Jump to content

Tomáš Nosek

Člen
 • Počet Příspěvků

  32
 • Registrován(a)

 • Naposledy navštívil(a)

Reputace mezi komunitou

4 Neutrální

Poslední Návštěvníci

Seznam posledních návštěvníků je vypnutý a nebude se zobrazovat ostatním uživatelům.

 1. Tomáš Nosek

  Nelze najít UniFi Cloud Key

  A v DHCP clietech na routeru ho nevidíš?
 2. Tomáš Nosek

  Wifi router s L2TP VPN serverem

  Sice je toto vlákno již staré ale...... Co máš za NAS? Já mám QNAPy (a myslím si že i Synology to umí) a ty mají jednoduchý VPN server v době zabudovaný. Akorát by jsi udělal portforward na routeru a hotovo.
 3. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  Těch řešení jsme opomenuli mnohem více než jedno!!! Vlákno jsem "uzavřel", abychom se navzájem s @Lukas "nedohadovali (myšleno v dobrém )" a nevymýšleli jak jinak by to ještě šlo (jakože jde, ale to tady rozebírat nechci) - to by bylo spíše k mínusu věci. A navíc jsem v tom příspěvku zmínil "POKUD TAZATEL NEMÁ ŽÁDNÉ DALŠÍ OTÁZKY."!!! A to že nepotřebuješ 2 připojení k internetu nikde nepadlo! Jenom jsme diskutovali, že ten důvod my nevidíme, ale že ho můžeš mít. A ano, myslím si, že moc znalostí z oblasti sítí nemáš, protože každý, kdo to toho alespoň trochu vidí ví, že 2 sítě nemůžeš JENOM PROPOJIT kabelem, protože by se zamotaly ARPy, DHCP requesty a veškerá komunikace obecně. Ještě máš jiné řešení, tak ho pojď normálně. Konsruktivně prodiskutovat a rozebrat jako v normální společnoati a nevyskakuj jak čertík z krabičky. S takovýmito lidmi se nedá moc pracovat.
 4. Tomáš Nosek

  Router + síť

  Do VDSL rovnou ho určitě nezapojuje. VDSL má RJ11 (nebo RJ10, teď přesně nevím) konektor. Tento router je router, ne modem =VDSL vvůec neumí. Otázka na tazatele: "WiFi po předchozím majiteli" vysílá tento TP-Link router, nebo jiné zařízení?
 5. Tomáš Nosek

  Otázka na domácu sieť

  Ještě může být dost pravděpodobný problém ten, že TP-Link má zapojený jako router (LAN ZTE --》WAN TP-Link) a na obou sitích má stejný rozsah, takže se to mlátí s ARPem. Že by mněl v síti 2 spuštěné DHCP servery se mi nezdá, protože když by se připojil na TP-Link, byla by GW Tp-Link a tudy by cesta do internetu nevedla =NEŠEL by mu internet. O téhleté situaci se nezmiňuje.
 6. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  Tímto bych téma považoval asi za uzavřené, zda tazatel nemá žádné další otázky.
 7. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  To bude ono. Tam se dá nastavit vše co tě napadne. Nechá tě to nastavit i úplný kraviny, ale potom se může stát, že ho zasukuješ tak, že pomůže jenom reset.
 8. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  @Lukas Úplně mimo téma......Nastavení MikroTiku vypadá nějak takto. Je tam toho opravdu hafo:
 9. Tomáš Nosek

