Jump to content

Tomáš Nosek

Člen
 • Počet Příspěvků

  15
 • Registrován(a)

 • Naposledy navštívil(a)

Reputace mezi komunitou

0 Neutrální

Poslední Návštěvníci

Seznam posledních návštěvníků je vypnutý a nebude se zobrazovat ostatním uživatelům.

 1. Tomáš Nosek

  Nový router

  To bohužel nevím a nejsem schopen vyzkoušet. Já na Wi-Fi využívám talíře od UBNT UniFi, avšak to cenová kategorie trochu jiná. V tomto nedokážu vůbec radit.
 2. Tomáš Nosek

  Nový router

  Není zač. Na ten MikroTik je hodně návodů na internetu, avšak skrz nastavení je to úplně jiná liga. Tady dole máš ukázku prostředí.
 3. Tomáš Nosek

  Nový router

  V tom případě bych volil při danných požadavcích toto: https://www.alza.cz/mikrotik-rbd52g-5hacd2hnd-tc-d5305635.htm#recenze a k tomu na rozšíření portů nějaký obyčejný switch (třeba toto:https://www.alza.cz/tenda-sg105-d5099994.htm) Záleží, kolik zkušeností máš se síťařinou. Nemyslím si, že je třeba cisco za 7 000,- Kč. Na tom MikroTiku se jde řádně vyřádit i s nastavováním QoS pro danná zařízení. Má 2.4 i 5 GHz Wi-Fi. Wi-Fi pro hosty lze udělat též, avšak nic nejde udělat tak jednoduše jako na tom TP-Linku. Je třeba si tam nastavit více DHCP poolů a serverů na danné VLANy atd. Mezi jeho výhody patří také určitě to, že má jak GUI (web/winbox) tak i CLI přístupné přes SSH/Telnet. Já osobně mám MikroTiky velice rád, kvůli poměru cena/výkon. Také na něj ale existuje spousta návodů.
 4. Tomáš Nosek

  Nový router

  Do hlavního routeru (TP-LINK TL-WR841N) ti internet teče kabelem z venkovní antény, nebo je to ve WISP režimu a Wi-Fi od ISP bere přímo ten TP-LINK TL-WR841N?
 5. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  Tak super...Poslední můj příspěvek je tedy zbytečný, tak mu nevěnuj pozornost. Jen ještě pro větší bezpečnost doporučuju změnit defaultní hesla obou routerů za jiné a společně s adresami si je zapsat buď do nějakého password manageru, nebo "pouze" jen na papír a ten si schovat, aby příště nedošlo k této situaci. Přeji hezký zbytek večera
 6. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  Ještě se zkus připojit na Wi-Fi routeru v obýváku a zadej do prohlížeče 192.168.1.2 a měl by jsi se dostat do nastavení routeru v pokoji, je tak? Jestli ne, asi bude špatně nastavený router v pokoji, nebo bude špatně zapojený. Kdyby to nešlo, tak pošli obrázek konfigurace routeru v pokoji.
 7. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  Zkus si NTB připojit přímo na kabel, který spojuje routery. V pokoji ho odpoj a připoj si na něj NTB. Jestli to půjde, tak zkus ten kabel zapojit do jiného portu na routeru v pokoji.
 8. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  A když se připojíš na Wi-Fi routeru v obýváku, tak to jde?
 9. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  A opravdu to máš zapojené a nastavené jako je na obrázku?
 10. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  A LAN kabelm z PC jde?
 11. Ahoj, mám k @milanfon pár otázek k nově vydanému videu o budování sítě v novém bytu (zde). 1.) Chtěl bych se zeptat, proč by jsi si nekoupil switch od TP-Linku? Já provozuju pár jak malých managovatelných, tak i velkých JetStremů od TP-Linku, které jsou v provozu už asi 8 let. Ani s jedním jsem neměl zatím sebemenší problém. Spíše hodnotím jako "pozitivum", že v těch JetStreamech běží "jakási kopie Cisco IOSu", takže je můžu spravovat stejně jako mé 2 cisco switche. Zajímlo by mne tedy, co stojí za tvým negativním názorem na tuto firmu. 2.) Ještě mne zajímá, proč jsi se rozhodl pro Synology NAS (nemám vůbec nic proti). Já mám ve správě 6 QNAPů a opět jsem plně spokojen. Všechny otázky jsou pouze informativní, každý máme právo na svůj názor. Avšak tyto otázky pokládám, abych se popřípadě něco ve svých 14-ti letech přiučil a třeba změnil názor. Děkuji moc a omlouvám se, jestli s tím otravuji.
 12. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  .Ta.kže: Router v obýváku (hlavní) 1.) Připojit se k němu přímo LAN kabelem 2.)Zadat do internetového prohlížeče "192.168.1.1" (je-li to v defaultu) 3.)přihlásit se pomocí admin/admin jména a hesla 4.) V administraci najít Network -> LAN -> DHCP Server a nastavit rozsah od 192.168.1.100 - 192.168.1.254, výchozí bránu 192.168.1.1 5.) V Sekci Wireless nastavit SSID (=název Wi-Fi sítě) a heslo Router v pokoji 1.) odpojit kabel, který jej propojuje s routerem v obýváku 2.) připojit se LAN kabelem 3.) zadat do prohlížeče 192.168.1.1 a přihlásit se pomocí admin/admin 4.) Network -> LAN -> IP adresu nastavit na "192.168.1.2" a VYPNOUT DHCP SERVER!!! 5.) nastavit v sekci Wireless opět Wi-Fi a heslo 6.) propojit oba routery kabelem, na obou stranách do LAN Teď by to mělo jít. Jde?
 13. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  Takže druhý router (u tebe v pokoji) je tam proto, aby dělal Wi-Fi (popř. rozššířil připojení pomocí ethernetu = switch)? Oba routery dělali jednu Wi-Fi, nebo dvě rozdílné?
 14. Tomáš Nosek

