornit na známý nešvar za pomoci příkladu, který jsem nedávno náhodou nalezl na jednom z inzertních serverů. Konkrétní příklad je ze serveru Bazoš. Inzerát je aktuální k lednu 2020. Co myslíte, že je na něm zarážející? Nerozbalený procesor, dokonce s fotkou pečetě, nezničená krabička, co by na tom mohlo být závadného? Je přece logické, že za něj bude inzerující chtít zhruba stejné peníze, co za něj dal, v tomto inzerátu konkrétně 8700 Kč. Problém je, že od uvedení tohoto CPU již uběhly dvě generace a brzy vyjde třetí. Elektronika velmi rychle zastarává a dnešní i5-9600K má přibližně stejný výkon jako tato i7. Tuto i5-9600K seženete aktuálně na CZC za 6200 Kč! Nejen, že výrazně ušetříte, ale zároveň získáte novější architekturu procesoru, který navíc už dle mého názoru jakž takž reflektuje konkurenci v podobě Ryzenu. Apeluji tímto zejména na mladší čtenáře, aby na podobné inzeráty nenaletěli. Vždy si prověřte, co kupujete, a zda nemůžete novější verzí, byť nižším modelem, ušetřit nebo mít větší jistoty kvality. Názory uvítám pod topicem.
 21. jirkasta

  PC sestava do 15K

  Obávám se, že ani tak se s takovými požadavky nevejdeš do ceny 15k, zvlášť s Intelem. Pro práci v Sony Vegas bych ti doporučil nejméně Intel Core i7-9700, který sám o sobě stojí 9,5k. Pokud bys chtěl o něco výkonnější verzi s otevřeným násobičem pro taktování (9700K), připrav si rovnou 11k. Dále je možné uvažovat o nižší i5-9600K za 7,5k, avšak výše uvedená káčková i7 je v multicoru zhruba o 40 % výkonnější. Na hraní by měla však bohatě dostačovat i ta i5. https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-9600K-vs-Intel-Core-i7-9700K/4031vs4030
 22. jirkasta

  Prosím o zhodnocení PC

  Ach jo, no jo no... To už mají na objednání i tak důležitý zdroj? A tak důležité RAM, jako je Corsair? Se z nich picnu Jinak díky
 23. jirkasta

  Prosím o zhodnocení PC

  Ještě je tu problém, že nejsou RAM naskladněné. Tak asi projdou ty Adaty.
 24. jirkasta

  Prosím o zhodnocení PC

  Dám mu na výběr. Co říkáš na RAM? V tom mám hokej, protože nevím, co je nového.
 25. jirkasta

  Prosím o zhodnocení PC

  Jo, promiň, neumím číst. Máš nějaký konkrétní typ? Tahle mi z hodnocení přišla v pořádku.
×
×
 • Create New...