  DLNA - NAS - subnet

  Otázka je hofně divně formulovaná. Hlavní je, aby televize DLNA podporovala. Poté stačí NAS i televizi propojit kabelem do switche/routeru a na NASu službu povolit. DLNA je broadcast, takže se nedá odroutovat. Zkus poslat nákres, jak to myslíš.
 10. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  V této chvíli je pro tazatele s jeho dosavadními znalosti a dostupném HW, opravdu nejlepší a nejjednodušší řešení "dvě síťovky v PC". V tom s tebou souhlasím. Souhlasím s tím, že tazatel (=laik) by to v životě nenastavil. Ale přesně k tomuto nestandartnímu nastavení je MikroTik určen. Je to dospělý router (skoro rovnající se ciscu, ne jak takové ty plečky co má většina lizí doma viz TP-Link, Asus, Netis atd.), na kterém si můžeš nastavit úplně co chceš, ale musíš to umět. Já na jednom ze svých MikroTiků běhám i 8 rovnocenných DHCP serverů pro různé subnety a VLANy, 3 NATy do sítí různých ISP. MikroTik je přesně na takovéto konfigurace "to pravé ořechové". Finální odpověď pro tazatele: Opravdu nejjednodušší bude, když si koupíš USB síťovku (https://www.alza.cz/axagon-ade-xr-d5777420.htm?o=159)- 100Mbit by mělo stačit, chceš li rychlejší, je levnější si koupit kartu do PCIe (https://www.alza.cz/d-link-dge-528t-d79893.htm?o=142), která umí i Gigabit. Ale je nutné počítat s tím, že do druhé sítě se dostaneš jenom z jednoho PC.
 11. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  To je řešení funkční, nicméně není určitě jediné a nejlepší, protože je pouze pro jedno zařízení (takže za mne nedobré - když už něco dělám, dělám to pořádně). Switchem (obyčejným) by to udělat nešlo - máš 2 rozdílné nesouvisející sítě, aby to chodilo potřebuješ L3 = router. Ono by to šlo switchem, který umí routovat mezi VLANy, ale to je tazatelově prostředí nereálný požadavek. Dle mne je v této chvíli nejlepší řešení (bez velkých zásahů) to, které jsem psal v druhém příspěvku tzn. routovat to na MikoTiku. Možná úplně nejlepší řešení by bylo takové, že do MikroTika přivedu obě antény ze střechy (na eth01 a eth02), poté vytvořím 2 bridge, přiřadím jim porty, nahodím DHCP servery, poštelovat NATy a nastavit rozdílné routování pro oba subnety (=každý posílat na jinou bránu=anténu od ISP). Toto by bylo řešení nejlepší a nejvíce profesionální. A obě sítě budou paralelně plnohodnotně fungovat. Avšak toto by tazatel asi nebyl schopen nastavit Připojit to do dvou síťovek v PC je nejrychlejší, bez zásahů, ale "naprasáka".
 12. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  Také se mi to zdá divné, nicméně myslel jsem, že tazatel má pádný důvod a ví, proč je pro něj důležité mít 2 připojení k internetu. Proto jsem řešil tak, aby mohl mít stále aktiní 2 připojení k internetu. Také bych to udělal tak, že bych jedno připojení zrušil. Ale třeba tazatel propojuje 2 domácnosti a nechce mít jednu závislou na druhé?.
 13. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  To je dost možné, že O2 to má udělané tak ( a i to tak má, jak je vidět z obrázku), že můžeš pouze do QuickSetu. Máš pouze read práva. Je to proto,že MikroTik je VELICE komplexní zařízení a stačí jedno pravidlo (nastavené neznalým uživatelem) a už se na to zařízení nepřipojíš = není to blbuvzdorné jako Asus atd. Pouze propojit ty dva routery (Asus a MikroTik) kabelem ve stávající konfiguraci, protože by se ty 2 síťe zkřížily a nastal by kolaps obou sítí. Ještě je jedno řešení, že by jsi si koupil USB síťovou kartu, dal by jsi ji do PC (toho u MikroTiku) a do ní by jsi zapojil ten kabel od Asusu. A ještě by se musela pořešit výchozí GW. Ale toto bude fungovat tak, že do síťe Asusu se dostaneš pouze z PC - to co jsem napsal já, by fungovalo pro všechny zařízení v "MikroTikovské" síti.
 14. Tomáš Nosek

  LAN riešenie?

  V takovémto případě asi nejlepší postup tento: 1.) Asus Router zresetovat a nastavit takto: UTP z antény (Mikrotik na střeše) zapojit do WAN portu Asusu Nastavit WAN IP (na Asusu) na Dynamic nebo DHCP - nevím jak se to tam přesně jmenuje Nastavit LAN IP Asusu na 192.168.10.1, maska 255.255.255.0 Nastavit DHCP server na Asusu tak, aby DHCP rozsah byl 192.168.10.100 - 192.168.10.200 2.) Mikrotik Stáhnout si ze stránek mikrotiku konfigurační nástroj WinBox, pustit jej a připojit se na Mikrotika. Poté si vlevo nahoře zakliknout "SafeMode"!!! Je to "pojistka", kdyby jsi něco udělal blbě, tak se to vrátí zpět, jinak by se mohlo stát, že se na toho MikroTika už nepřipojíš Udělat si backup konfigurace a stáhnout si ho do PC (pro nejhorší možný případ-nahrál by se do zařízení po resetu) Vyjmout ether2 z bridge Přidat IP adresu 192.168.10.2 na ether2 Nastavit NAT na vše, co jde na dst-address 192.168.10.0 Takto by jsi se měl ze sítě "za Mikrotikem" dostat do sítě Asusu, obráceně to fungovat nebude.
 15. Tomáš Nosek

  Prosím o pomoc

  Potřebuješ router. Otázka jak moc si chceš pohrát s nastavením. Jestli moc ne, tak ti stačí nějakej TP-Link. Jestli chceš mít vše pevně v ruce, pořiď si asi MikroTika.
×
×
 • Create New...