  Dva Routery

  V prvé řadě napiš, jakým způsobem máš routery spojené, jestli jsou fyzicky spojené kabelem, nebo byly spojené bezdrátově. Poté zjisti, který router je jako výchozí brána (bude zapojený kabel v zástrčce WAN/internet v jednom z routerů. Jestli není zastrčený kabel do WAN/internet portu, bude jako hlavní router jiný router (asi od ISP). Na závěr dej vědět modely routerů.
 15. Ahoj/Dobrý den, budeme "rekonstruovat" pár místností v našem rodinném domu. Zároveň s tím jsem se rozhodl předělat "páteřní spoj" domu z gigabitu na 10-ti gigabit, protože už začal být nedostatečný při střihu multi-cam záznamů v Adobe Premiere atd. Jako server mám QNAP NAS (viz zde), který disponuje 10 gigabitovou metalickou síťovkou. Prozatímní páteřní spoj sklep-> pracovna je natažen klasickým UTP typu Cat5e s RJ45 koncovkami. Protože potřebuji 10 gigabitovou linku dostat do více strojů, potřebuji k tomu deseti-gigabitový switch, jak ten bych chtěl použít Mikrotik Cloud Router Switch (viz zde). Počítám s tím, že budu muset kabel ve zdi vyměnit za Cat6 (nebo optiku - níže) a ke switchi dokoupit SFP modul na metaliku. Chtěl bych to tedy zapojit tím způsobem, že do 1Gb síťovky v Nasu bude zapojený zbytek sítě (včetně cesty ven do internetu), v NASu bude vytvořen virtuální switch mezi 1Gb a 10Gb síťovkou a z 10Gb síťovky potáhnu kabel nahoru do pracovny, tím docílím normálního chodu sítě. Jediné, co nevím je, jak dlouhý může být Cat6 kabel, aby utáhnul 10Gb. Stávající spoj je dlouhý cca. 20 metrů. Proto se tedy ptám: 1.) Je možné provést takovéto zapojení? 2.) Bude schopen Cat6 utáhnout 10Gb na délku cca. 20m? Nebo je lepší nasadit optiku? 3.) Váš názor na toto řešení a hlavně na ten Mikrotik swictch. Protože je to domácí síť, je snaha, udělat to "co nejlevněji" (v rozumné míře samozřejmě). Zkrátka nechci za toto řešení zaplatit 10 000 Kč. Děkuji moc za pomoc S pozdravem Tomáš Nosek
×
×
 • Create New...